გზა არ უნდა დაიკარგოს : ინტერვიუ მაია ნადირაძესთან // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 11 აპრილი. - N62 (1826). - გვ.A4.5[MFN: 35154]
ფოტოები:  ნადირაძე მაია
თემატიკა:  პოლიტიკა; პოლიტიკური პარტიები; საქართველოს პარლამენტის წევრები.
საკვანძო სიტყვები:  პოპულარობა; არაპოპულარობა; ხელისუფლება; ოპოზიცია; იდეოლოგია; მმართველი პარტია; პარლამენტი; არჩევნები; საზოგადოება.
შპს "საქართველოს რკინიგზა" 2008 წლის 2 აპრილიდან აცხადებს ტენდერს სხვადასხვა სახის ძელების შესყიდვის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.C20[MFN: 35155]
სასამართლომ ბათილად ცნო განათლების აკრედიტაციის საბჭოს გადაწყვეტილება // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 11 აპრილი. - N62 (1826). - გვ.A5[MFN: 35156]
UDC:  34 + 378(479.22)
ანოტაცია:  "აიბი ევრო-კავკასიური უნივერსიტეტის" აკრედიტაციის საკითხი
პერსონალია:  მახათაძე ირმა ("აიბი ევრო-კავკასიური უნივერსიტეტის" ადვოკატი); ჩუბინიძე ნინო (განათლების აკრედიტაციის ეროვნული ცენტრის დირექტორი); სამადაშვილი თემურსგანათლების მინისტრის ყოფილი მოადგილე, აკრედიტაციის საბჭოს წევრი; ხურციძე ნინო (აკრედიტაციის საბჭოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  სასწავლებელი; განაჩენი.
ტუროპერატორები ფასების დარეგულირებას მოითხოვენ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.B1.3[MFN: 35157]
ანოტაცია:  სხვადასხვა პროექტი საქართველოში ტურიზმის განვითარებისათვის
საკვანძო სიტყვები:  ინვესტორები; ბიზნესგარემო; ინფრასტრუქტურა.
1. კომპანია "ბორჯომის" თბილისის ოფისი საექსპორტო ბაზრების წარმომადგენლებს შეხვდა : "ბორჯომის" მინერალურ წყალს მსოფლიოს 30 ქვეყანაში მიირთმევენ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 2 აპრილი. - N75 (1819). - გვ.B1.2[MFN: 35158]