ფოტოები:  იგნატოვა ქეთევან
ანოტაცია:  ჟურნალისტის კრიტიკული თვალსაზრისი ქართულ ტელერეალობაზე
პერსონალია:  გრიგოლია ინგა (ქართველი ჟურნალისტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); ბესელია ეკა ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსათვის" ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  იუმორისტული გადაცემა; სიუჟეტი; პოლიტიკა; ქართული სერიალები.
ჯორჯ ბუში ჩრდილში დარჩენას ამჯობინებს // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 20 დეკემბერი. - N285 (2029). - გვ.A1.7[MFN: 44322]
UDC:  342.5(73)(092)
ანოტაცია:  ცვლილება ამერიკის ხელისუფლებაში
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (ამერიკის ყოფილი პრეზიდენტი); ობამა ბარაკ (ამერიკის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ამერიკის პრეზიდენტები.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; არჩევნები; ხელისუფლება.
"ისი პარიმ" საქართველოში პირველი სილამაზის აკადემია გახსნა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 14-20 მარტი. - N9 (105). - გვ.5. - ჩანართი "Weekend", N9 (105). 14-20 მარტი, 2009[MFN: 44323]
პერსონალია:  მურვანიძე ანუკა (სილამაზის აკადემიის რექტორი).
თემატიკა:  საპარიკმახერო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  მაკიაჟი; სტილისტის კურსი; პროდუქტი; სტანდარტები.
გურამ ქართველიშვილის კიდევ ერთი ისტორიული ამბავი : ახმეტელის სახელობის თეატრში საპრემიერო დღეებია // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 20 დეკემბერი. - N285 (2029). - გვ.A1.10[MFN: 44324]
ანოტაცია:  სანდრო ახმეტელის სახელობის თეატრში სპექტაკლის - "ცერკოვნი ბუნტ - 1819 წელი" პრემიერა
პერსონალია:  შალუტაშვილი გიორგი (სანდრო ახმეტელის სახელობის თეატრის რეჟისორი); ქართველიშვილი გურამ (პიესის ავტორი); ხიდაშელი აკაკი (მსახიობი); წულაძე ლევან (რეჟისორი); ეგაძე ოთარ (რეჟისორი); ანთაძე ლეო (მსახიობი); ჯაფარიძე გია (მსახიობი); ალავიძე ალეკო (მსახიობი); ყურაშვილი ნუგზარ (მსახიობი).
ორგანიზაცია:  ახმეტელის თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება; სპექტაკლი; ისტორია.
1. ფრანგიშვილი, არჩილ
ნოდარ მეძმარიაშვილი / ულოცავენ არჩილ ფრანგიშვილი, ლევან მახვილაძე, ირაკლი ჟორდანია, გივი აბდუშელიშვილი, თამაზ ჯანელიძე ალექსანდრე ჩხეიძე, გურამ ჯავახაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 14-20 მარტი. - N9 (105). - გვ.5. - ჩანართი "Weekend", N9 (105). 14-20 მარტი, 2009[MFN: 44325]