თბილისი = ორი სიტყვით // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A4[MFN: 358 ]
ანოტაცია: თბილისში ი. ლევიტინის ვიზიტი საქართველოს რკინიგზის აფხაზეთის მონაკვეთზე მიმოსვლის, პორტ "კავკაზსა" და ფოთის პორტს შორის სარკინიგზო-საბორნე კავშირის ორგანიზაციების პროექტი
პერსონალია: ლევიტინი იგორ (რუსეთის ტრანსპორტის მინისტრი, ეკონომიკის საკითხებში რუსეტ-საქართველოს მთავრობითშორისი კომისიის თანათავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: საქართველოს მთავრობა ; რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტრო ; "კავკაზი"-რუსული პორტი ; ფოთის პორტი .
თემატიკა: რუსეთ-საქართველოს ეკონომიკური ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: რკინიგზა ; ტრანსპორტი ; პროექტი ; პორტი ; საბორნე მიმოსვლა .
ჯაჭვაძე, მარიამი
მებაჟეებს კერძო კომპანიის საჩივრის საფუძველზე ათავისუფლებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A4[MFN: 359 ]
ანოტაცია: საბაჟო-გამშვები პუნქტის "გარდაბნის" უფროსის ზაალ გალდავაძის თანამდებობიდან განთავისუფლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: გოდაბრელიძე გიორგი (საბაჟო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი დავითი (ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მშენებელი კომპანიის ქვეკონტრაკტორი ფირმის "სნსკ-ტერმინალის" დირექტორი); გალდავაძე ზაალი (გარდაბნის საბაჟო გამშვები პუნკტის უფროსი).
გეოგ.დასახელება: გარდაბანი .
თემატიკა: საბაჟო .
საკვანძო სიტყვები: საბაჟო ; საჩივარი .
ვინ იქნება შემდეგი? // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A6[MFN: 360 ]
ანოტაცია: ფირმა "ჯეოსელის" მიერ ბათუმში განხორციელებული საქველმოქმედო ღონისძიება, საბავშვო მოედნებისა და ბულვარის გახსნის მიზნით
პერსონალია: თურანი ოსმან (ფირმა "ჯეოსელის" გენერალური მენეჯერი); ბერიძე მურმან (ბათუმის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
ორგანიზაცია: ფირმა "ჯეოსელი" .
თემატიკა: ქალაქის კეთილმოწყობა .
საკვანძო სიტყვები: საქველმოქმედო აქცია ; აჭარა ; ბულვარი ; სკვერი .
ნავთობპროდუქტების იმპორტიორები ბენზინის ახალი სტანდარტის შემოღების გადავადებას ითხოვენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A4[MFN: 361 ]
ანოტაცია: საქართველოში ნავთობპროდუქტების ახალი სტანდარტის შემოღებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: "ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა, მწარმოებელთა და მომხმარებელთა კავშირი" .
თემატიკა: იმპორტირებული საწვავი .
საკვანძო სიტყვები: ბენზინი ; სტანდარტი ; ნავთობპროდუქტუბი .
ხანგრძლივი სასამართლო რეფორმის შემდეგი არადასკვნითი ეტაპი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A7[MFN: 362 ]
ანოტაცია: სასამართლო რეფორმაში მოსალოდნელი ცვლილებების შესახებ
პერსონალია: კემულარია კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: სასამართლო რეფორმა ; იუსტიციის საბჭო ; უზენაესი სასამართლო ; მომრიგებელ მოსამართლე ; რაიონული სასამართლო ; იუსტიციის უმაღლესი სკოლა ; ცვლილებები .
დაზარალებული დამზარალებელს ზიანის ანაზღაურებას სთხოვს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A7[MFN: 363 ]
ანოტაცია: ელექტროენერგიის დაბალი ტარიფის გამოყენების გამო ბიუჯეტისათვის მიყენებულ ზარალზე სასამართლო დავა "საქრუსენერგოსა" და სახელმწიფო ორგანო სემეკს შორის
პერსონალია: გაბუნია დიმა ("საქრუსენერგოს" ადვოკატი).
თემატიკა: სასამართლო დავა .
საკვანძო სიტყვები: სამოქალაქო დავა ; საოლქო სასამართლო ; "საქრუსენერგო" ; სემეკა ; ჯარიმა ; უზენაესი სასამართლო .