თბილისი = ორი სიტყვით // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A4[MFN: 358]
ანოტაცია:  თბილისში ი. ლევიტინის ვიზიტი საქართველოს რკინიგზის აფხაზეთის მონაკვეთზე მიმოსვლის, პორტ "კავკაზსა" და ფოთის პორტს შორის სარკინიგზო-საბორნე კავშირის ორგანიზაციების პროექტი
პერსონალია:  ლევიტინი იგორ (რუსეთის ტრანსპორტის მინისტრი, ეკონომიკის საკითხებში რუსეტ-საქართველოს მთავრობითშორისი კომისიის თანათავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  საქართველოს მთავრობა; რუსეთის ტრანსპორტის სამინისტრო; "კავკაზი"-რუსული პორტი; ფოთის პორტი.
თემატიკა:  რუსეთ-საქართველოს ეკონომიკური ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რკინიგზა; ტრანსპორტი; პროექტი; პორტი; საბორნე მიმოსვლა.
1. ჯაჭვაძე, მარიამი
მებაჟეებს კერძო კომპანიის საჩივრის საფუძველზე ათავისუფლებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A4[MFN: 359]
ანოტაცია:  საბაჟო-გამშვები პუნქტის "გარდაბნის" უფროსის ზაალ გალდავაძის თანამდებობიდან განთავისუფლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გოდაბრელიძე გიორგი (საბაჟო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი დავითი (ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მშენებელი კომპანიის ქვეკონტრაკტორი ფირმის "სნსკ-ტერმინალის" დირექტორი); გალდავაძე ზაალი (გარდაბნის საბაჟო გამშვები პუნკტის უფროსი).
გეოგ.დასახელება:  გარდაბანი.
თემატიკა:  საბაჟო.
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო; საჩივარი.
ვინ იქნება შემდეგი? // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A6[MFN: 360]
ანოტაცია:  ფირმა "ჯეოსელის" მიერ ბათუმში განხორციელებული საქველმოქმედო ღონისძიება, საბავშვო მოედნებისა და ბულვარის გახსნის მიზნით
პერსონალია:  თურანი ოსმან (ფირმა "ჯეოსელის" გენერალური მენეჯერი); ბერიძე მურმან (ბათუმის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
ორგანიზაცია:  ფირმა "ჯეოსელი".
თემატიკა:  ქალაქის კეთილმოწყობა.
საკვანძო სიტყვები:  საქველმოქმედო აქცია; აჭარა; ბულვარი; სკვერი.
1. ოხანაშვილი, სოფიკო
ნავთობპროდუქტების იმპორტიორები ბენზინის ახალი სტანდარტის შემოღების გადავადებას ითხოვენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A4[MFN: 361]
ანოტაცია:  საქართველოში ნავთობპროდუქტების ახალი სტანდარტის შემოღებასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  "ნავთობპროდუქტების იმპორტიორთა, მწარმოებელთა და მომხმარებელთა კავშირი".
თემატიკა:  იმპორტირებული საწვავი.
საკვანძო სიტყვები:  ბენზინი; სტანდარტი; ნავთობპროდუქტუბი.
1. ხანგრძლივი სასამართლო რეფორმის შემდეგი არადასკვნითი ეტაპი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A7[MFN: 362]
ანოტაცია:  სასამართლო რეფორმაში მოსალოდნელი ცვლილებების შესახებ
პერსონალია:  კემულარია კოტე (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო რეფორმა; იუსტიციის საბჭო; უზენაესი სასამართლო; მომრიგებელ მოსამართლე; რაიონული სასამართლო; იუსტიციის უმაღლესი სკოლა; ცვლილებები.
1. დაზარალებული დამზარალებელს ზიანის ანაზღაურებას სთხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A7[MFN: 363]
ანოტაცია:  ელექტროენერგიის დაბალი ტარიფის გამოყენების გამო ბიუჯეტისათვის მიყენებულ ზარალზე სასამართლო დავა "საქრუსენერგოსა" და სახელმწიფო ორგანო სემეკს შორის
პერსონალია:  გაბუნია დიმა ("საქრუსენერგოს" ადვოკატი).
თემატიკა:  სასამართლო დავა.
საკვანძო სიტყვები:  სამოქალაქო დავა; საოლქო სასამართლო; "საქრუსენერგო"; სემეკა; ჯარიმა; უზენაესი სასამართლო.