UDC:  94(479.22) "1918-1921"
ანოტაცია:  1921 წლის თებერვალ-მარტის საქართველო-რუსეთის ომი
პერსონალია:  გურული ვახტანგ (ისტორიკოსი); ჟორდანია ნოე (დამოუკიდებელი საქართველოს მთავრობის თავმჯდომარე (1918-1921 წწ.)); ორჯონიკიძე სერგო; მახარაძე ფილიპე (ქართველი ბოლშევიკები).
გეოგ.დასახელება:  ლორე; სიღნაღი.
თემატიკა:  საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა, 1918-1921.
საკვანძო სიტყვები:  საბჭოთა არმია; ემიგრაცია; სეპარატისტები; ლეგიტიმაცია.
"ვინც აკონტროლებს წარსულს, ის აკონტროლებს დღევანდელობას" : ინტერვიუ რუსეთში საქართველოს ყოფილ ელჩთან ზურაბ აბაშიძესთან / ესაუბრა ნინო კაკულია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 25 თებერვალი. - N41 (2079). - გვ.3. - ჩანართი "თბილისის უნივერსიტეტი", N2 (2084). 25 თებერვალი, 2009[MFN: 43594]
UDC:  94(479.220 "1918-1921"
ფოტოები:  აბაშიძე ზურაბ
ანოტაცია:  1921 წლის თებერვალ-მარტში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ოკუპაციასა და 2008 წლის აგვისტოში განხორციელებული რუსული აგრესიის შესახებ
პერსონალია:  აბაშიძე ზურაბ (საქართველოს ყოფილი ელჩი რუსეთში).
თემატიკა:  საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა, 1918-1921 წწ..
საკვანძო სიტყვები:  სპეცსამსახურები; ექსპერტები; ოკუპირებული ქვეყნები.
რატომ მიეცა რუსეთს აგრესიული მოქმედების თავისუფლება? : მსოფლიოს რეაქცია: 1921 წლის თებერვალი - 2008 წლის აგვისტო // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 25 თებერვალი. - N41 (2079). - გვ.4.5. - ჩანართი "თბილისის უნივერსიტეტი", N2 (2084). 25 თებერვალი, 2009[MFN: 43595]