ანოტაცია:  საზოგადოებრივი მაუწყებლის ირგვლივ შექმნილ ვითარებაზე
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური პარტიები; სახელმწიფო; კანონი; დემოკრატია.
ქართულ-აფხაზური დიალოგი ჟენევაში // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 11 თებერვალი. - N31 (1775). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 32385]
პერსონალია:  შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  ჟენევა.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური დიალოგი; კოდორის ხეობა.
ღირსეული დასაწყისი?! : მთავრობა პოლიტბიუროსავით არ იქნება // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 29 იანვარი. - N20 (1764). - გვ.B1.3[MFN: 32386]
ანოტაცია:  სიღარიბის წინაღმდეგ მიმართული პოლიტიკა ხელმოკლეთა დასახმარებლად
პერსონალია:  კვიტაშვილი სანდრო (ჯანდაცვის მინისტრობის კანდიდატი); იაკობაშვილი თემურ (სახელმწიფო მინისტრობის კანდიდატი); ტყემალაძე ზურაბ (დეპუტატი).
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური რესურსები; პროგრამები; ვაჭრობა; ინვესტიციები.
თემურ იაკობაშვილი: საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის გარდა, ტაბუ არც ერთ თემას არ ადევს // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 11 თებერვალი. - N31 (1775). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 32387]
პერსონალია:  იაკობაშვილი თემურ (სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  სეპარატისტები; დიალოგი; აფხაზეთის ტერიტორია; სამშვიდობო ძალები; თავდაუსხმელობის ხელშეკრულება; საერთაშორისო ორგანიზაციები.
1. დაზღვევის "ინტერნეტგაყიდვები" უკვე არსებობს : "ჯიპიაი ჰოლდინგი - ვენის სადაზღვევო ჯგუფი"-ს ნოვაცია სადაზღვევო ბაზარზე // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 29 იანვარი. - N20 (1764). - გვ.B2[MFN: 32388]
UDC:  368
პერსონალია:  ავალიშვილი ლაშა (ექიმი).
საკვანძო სიტყვები:  კომპანიის ოფისი; მედიცინა; ექიმები.
1. თუშმალიშვილი, მედეა
მიმართვა აშშ-ს კონგრესის ჰელსინკის კომისიაში გამართული მოსმენისადმი: "2008 წ. არჩევნები თუ ქუჩის პოლიტიკა" / მედეა თუშმალიშვილი, ოთარ ზურაბიშვილი, ნანა ხიზანიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 11 თებერვალი. - N31 (1775). - გვ.A4[MFN: 32389]
ანოტაცია:  ქართული ემიგრაციის გამოხმაურება სალომე ზურაბიშვილის გამოსვლაზე
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ზურაბიშვილი სალომე (ერთიანი სახალხო მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკური კრიზისი; ქართული ოპოზიცია; ხელისუფლება; დემოკრატია; არჩევნები; პოლიტიკური რეალიზმი.