ბაგაფშის, კოკოითის და სმირნოვის შეკრება // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 6 მარტი. - N52 (1796). - გვ.A3[MFN: 33805 ]
ანოტაცია: დამოუკიდებლობის აღიარების მოთხოვნის თაობაზე
პერსონალია: ბაგაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი); სმირნოვი იგორ (დნესტრისპირეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: არაფორმალური შეხვედრა .
ცვლილებები საზოგადოებრივ მაუწყებელში // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 6 მარტი. - N52 (1796). - გვ.A3[MFN: 33806 ]
პერსონალია: ტრიპოლსკი ერეკლე ("საზოგადოებრივი მაუწყებლის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
ნინო ბურჯანაძის და კონდოლიზა რაისის შეხვედრა // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 7 მარტი. - N53 (1797). - გვ.A1[MFN: 33807 ]
ანოტაცია: საუბარი საქართველოს ნატოში გაწევრიანების გეგმებსა და რუსეთის მიერ აფხაზეთისთვის ეკონომიკური სანქციების მოხსნაზე
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); რაისი კონდოლიზა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი).
თემატიკა: საქართველოს საგარეო პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ორგანიზაციები ; კონფლიქტური ტერიტორიები ; კრემლი .
ქუთელია, ბათუ
აშშ-ს შესაძლო გადამწყვეტი სიტყვა / ესაუბრა უსუპ ბიწაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 7 მარტი. - N53 (1797). - გვ.A1.3[MFN: 33808 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ თავდაცვის მინისტრის პირველ მოადგილესთან, ბათუ ქუთელიასთან, ნატოშ-ში საქართველოს ინტეგრაციის პერსპექტივებზე
თემატიკა: საქართველოს საგარეო პოლიტიკა ; ნატო .
საკვანძო სიტყვები: ბუქარესტის სამიტი ; მინისტერიალი ; ჩრდილოატლანტიკური ალიანსი ; რეფორმები ; შეირაღებული ძაები ; კონფლიქტის რეგიონები ; სასამართლო სისტემა .
სოხუმი აღიარებას კიდევ ერთხელ ითხოვს // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 6 მარტი. - N52 (1796). - გვ.A3[MFN: 33809 ]
პერსონალია: ბაგაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი).
აფხაზურ შეიარაღებულ ძალებში წვრთნები გრძელდება // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 6 მარტი. - N52 (1796). - გვ.A3[MFN: 33810 ]
თემატიკა: აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკა .
საკვანძო სიტყვები: რეზერვისტები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3376 | 3377 | 3378 | 3379 | 3380 | 3381 | 3382 | 3383 | 3384 | 3385 | 3386 | შემდეგი » ბოლო »»