გუბერნატორმა "მოკლე ჩართვა" გაახერხა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 440 ]
ანოტაცია: გურიის მხარეში ენენგოკომპანიის მიერ განხორციელებული გამრიცხველიანობის შესახებ
პერსონალია: კალანდაძე ჯანი (გურიის გუბერნატორი).
გეოგ.დასახელება: გურია .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროენერგია ; პრობლემა ; ენერგოკრიზისი ; გამრიცხველიანება .
კონტროლის პალატა რეპუტაციაშელახულ საწარმოებში დარღვევებს ავლენს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 7 ოქტომბერი. - N238(787). - გვ.A7[MFN: 441 ]
ანოტაცია: კონტროლის პალატის მიერ სააქციო საზოგადოება "მადნეულისა" და კომპანია "კვარციტში" აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ
პერსონალია: გურჯიძე აკაკი ; გოცაძე რომან .
ორგანიზაცია: საქართველოს კონტროლის პალატა ; სააქციო საზოგადოება "მადნეული" ; კომპანია "კვარციტი" .
საკვანძო სიტყვები: კონტროლის პალატა ; სააქციო საზოგადოება "მადნეული" ; კომპანია "კვარციტი" .
ხორბალაძე, თამარ
საქმის გარჩევა კანცელარიაში. მთავრობა და საპარლამენტო უმრავლესობა მორიგდნენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 23 ოქტომბერი. - N252. - გვ.A2[MFN: 442 ]
ანოტაცია: საქართველოს მთავრობისა და საპარლამენტო უმრავლესობის შეხვედრაზე განიხილეს მათი მომავალი ურთიერთობები და 2005 წლის ბიუჯეტის პროექტი
პერსონალია: თევდორაძე ელენე (პარლამენტარი); ხაინდრავა გოგა (სახელმწიფო მინისტრი); ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა: ბიუჯეტი .
საკვანძო სიტყვები: 2005 წლის ბიუჯეტი .
ჯანელიძე, ოთარ
რუსული მმართველობის დამყარება საქართველოში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.B6[MFN: 443 ]
ფოტოები: ბატონიშვილი დავით; გიორგი მეთორმეტე
პერსონალია: პავლე პირველი (რუსეთის იმპერატორი); კნორინგი (გენერალი); ლაზარევი (თბილისში რუსთა ჯარის სარდალი); ბატონიშვილი იოანე ; იულიონ ერეკლეს ძე ; დავით გიორგის ძე ; ბატონიშვილი ალექსანდრე ; დარეჯან დედოფალი ; ალექსანდრე პირველი (რუსეთის იმპერატორი); ბარათაშვილი ზაალ (მდივანბეგი); ჩოლოყაშვილი ივანე (მდივანბეგი); თუმანიშვილები ეგნატე და სულხან (მდივანბეგები); ბებუთაშვილი დარჩო (თბილისის ყოფილი მამასახლისი); კოვალენსკი (გენერალი).
გეოგ.დასახელება: რუსეთი .
თემატიკა: საქართველოს ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: ქართლ-კახეთის სამეფოს გაუქმება ; პავლე პირველის მანიფესტი ; ქართლ-კახეთის საგუბერნიო მმართველობის დებულება ; რუსეთის სახელმწიფო საბჭო ; ალექსანდრე პირველის მანიფესტი ; საგუბერნიო მმართველობის შეცვლა საქართველოს მმართველობად ; დავით გიორგის ძის მმართველობა ; გეორგიევსკის ტრაქტატი ; საქართველოს სამართლის საქმეები ; საქართველოს ეკლესია .
ალავიძე, ინგა
"დაკავებულთა წამება ეპიდემიაა, ხელისუფლებამ კარანტინი უნდა გამოაცხადოს" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A3[MFN: 444 ]
ანოტაცია: "თავისუფლების ინსტიტუტის" მიერ გამოვლენილი ფაქტები წინასწარი დაკავების საკნებში ადამიანის უფლებების დარღვევების შესახებ
პერსონალია: რამიშვილი ლევან ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წარმომადგენელი); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წარმომადგენელი); ჩუბინიძე მამუკა (დაზარალებული); დავითინიძე მამუკა (ისანი-სამგორის რაიონის პოლიციის N1 ქვეგანყოფილების უფროსი); კეკუა დავით (გლდანი-ნაძალადევის რაიონის პოლიციის სამმართველოს უფროსი); კოშკაძე ვლადიმერ (ბრალდებული); მინდაძე დავით (ბრალდებული); კლდიაშვილი რევაზ (გორის კრიმინალური პოლიციის უფროსი); პაპაშვილი მამუკა (დაზარალებული).
საკვანძო სიტყვები: სამართალდამცავი სტრუქტურა ; დაკავება ; წინასწარი დაკავების საკანი ; წამება ; ცემა ; "თავისუფლების ინსტიტუტი" ; კვლევა ; არასამთავრობო ორგანიზაცია "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისთვის" .
ეჭვმიტანილებს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები დაიცავენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A3[MFN: 445 ]
ანოტაცია: დაკავებულთა არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების გახშირებასთან დაკავშირებით წინასწარი დაკავების საკნებში
პერსონალია: სოზარ სუზარ (სახალხო დამცველი); ბაბაჯანაშვილი ალეკო (გორის პროკურორი); ოქრუაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); მიგრიაული გიორგი (ბრალდებული); სულაქველიძე გიორგი (ბრალდებული); გოგიშვილი დავით (ბრალდებული).
საკვანძო სიტყვები: ადამიანის წამება ; საპატრულო პოლიცია ; ცემა ; პროკურორი .
ჯაჭვაძე, მარიამ
უფრო მეტი გამჭვირვალობისთვის // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A4. - დროის პერიოდი: 2002-04-25[MFN: 446 ]
ანოტაცია: საქართველოს სოციალური ინვესტიციების ფონდის ინიციატივით შექმნილი სატენდერო კომისიის შესახებ რომელიც განახორციელებს სამშენებლო სამუშაოებს და მის კონტროლსაც
პერსონალია: ბარდაველიძე კარლო (სსიფ-ის დირექტორი); ციცქიშვილი ლევან (კომისიის წევრი).
ორგანიზაცია: სსიფ-ი .
თემატიკა: ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: კომისია ; ახალი პროექტი ; მშენებლობა .
გიორგაძე, ნანა
ახალმა საგადასახადო კოდექსმა ქვეყანაში ბიზნესის განვითარებას ხელი არ უნდა შეუშალოს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.A4[MFN: 447 ]
ანოტაცია: ავტომობილების იმპორტიორთა ასოციაციის წარმომადგენელთა პროტესტი საგადასახადო კოდექსის პროექტში დაფიქსირებული გადასახადების გამო
პერსონალია: ლომიძე ლაშა ("დრაიმლერ კრაისლერის" წარმომადგენელი); ანთელიძე ზურაბ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); გოცირიძე რომან (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე); პაპავა ლადო (დეპუტატი); ლეკიშვილი ნიკო (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე); ისაკაძე გიორგი (გადამხდელთა კავშირის აღმასრულებელი მდივანი).
ორგანიზაცია: ავტომობილების იმპორტიორთა ასოციაცია .
თემატიკა: ავტომობილთა იმპორტი .
საკვანძო სიტყვები: კომპანია ; იმპორტი ; გადასახადი ; ავტომობილების იმპორტი ; საგადასახადო კოდექსი .