მომავალ ორშაბათამდე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.B2[MFN: 390 ]
ანოტაცია: ერთი კვირის მანძილზე გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებული მასალის მიმოხილვა
პერსონალია: ტუღუში ირაკლი (პროფკავშირების თავმჯდომარე); ჯაიანი მაკა (ჟურნალისტი); ივანიძე თამარ (ჟურნალისტი); ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); შერვაშიძე დავით (სოფლის მეურნეობის მინისტრი); მეტრეველი როინ (თსუ ყოფილი რექტორი); ლორთქიფანიძე რუსუდან (თსუ რექტორობის კანდიდატი); ცინცაძე ნინო (ჟურნალისტი); გონაშვილი მაყვალა (პოეტი); ჩიტაია კახა (ყოფილი პარლამენტარი); ლორთქიფანიძე მარიამ (ისტორიკოსი); ბალაშოვი ნიკოლაი (დეკანოზი); დუდკო მიხეილ (მღვდელი); ემანუელი (საფრანგეთის მიტროპოლიტი); გერასიმე (ზუგდიდისა და ცაიშის ეპისკოპოსი); სალტანოვი (რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); ბოგომოლოვი ("ედინაია როსიას" გენ. საბჭოს მდივანი); ჩერკესოვი (რუსეთის ნარკობიზნესის კონტროლის სამსახურის უფროსი); ლეონტიევი მიხაილ ; პოპროცკი ჰენრიკ (პოლონელი დეკანოზი); ზანუსი ქშიშთოფ (რეჟისორი).
გეოგ.დასახელება: საბერძნეთის კუნძული როდოსი .
თემატიკა: პრესის მიმოხილვა .
საკვანძო სიტყვები: ფალსიფიცირებული ღვინო ; ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკი ; თსუ ; საქართველოს საპატრიარქო ; რელიგიური თავისუფლებები ; თბილისში გამართული საერთაშორისო ფორუმი "გლობალიზაცია და ცივილიზაციათა დიალოგი" და ასეთივე სათაურის ფორუმი კუნძულ როდოსზე .
შპს "სახელმწიფო უზრუნველყოფა" აცხადებს აუქციონს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N20 (1464). - გვ. C10[MFN: 391 ]
ანოტაცია: ქალაქ თბილისში ყოფილი კრწანისის სამთავრობო რეზიდენციის ტენიტორიაზე მდებარე 11556 კვ.მ. მიწის ფართობის და მასზე განლაგებული შენობა-ნაგებობების რეალიზების მიზნით