ფოტოები: იგნატოვა ქეთევან
ანოტაცია: ჟურნალისტის კრიტიკული თვალსაზრისი ქართულ ტელერეალობაზე
პერსონალია: გრიგოლია ინგა (ქართველი ჟურნალისტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); ბესელია ეკა ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსათვის" ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: იუმორისტული გადაცემა ; სიუჟეტი ; პოლიტიკა ; ქართული სერიალები .
ჯორჯ ბუში ჩრდილში დარჩენას ამჯობინებს // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 20 დეკემბერი. - N285 (2029). - გვ.A1.7[MFN: 44322 ]
UDC: 342.5(73)(092)
ანოტაცია: ცვლილება ამერიკის ხელისუფლებაში
პერსონალია: ბუში ჯორჯ (ამერიკის ყოფილი პრეზიდენტი); ობამა ბარაკ (ამერიკის პრეზიდენტი).
თემატიკა: ამერიკის პრეზიდენტები .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; არჩევნები ; ხელისუფლება .
"ისი პარიმ" საქართველოში პირველი სილამაზის აკადემია გახსნა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 14-20 მარტი. - N9 (105). - გვ.5. - ჩანართი "Weekend", N9 (105). 14-20 მარტი, 2009[MFN: 44323 ]
UDC: 687.5
პერსონალია: მურვანიძე ანუკა (სილამაზის აკადემიის რექტორი).
თემატიკა: საპარიკმახერო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: მაკიაჟი ; სტილისტის კურსი ; პროდუქტი ; სტანდარტები .
გურამ ქართველიშვილის კიდევ ერთი ისტორიული ამბავი : ახმეტელის სახელობის თეატრში საპრემიერო დღეებია // 24 საათი . - თბილისი, 2008. - 20 დეკემბერი. - N285 (2029). - გვ.A1.10[MFN: 44324 ]
ანოტაცია: სანდრო ახმეტელის სახელობის თეატრში სპექტაკლის - "ცერკოვნი ბუნტ - 1819 წელი" პრემიერა
პერსონალია: შალუტაშვილი გიორგი (სანდრო ახმეტელის სახელობის თეატრის რეჟისორი); ქართველიშვილი გურამ (პიესის ავტორი); ხიდაშელი აკაკი (მსახიობი); წულაძე ლევან (რეჟისორი); ეგაძე ოთარ (რეჟისორი); ანთაძე ლეო (მსახიობი); ჯაფარიძე გია (მსახიობი); ალავიძე ალეკო (მსახიობი); ყურაშვილი ნუგზარ (მსახიობი).
ორგანიზაცია: ახმეტელის თეატრი .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება ; სპექტაკლი ; ისტორია .
ფრანგიშვილი, არჩილ
ნოდარ მეძმარიაშვილი / ულოცავენ არჩილ ფრანგიშვილი, ლევან მახვილაძე, ირაკლი ჟორდანია, გივი აბდუშელიშვილი, თამაზ ჯანელიძე ალექსანდრე ჩხეიძე, გურამ ჯავახაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 14-20 მარტი. - N9 (105). - გვ.5. - ჩანართი "Weekend", N9 (105). 14-20 მარტი, 2009[MFN: 44325 ]
UDC: 62(479.22)(092)