1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 ივლისი. - N152 (1896). - გვ.C6[MFN: 38325]
ანოტაცია:  გ. ჩუბინაშვილის სახელობის ქართული ხელოვნების ისტორიისა და ძეგლთა დაცვის კვლევის ეროვნული ცენტრი აცხადებს ტენდერს მომსახურების შესყიდვაზე. თემა - "კულტურული მემკვიდრეობის პოპულარიზაცია-გამოცემები"
1. საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო აცხადებს ტენდერს მომსახურების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 ივლისი. - N152 (1896). - გვ.C7[MFN: 38326]
ანოტაცია:  შესყიდვის ობიექტი - ინვენტარისა და ტექნიკის გადაზიდვისა და გადატვირთვის მომსახურება
1. სსიპ ვასილ გულისაშვილის სატყეო ინსტიტუტის სამეცნიერო საბჭო აცხადებს კონკურსს ინსტიტუტის დირექტორის თანამდებობის დასაკავებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 ივლისი. - N152 (1896). - გვ.C7[MFN: 38327]
უიმბლდონი ფავორიტებისგან იფერთხება // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 28 ივნისი. - N144 (1888). - გვ.A13[MFN: 38328]
პერსონალია:  შარაპოვა მარია (ჩოგბურთელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი; ტურნირები.
1. 2008 წლის 21 ივლისს, 12 საათზე გასაყიდად გამოტანილია შპს ენერგომშენის ბალანსზე რიცხული მიწის ნაკვეთი შენობა ნაგებობებით // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 ივლისი. - N152 (1896). - გვ.C7[MFN: 38329]
ტაიკვონდოისტებმა "ოლიმპიური პროგრამით" გამარჯვებულები გამოავლინეს // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 28 ივნისი. - N144 (1888). - გვ.A13[MFN: 38330]
პერსონალია:  ნიკოლაიშვილი გიორგი; სიხარულიძე ქეთევან; კუტუბიძე გურამ; ოსიძე იოსებ (სპორტსმენები).
საკვანძო სიტყვები:  ტურნირები; ტატამი.
1. შპს "საქართველოს რკინიგზა" 2008 წლის 8 ივლისიდან აცხადებს ტენდერს ნათურების შესყიდვის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 ივლისი. - N152 (1896). - გვ.C8[MFN: 38331]
1. განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 ივლისი. - N152 (1896). - გვ.C8[MFN: 38332]
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობისა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციის (IDA) დაფინანსებით (გრანტი NH204-GE) მიმდინარეობს ხუდონის ჰიდროელექტროსადგურის პროექტის შესწავლა
1. საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი რეგიონული და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტი საკონსულტაციო მომსახურება : ინტერესის გამოხატვა. ტექნიკურ-ეკონომიკური შესწავლა გზის რეაბილიტაციის 2 ქვე-პროექტისათვის // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 ივლისი. - N152 (1896). - გვ.C8[MFN: 38333]
1. ოსეფაიშვილი, ლიზა
ჩემი ფოტოები ჩემი სახეა // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 28 ივნისი. - N144 (1888). - გვ.1.2.3.4.5.6.7. - ჩანართი "ფოტო", N4 (16). 28 ივნისი, 2008[MFN: 38334]
ანოტაცია:  ლიზა ოსეფაიშვილის ფოტოები
პერსონალია:  შენგელაია გიორგი (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  ფილმები; ფოტოები; პორტრეტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3829 | 3830 | 3831 | 3832 | 3833 | 3834 | 3835 | 3836 | 3837 | 3838 | 3839 |  შემდეგი »  ბოლო »»