ყურადღება! არქიტექტორული კონკურსი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივლისი. - N157 (1017). - გვ.A2[MFN: 3953 ]
ანოტაცია: ფონდი "ხელოვნების უბანი" აცხადებს კონკურსს გუდიაშვილის ქუჩის და მისი მიმდებარე ტერიტორიის გენერალური გეგმის სამუზეუმო ქუჩა/ხელოვნების უბნის კონცეფციის შემუშავებაზე
"თელასი" მოვალეების დასჯას განაგრძობს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივლისი. - N157 (1017). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3954 ]
საკვანძო სიტყვები: ურჩი გადამხდელები .
საქართველოს ინიციატივებს ცხინვალი პიარ აქციას უწოდებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივლისი. - N157 (1017). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3955 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯიოევი მურად (ოსეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი).
ენერგეტიკის მინისტრი ენგურჰესზე მიმდინარე სარემონტო სამუშაოებს გაეცნო // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივლისი. - N157 (1017). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3956 ]
თემატიკა: ჰესები საქართველოში .
სასამართლო მარშალი სექტემბრიდან წესრიგს დაიცავს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივლისი. - N157 (1017). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 3957 ]
პერსონალია: ბეჟაშვილი ლევან (პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: სასამართლო რეფორმა ; სასამართლო საქართველოში .
გიორგი თავდგირიძე: "ლევან ნიკოლეიშვილმა ჩემი და საკუთარი ღირსება კნდა დაიცვას" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივლისი. - N157 (1017). - გვ.A3[MFN: 3958 ]