ცხენის ქურდის რეალური და რომანტიკული სახე გერმანელი მხატვრის ქართულ გამოფენაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.A10[MFN: 35109]
UDC:  75(092)(084)
პერსონალია:  ბური ჰანს ჰაინერ (გერმანელი მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  არტკლუბი "კავკაზუს ინტერნეიშენელი"; ჰობი; ფილმები; კოლაჟი.
ოთარ იოსელიანის ვიზიტი მოსკოვში : "როდესაც გადაღება დავიწყე, მე ყველას ვაპატიე " // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.A11[MFN: 35110]
ანოტაცია:  რეჟისორ ოთარ იოსელიანის შემოქმედება
პერსონალია:  იოსელიანი ოთარ (ქართველი რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  სცენარები; კინო; ადამიანების ფოტოები; კოლექციები; ექსპოზიცია.
100 წლის იუბილე : რუპრეხტ გაიგერის გამოფენა // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.A11[MFN: 35111]
ანოტაცია:  რუპრეხტ გაიგერის შემოქმედება
პერსონალია:  გაიგერი რუპრეხტ (გერმანელი მხატვარ-აბსტრაქციონისტი).
საკვანძო სიტყვები:  პორტრეტები; ესკიზები.
სამი მხატვრის, სამ შედევრს აუქციონზე გაიტანენ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.A12[MFN: 35112]
UDC:  75(092)
ანოტაცია:  პიკასოს, სტაბსისა და მანინგსის ნახატები
პერსონალია:  ბრაკი ჟორჟ (ესპანელი მხატვარი და მოქანდაკე); მანინგსი ალფრედ (ბრიტანელი მხატვარი); პიკასო პაბლო (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  აკვარელი; ნახატები.
1. ნაკრები ტოპმწვრთნელის გარეშე დარჩა : ვინ იქნება შემდეგი? // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.A13[MFN: 35113]
ანოტაცია:  საქართველოს ნაკრების მთავარი მწვრთნელის არჩევის საკითხი
პერსონალია:  ტოპმიოლერი კლაუს (საქართველოს ნაკრების მწვრთნელი); ახალკაცი ნოდარ (საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის პრეზიდენტი); ქეცბაია თემურ (მთავარი მწვრთნელის კანდიდატურა).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტის სპეციალისტები.
1. "ბორჯღალოსნები" მეთოთხმეტე ადგილზე დარჩნენ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.A14[MFN: 35114]
ანოტაცია:  საქართველოს მორაგბეთა ეროვნული ნაკრების რეიტინგი
პერსონალია:  ლეინი ტიმ (მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი; მატჩები.