www.justice.gov.ge-აუცილებლად დაგეხმარებათ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A7[MFN: 421 ]
ანოტაცია: საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ინტერნეტგვერდის პრეზენტაცია
პერსონალია: პაპუაშვილი გიორგი (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი); ფირჩხაძე ირაკლი (ფონდ "ღია საზოგადოება-საქართველოს" წარმომადგენელი); კვაშილავა ირაკლი (იუსტიციის სამინისტროს აპარატის უფროსი); გაფრინდაშვილი მაკა (საქართველოს ტელე-რადიო კორპორაციის ჟურნალისტი); ბასილია მერაბ (არასამთავრობო ორგანიზაცია "ალპეს" წარმომადგენელი).
ორგანიზაცია: საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო ; ფონდი "ღია საზოგადოება-საქართველო" ; არასამთავრობო ორგანიზაცია "ალპე" .
თემატიკა: პრეზენტაცია .
საკვანძო სიტყვები: იუსტიციის სამინისტროს ინტერნეტგვერდი ; პრეზენტაცია .
ვინ არიან მსაჯულები // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.B7. - დროის პერიოდი: 2001-09-11[MFN: 422 ]
ანოტაცია: ნიუ-იორკში 2001 წლის 11 სექტემბერს მომხდარი ტერორისტული აქტის გამო შექმნილი დამოუკიდებელი საგამომძიებლო კომისიის საქმიანობა
პერსონალია: კიი თომას (ნიუ ჯერსის შტატის ყოფილი გუბერნატორი); ჰამილტონი ლი (ყოფილი კონგრესმენი); ტენეტი ჯორჯ (CIA-ს დირექტორი); კისინჯერი ჰენრი (ყოფილი სახელმწიფო მდივანი); ეშკროფტი ჯონ (იუსტიციის სამინისტროს პირველი პირი).
თემატიკა: ძიება .
საკვანძო სიტყვები: ტერორიზმი ; კომისია ; ძიება ; კონგრესი ; სენატი ; კანონპროექტი ; თეთრი სახლი ; ბესლანის ტრაგედია ; საზოგადოებრივი დისკუსიის პროექტი .
არაკომერციული ბაზარი = თბილისში თანამედროვე ვიზუალური ხელოვნების საერთაშორისო ექსპო დაიხურა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.B2[MFN: 423 ]
ანოტაცია: თბილისში გაიმართა თანამედროვე ვიზუალური ხელოვნების საერთაშორისო ექსპო-ბაზრობა
პერსონალია: ბაჟანოვი ლეონიდ (ექსპერტი); ჯებრაილბეგი ესმერალდა (ფოტოგრაფი); კოსტინა ინა ; გრუნეტი მორტენ (დანიელი მუსიკოსი).
ორგანიზაცია: სავაჭრო ცენტრი "ჯითისი" ; სომხეთის გალერეა "აკადემია" ; კლუბი "ნოა-ნოა" ; სააგენტო "ამსა" .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნების ბიზნესი ; პრეზენტაციები ; სააგენტო "ამსას" მოდის ჩვენება ; "ნოა-ნოაში" ინდური კლასიკური მუსიკის კონცერტი .
ჩხაიძე, სოფიკო
კანონის უზენაესობა. ერთადერთი იარაღი წამების წინააღმდეგ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A1.3[MFN: 424 ]
ანოტაცია: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ბრძოლა მათი ქვეშევრდომების წინააღმდეგ, წინასწარი დაკავების საკნებში თავისუფლებაშეზღუდული პირების ცემა-წამების ფაქტებთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო .
საკვანძო სიტყვები: თავისუფლებაშეზღუდულ პირთა ცემა-წამება ; კონფერენცია ; კანონი ; პოლიციელი ; კონსტიტუციის მე-17 მუხლი ; სისხლის სამართლის კოდექსის 335-ე მუხლი .
ერთხელ ქართველი, ჰოლანდიელი, სომეხი და დანიელი შეხვდნენ ერთმანეთს : ადგილობრივი გმირები ერთიანდებიან : გრონინგენის ერთი სამყარო ; erials rock night // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.B3[MFN: 425 ]