ივანე ჯავახიშვილის "მესამე სიკვდილი" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივლისი. - N153 (1013). - გვ.A4[MFN: 3854]
ანოტაცია:  უნივერსიტეტში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით
თემატიკა:  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  კაბინეტების გაუქმება; თანამშრომელთა განთავისუფლება; განათლების რეფორმა.
დარჩება თუ არა უნივერსიტეტი მეცნიერების გარეშე? // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივლისი. - N153 (1013). - გვ.A4[MFN: 3855]
ანოტაცია:  პროფესორ-მასწავლებელთა პრესკონფერენცია საქართველოში მიმდინარე საგანმანათლებლო ფსევდო-რეფორმის მხილებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ცაცანაშვილი მარიამ (პროფესორი); ლორთქიფანიძე მარიამ (პროფესორი); უგულავა არჩილ (საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტის დეკანი).
თემატიკა:  განათლება საქართველოში; თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  შტატების შემცირება; განათლების რეფორმა.
1. განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივლისი. - N153 (1013). - გვ.A2[MFN: 3856]
ანოტაცია:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის შრომის, ჯანმრთელობისა სოციალური დაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს სამედიცინო ობიექტების საარემონტო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოების შესყიდვისათვის
მერიაში საგამოცდო ციებ-ცხელება აგვისტოდან დაიწყება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივლისი. - N153 (1013). - გვ.A3[MFN: 3857]
ანოტაცია:  კონკურსის შესახებ
თემატიკა:  ქალაქის მერია.
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსი; მოსამსახურეთა ვაკანსია.
მწყობრში შევიდა "ავშნიანის" ქვესადგური // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივლისი. - N153 (1013). - გვ.A3. - ინფორმაცია[MFN: 3858]
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროგამანაწილებელი ქსელი.
უკრაინელი ტურისტების რიცხვი საქართველოში გაორმაგდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივლისი. - N153 (1013). - გვ.A3[MFN: 3859]
ანოტაცია:  უკრაინელ ჟურნალისტთა საქართველოში ჩამოსვლასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ყუფარაძე გიგი (ტურიზმის დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  უკრაინა (კიევი).
თემატიკა:  ტურიზმი საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოში სტუმრობა; უკრაინელი ჟურნალისტები.
პრეზიდენტმა ქუთაისი ბურჯანაძეს "გადაულოცა" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივლისი. - N153 (1013). - გვ.A1.3[MFN: 3860]
ანოტაცია:  კუთაისში შექმნილი სახელისუფლებო კრიზისისა და მმართველი პარტიის ადგილობრივ ორგანიზაციაში არსებული გაურკვევლობის შესახებ
პერსონალია:  თევდორაძე გოჩა (პარლამენტარი); გულორდავა ბესიკ (ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი).
ორგანიზაცია:  ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა.
საკვანძო სიტყვები:  ცვლილებები ხელისუფლებაში; ქუთაისის "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა".
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 381 | 382 | 383 | 384 | 385 | 386 | 387 | 388 | 389 | 390 | 391 |  შემდეგი »  ბოლო »»