საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - მსოფლიო ბანკის ფინანსური მხარდაჭერით განსახორციელებელი საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების პროექტების საკოორდინაციო ცენტრის განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 ივნისი. - N146 (1006). - გვ.B5[MFN: 3667]
ანოტაცია: სასოფლო-სამეურნეო კვლევის, დანერგვა-კონსულტირების და სწავლების პროექტი გარემოს დაბინძურების შემცირების კომპონენტი
საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - მსოფლიო ბანკის ფინანსური მხარდაჭერით განსახორციელებელი საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების პროექტების საკოორდინაციო ცენტრის განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 ივნისი. - N146 (1006). - გვ.B5[MFN: 3668]
ანოტაცია: სასოფლო-სამეურნეო კვლევის, დანერგვა-კონსულტირებისა და სწავლების პროექტი გარემოს დაბინძურების შემცირების კომპონენტი
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 ივნისი. - N146 (1006). - გვ.A8[MFN: 3673]
ანოტაცია: მოსახლეობის სტაციონარული დახმარების 2005 წლის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ინფექციურ დაავადებათა კომპონენტის მიხედვით სამედიცინო მომსახურების უზრუნველყოფის მიზნით