ფოტო - ამერიკული კლასიკა : სად იყურება ნიუ იორკი? // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 12 აპრილი. - N83 (1827). - გვ.A1.10[MFN: 35366 ]
UDC: 77(73)
ანოტაცია: ფოტოგრაფიის გრანდები ნიუ იორკის ფოტო-აუქციონზე
პერსონალია: არბუსი დიანა ; ზანდერი ავგუს ; ნიუტონი ჰელმუტ ; პენი ირვინგ ; ვესტონი ედუარდ (ფოტოგრაფები); რიფენშტალი ლენი (რეჟისორი, ფოტოგრაფი).
გეოგ.დასახელება: ნიუ იორკი .
საკვანძო სიტყვები: ფოტოგამოფენა ; ხელოვნება .
თავისუფალი სიტყვა : [მედიაპროექტი რადიო "უცნობის" ეთერში. გადაცემა მიჰყავს ჟურნალისტ გოგი გვახარიას. გადაცემის სტუმრები არიან: არქიტექტორი ვახტანგ დავითაია, ჟურნალისტი ალექსანდრე ელისაშვილი და ოპერისა და ბალეტის თეატრის მმართველი დირექტორი დავით საყვარელიძე] // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 12 აპრილი. - N83 (1827). - გვ.A10[MFN: 35367 ]
UDC: 72 + 69 + 792.54](479.22.111)
ანოტაცია: დედაქალაქის ურბანული დაგეგმარება. სამწლიანი რეფორმა ოპერისა და ბალეტის თეატრში
თემატიკა: მშენებლობა ; არქიტექტურა ; ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის თბილისის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: დედაქალაქი ; ურბანული განვითარება ; ესთეტიკა ; კორუფცია .
გაერო აფხაზეთის კონფლიქტის თემას კიდევ ერთხელ უბრუნდება // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 8 აპრილი. - N80 (1824). - გვ.A2[MFN: 35368 ]