გაერო აჭარის მედიაზე ზრუნავს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A3[MFN: 4050]
ანოტაცია:  სირთულეები ჟურნალისტის საქმიანობაში
პერსონალია:  ასათიანი თინა (ტრენერი); ჟღენტი სოფო (გაზეთ "ბათუმელების" კორესპონდენტი); თავართქილაძე გურანდა (გაეროს ასოციასიის აჭარის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია:  გაერო-ს მისია.
თემატიკა:  საქართველოს მასმედია.
საკვანძო სიტყვები:  სამდღიანი ტრენინგი; ჟურნალისტთა პრობლემები.
ირაკლი ოქრუაშვილი: "ტექნიკა რუსულ მხარეს დაუბრუნდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4051]
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  თავდაცვის სამინისტრო.
თემატიკა:  რუსული სამხედრო ბაზები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  გონიოს სამხედრო პოლიგონი; სროლის შეწყვეტის მოთხოვნა; ჯავშან-ტექნიკა.
აჭარა კრიმინალებისგან თავისუფალ ზონად უნდა გამოცხადდეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A3. - ინფორმაცია[MFN: 4052]
ორგანიზაცია:  შინაგან საქმეთა სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  საკურორტო სეზონი; 144 პატრულის მობილიზება; უსაფრთხოების დაცვა.
სატელეფონო მოსმენები და ვიდეოგადაღება - ფინანსური პოლიციის მტკიცებულება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2[MFN: 4053]
ანოტაცია:  ფულის გამოძალვის ფაქტთან დაკავშირებით ეჭვმიტანილთა დაკავება
პერსონალია:  ქობალავა მაია (კომპანია "იმედი L"-ის ფილიალის დირექტორი); ინაური პაატა (შპს "თაობის" დირექტორი); ტყეშელაშვილი მაია (კომპანია "ახალი სტილის" მთავარი ბუღალტერი).
ორგანიზაცია:  ფინანსური პოლიცია.
თემატიკა:  სამართალი; ფულის გამოძალვა.
საკვანძო სიტყვები:  ყალბი ანგარიშფაქტურები; გამოძიება.
შავი ზღვის შელფზე ნავთობის მოსაპოვებლად კონსორციუმი შეიქმნა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4054]
პერსონალია:  კოტეტიშვილი ანდრო (ნავთობისა და გაზის რესურსების მარეგულირებელი სააგენტოს თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  ამერიკული კომპანია "ანადარკო"; "ბრიტიშ პერტოლიუმი".
საკვანძო სიტყვები:  ნავთობმომპოვებელი კომპანიები; ბურღვითი სამუშაოები; ნავთობპროდუქტების მოპოვება.
ვალერი გელაშვილი თავდასხმაში ბრალს ხელისუფლებას სდებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4055]
პერსონალია:  გელაშვილი ვალერი (პარლამენტარი).
თემატიკა:  სამართალი; კრიმინალი.
საკვანძო სიტყვები:  ყაჩაღური თავდასხმა.
გაზსა და ელექტროგნერგიაზე ტარიფები მცირდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4056]
პერსონალია:  თავაძე გია (სემეკ-ის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  გაზის საფასური; ელექტროენერგიის საფასური.
სემინარი ქართველი და ოსი ჟურნალისტებისათვის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2[MFN: 4057]
ანოტაცია:  ქართველი და ოსი ჟურნალისტების თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია:  ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); რივი როი (ეუთო-ს მისიის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  სასწავლო სემინარი; კონფლიქტის გაშექება.
გაუჩინარებული ოთხი ქართველის ახლობლები სამძებრო ღონისძიებების განახლებას ითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2[MFN: 4058]
პერსონალია:  ხაჭაპურიძე ლევან (გატაცებულის ძმა).
თემატიკა:  სამართალი; ადამიანის გატაცება; ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  სისხლის სამართლის საქმე; დანაშაული.
უარის პირველი ეტაპი : ცესკო-მ სარეფერენდუმო საკითხის ფორმულირება დაიწუნა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A1.3[MFN: 4059]
ფოტოები:  მელაშვილი ირაკლი; ქავთარაძე გიორგი
ანოტაცია:  ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საინიციატივო ჯგუფს უარი განუცხადა სარეფერენდუმო საკითხის რეგისტრაციაში გატარებაზე
პერსონალია:  დოლიძე ანა (იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე); მელაშვილი ირაკლი (საინიციატივო ჯგუფის წევრი).
თემატიკა:  პარლამენტის შუალედური არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  პირდაპირი არჩევა; თვითმმართველობის სისტემა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 401 | 402 | 403 | 404 | 405 | 406 | 407 | 408 | 409 | 410 | 411 |  შემდეგი »  ბოლო »»