ფოტო - ამერიკული კლასიკა : სად იყურება ნიუ იორკი? // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 12 აპრილი. - N83 (1827). - გვ.A1.10[MFN: 35366]
UDC:  77(73)
ანოტაცია:  ფოტოგრაფიის გრანდები ნიუ იორკის ფოტო-აუქციონზე
პერსონალია:  არბუსი დიანა; ზანდერი ავგუს; ნიუტონი ჰელმუტ; პენი ირვინგ; ვესტონი ედუარდ (ფოტოგრაფები); რიფენშტალი ლენი (რეჟისორი, ფოტოგრაფი).
გეოგ.დასახელება:  ნიუ იორკი.
საკვანძო სიტყვები:  ფოტოგამოფენა; ხელოვნება.
1. თავისუფალი სიტყვა : [მედიაპროექტი რადიო "უცნობის" ეთერში. გადაცემა მიჰყავს ჟურნალისტ გოგი გვახარიას. გადაცემის სტუმრები არიან: არქიტექტორი ვახტანგ დავითაია, ჟურნალისტი ალექსანდრე ელისაშვილი და ოპერისა და ბალეტის თეატრის მმართველი დირექტორი დავით საყვარელიძე] // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 12 აპრილი. - N83 (1827). - გვ.A10[MFN: 35367]
UDC:  72 + 69 + 792.54](479.22.111)
ანოტაცია:  დედაქალაქის ურბანული დაგეგმარება. სამწლიანი რეფორმა ოპერისა და ბალეტის თეატრში
თემატიკა:  მშენებლობა; არქიტექტურა; ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  დედაქალაქი; ურბანული განვითარება; ესთეტიკა; კორუფცია.
გაერო აფხაზეთის კონფლიქტის თემას კიდევ ერთხელ უბრუნდება // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 აპრილი. - N80 (1824). - გვ.A2[MFN: 35368]