საკრებულოს "მარადმწვავნე ინტერესები" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A2[MFN: 3880 ]
ანოტაცია: საკრებულოს მიერ გამწვანების საქალაქო სამსახურის დაარსებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ქურხული თემურ (ქალაქის პრემიერი).
თემატიკა: ქალაქის საკრებულო .
საკვანძო სიტყვები: ქალაქის გამწვანება ; დაფინანსება .
ედპ-ს წევრი გოგა გოგნიაშვილი პატიმრობიდან გაათავისუფლეს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3881 ]
პერსონალია: გოგნიაშვილი გოგა (ედპ- ს წევრი).
საკვანძო სიტყვები: უკანონო პატიმრობა ; მოჭიდავეთა აქცია .
ტრაგიკული ინციდენტი "წითელი ხიდის" საბაჟო ტერმინალზე // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3882 ]
პერსონალია: ლალიაშვილი სოსო (მარნეულის რაიონის პროკურორი); აიგიზ აზი ოღლი მურიევი (გარდაცვლილი).
თემატიკა: სამართალი ; საბაჟოები .
საკვანძო სიტყვები: საბაჟოს დარბევა ; აზერბაიჟანის საზღვარი .
მიხეილ სააკაშვილი საპარლამენტო უმრავლესობის მუშაობით კმაყოფილია // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3883 ]
საკვანძო სიტყვები: საზეიმო შეკრება .
თბილისის საქალაქო სასამართლოს გიორგი შავლიაშვილი უხელმძღვანელებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3884 ]
პერსონალია: შავლიაშვილი გიორგი (საქალაქო სამმართველოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი).
ცხინვალელი მილიციელები საშიშ დამნაშავეს ეძებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3885 ]
პერსონალია: ჯიოევი ვასილ (ძებნილი); დოიევი ალან (ოსეთის შსს პრესსამსახურის ხელმძღვანელის მოადგილე).
თემატიკა: კრიმინალი ; სამართალი .
სასამართლომ შესაძლოა 99 თანამდებობის პირს ჯარიმა დააკისროს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3886 ]
ორგანიზაცია: საფინანსო მდგომარეობის საინფორმაციო ბიურო .
საკვანძო სიტყვები: ქონებრივი დეკლარაცია ; საფინანსო მდგომარეობა ; საჯარო მოხელე ; გათვალისწინებული ჯარიმა .
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 ივლისი. - N154 (1014). - გვ.A3[MFN: 3887 ]
ანოტაცია: საქართველოს სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახური აცხადებს ღია ტენდერს საძილე ტომრებისა და ზურგჩანთების სახელმწიფო შესყიდვაზე
გვერდები: «« პირველი « წინა | 384 | 385 | 386 | 387 | 388 | 389 | 390 | 391 | 392 | 393 | 394 | შემდეგი » ბოლო »»