19... წლის 3 ოქტომბერი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.B5[MFN: 435]
ფოტოები: ზლატან იბრაჰიმოვიჩი
ანოტაცია: ფეხბურთელ ზლატან იბრაჰიმოვიჩის - შვედეთის ნაკრების ფორვარდის-შესახებ
პერსონალია: ლარსონი ჰენრიკ (ფეხბურთელი); იბრაჰიმოვიჩი ზლატან (ფეხბურთელი); სხუნმაკერსი მელხიორ (ფეხბურთელი); ისაკსონი ანდრეას (ფეხბურთელი).
ორგანიზაცია: საფეხბურთო გუნდები "მალმე"; "არსენალი"; "გრონინგენი".
გეოგ.დასახელება: შვედეთი.
თემატიკა: ფეხბურთი.
მაქაძე, ნატო
გაეროს მისია საქართველოში - ინსტრუქციების ტყვეობაში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.A8[MFN: 436]
ანოტაცია: საქართველოში გაეროს მისიის მიერ საქართველოსა და აფხაზეთს შორის გადაადგილების ხელოვნური ბარიერის შექმნის შესახებ
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მაქაძე ნატო (ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო კომისიის აღმასრულებელი მდივნის თანაშემწე).
ორგანიზაცია: გაეროს გენერალური ასამბლეა.
გეოგ.დასახელება: აფხაზეთი.
თემატიკა: აფხაზეთ-საქართველოს ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები: ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი; საჰაერო ტრანსპორტი.
თბილისი რეგიონულ კონფერენციას მასპინძლობს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 437]
ანოტაცია: სახელმწიფო კანცელარიაში კავკასიის ქვეყნებში აშშ-ს ელჩების შეხვედრა
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჰარნიში რენო (აშშ-ს ელჩი აზერბაიჯანში); ევანსი ჯონ (აშშ-ს ელჩი სომხეთში); მენი სტივენ (აშშ-ს სპეციალური წარმომადგენელი); კენედი ლორა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის მეორე მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო კანცელარია; კონფერენცია; დიპლომატები.
მხარის გუბერნატორი ფოთში "ნეიტრალურ არბიტრად" ჩამოვიდა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A2. - ინფორმაცია. - დროის პერიოდი: 2004-10-16[MFN: 438]
ანოტაცია: სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარის გუბერნატორის გიგი უგულავას ვიზიტი ფოთში ქალაქის მთავრობასა და საკრებულოს შორის დაპირისპირების გამო
პერსონალია: უგულავა გიგი (სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორი).
საკვანძო სიტყვები: ვიზიტი; დაპირისპირება; პრობლემა; ფოთის მერია; საკრებულო; მთავრობა.
გურიის სოფლები ნანგრევებისგან იწმინდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 439]
გეოგ.დასახელება: ოზურგეთი (მერია).
თემატიკა: გარემოს მოწესრიგება.
საკვანძო სიტყვები: გარემოს მოწესრიგება; მიმართვა; გუბერნატორი; ნანგრევები.
გუბერნატორმა "მოკლე ჩართვა" გაახერხა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 440]
გეოგ.დასახელება: გურია.
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგია; პრობლემა; ენერგოკრიზისი; გამრიცხველიანება.
კონტროლის პალატა რეპუტაციაშელახულ საწარმოებში დარღვევებს ავლენს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 7 ოქტომბერი. - N238(787). - გვ.A7[MFN: 441]
ანოტაცია: კონტროლის პალატის მიერ სააქციო საზოგადოება "მადნეულისა" და კომპანია "კვარციტში" აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ
პერსონალია: გურჯიძე აკაკი; გოცაძე რომან.
ორგანიზაცია: საქართველოს კონტროლის პალატა; სააქციო საზოგადოება "მადნეული"; კომპანია "კვარციტი".
თემატიკა: სამართალი.
საკვანძო სიტყვები: კონტროლის პალატა; სააქციო საზოგადოება "მადნეული"; კომპანია "კვარციტი".
საქმის გარჩევა კანცელარიაში. მთავრობა და საპარლამენტო უმრავლესობა მორიგდნენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A2[MFN: 442]
ანოტაცია: საქართველოს მთავრობისა და საპარლამენტო უმრავლესობის შეხვედრაზე განიხილეს მათი მომავალი ურთიერთობები და 2005 წლის ბიუჯეტის პროექტი
პერსონალია: თევდორაძე ელენე (პარლამენტარი); ხაინდრავა გოგა (სახელმწიფო მინისტრი); ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები: 2005 წლის ბიუჯეტი.