გაერო აჭარის მედიაზე ზრუნავს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A3[MFN: 4050]
ანოტაცია: სირთულეები ჟურნალისტის საქმიანობაში
პერსონალია: ასათიანი თინა (ტრენერი); ჟღენტი სოფო (გაზეთ "ბათუმელების" კორესპონდენტი); თავართქილაძე გურანდა (გაეროს ასოციასიის აჭარის ორგანიზაციის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია: გაერო-ს მისია.
თემატიკა: საქართველოს მასმედია.
საკვანძო სიტყვები: სამდღიანი ტრენინგი; ჟურნალისტთა პრობლემები.
ირაკლი ოქრუაშვილი: "ტექნიკა რუსულ მხარეს დაუბრუნდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4051]
პერსონალია: ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).
ორგანიზაცია: თავდაცვის სამინისტრო.
თემატიკა: რუსული სამხედრო ბაზები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები: გონიოს სამხედრო პოლიგონი; სროლის შეწყვეტის მოთხოვნა; ჯავშან-ტექნიკა.
აჭარა კრიმინალებისგან თავისუფალ ზონად უნდა გამოცხადდეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A3. - ინფორმაცია[MFN: 4052]
ორგანიზაცია: შინაგან საქმეთა სამინისტრო.
თემატიკა: ტურიზმი.
საკვანძო სიტყვები: საკურორტო სეზონი; 144 პატრულის მობილიზება; უსაფრთხოების დაცვა.
სატელეფონო მოსმენები და ვიდეოგადაღება - ფინანსური პოლიციის მტკიცებულება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2[MFN: 4053]
ანოტაცია: ფულის გამოძალვის ფაქტთან დაკავშირებით ეჭვმიტანილთა დაკავება
პერსონალია: ქობალავა მაია (კომპანია "იმედი L"-ის ფილიალის დირექტორი); ინაური პაატა (შპს "თაობის" დირექტორი); ტყეშელაშვილი მაია (კომპანია "ახალი სტილის" მთავარი ბუღალტერი).
ორგანიზაცია: ფინანსური პოლიცია.
თემატიკა: სამართალი; ფულის გამოძალვა.
საკვანძო სიტყვები: ყალბი ანგარიშფაქტურები; გამოძიება.
შავი ზღვის შელფზე ნავთობის მოსაპოვებლად კონსორციუმი შეიქმნა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4054]
პერსონალია: კოტეტიშვილი ანდრო (ნავთობისა და გაზის რესურსების მარეგულირებელი სააგენტოს თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: ამერიკული კომპანია "ანადარკო"; "ბრიტიშ პერტოლიუმი".
საკვანძო სიტყვები: ნავთობმომპოვებელი კომპანიები; ბურღვითი სამუშაოები; ნავთობპროდუქტების მოპოვება.
ვალერი გელაშვილი თავდასხმაში ბრალს ხელისუფლებას სდებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4055]
პერსონალია: გელაშვილი ვალერი (პარლამენტარი).
თემატიკა: სამართალი; კრიმინალი.
საკვანძო სიტყვები: ყაჩაღური თავდასხმა.
გაზსა და ელექტროგნერგიაზე ტარიფები მცირდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4056]
პერსონალია: თავაძე გია (სემეკ-ის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკა; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები: გაზის საფასური; ელექტროენერგიის საფასური.
სემინარი ქართველი და ოსი ჟურნალისტებისათვის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2[MFN: 4057]
ანოტაცია: ქართველი და ოსი ჟურნალისტების თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია: ხაინდრავა გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); რივი როი (ეუთო-ს მისიის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: სასწავლო სემინარი; კონფლიქტის გაშექება.
გაუჩინარებული ოთხი ქართველის ახლობლები სამძებრო ღონისძიებების განახლებას ითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A2[MFN: 4058]
პერსონალია: ხაჭაპურიძე ლევან (გატაცებულის ძმა).
თემატიკა: სამართალი; ადამიანის გატაცება; ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები: სისხლის სამართლის საქმე; დანაშაული.
უარის პირველი ეტაპი : ცესკო-მ სარეფერენდუმო საკითხის ფორმულირება დაიწუნა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 ივლისი. - N160 (1020). - გვ.A1.3[MFN: 4059]
ფოტოები: მელაშვილი ირაკლი; ქავთარაძე გიორგი
ანოტაცია: ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საინიციატივო ჯგუფს უარი განუცხადა სარეფერენდუმო საკითხის რეგისტრაციაში გატარებაზე
პერსონალია: დოლიძე ანა (იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე); მელაშვილი ირაკლი (საინიციატივო ჯგუფის წევრი).
თემატიკა: პარლამენტის შუალედური არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები: პირდაპირი არჩევა; თვითმმართველობის სისტემა.