საპარლამენტო უმრავლესობის "ნამდვილი" და "მოჩვენებითი" სახე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N209 (1069). - გვ.A2[MFN: 4478]
ანოტაცია:  დეპუტატების ბიზნეს-ინტერესების შემსწავლელი კომისიის შექმნის შესახებ
პერსონალია:  ჩიხრაძე ფიქრია (პარლამენტარი); გოგორიშვილი ხათუნა (საპროცედურო საკითხებისა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი; პოლიტიკური პარტიები; ფრაქციები.
საკვანძო სიტყვები:  საგამოძიებო კომისია; ბიუროს სხდომა.
1. განცხადება ტენდერის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 18 აპრილი. - N87 (947). - გვ.A4[MFN: 4479]
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობამ საქართველოს სოციალური ინვესტიციების ფონდის პროექტისათვის განვითარების საერთაშორისო ასოციაციისაგან მიიღო სესხი და აპირებს დააფინანსოს სესხის ნაწილით ზუგდიდის რაიონის სოფ. ანაკლიის საშ. სკოლის რემონტი. სათემო კავშირი "ღუზა" იწვევს საქართველოში რეგისტრირებელ დაინტერესებულ კერძო სამშენებლო ორგანიზაციებს კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად
არის თუ არა იარაღის ვაჭრობაში ეჭვმიტანილი გრიგალაშვილი რუსეთის არმიის მაღალჩინოსანი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N209 (1069). - გვ.A4[MFN: 4480]
ანოტაცია:  იარაღის ვაჭრობაში ეჭვმიტანილ გრიგალაშვილის დაკავების შესახებ
პერსონალია:  გრიგალაშვილი თემურ (დაკავებული); ყუფარაძე ვლადიმერ (პოლკოვნიკი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო.
თემატიკა:  დანაშაული; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  იარაღით ვაჭრობა; კრიმინალური დაჯგუფება; დაკავება.
1. განცხადება ტენდერის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 18 აპრილი. - N87 (947). - გვ.A4[MFN: 4481]
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობამ საქართველოს სოციალური ინვესტიციების ფონდის პროექტისათვის განვითარების საერთაშორისო ასოციაციისაგან მიიღო სესხი და აპირებს დააფინანსოს სესხის ნაწილით მარტვილის რაიონის სოფ. გაჭედილის საშ. სკოლის რემონტი. სათემო კავშირი "მეოხი" იწვევს საქართველოში რეგისტრირებულ დაინტერესებულ კერძო სამშენებლო ორგანიზაციებს კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად
უკრაინის მოქალაქე ქართველი ბავშვების უკანონო ვაჭრობისთვის დააკავეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N209 (1069). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 4482]
ორგანიზაცია:  უკრაინის სასაზღვრო სამსახური.
გეოგ.დასახელება:  ლვოვი.
თემატიკა:  ადამიანით ვაჭრობა; სამართალი.
1. განცხადება ტენდერის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 18 აპრილი. - N87 (947). - გვ.A4[MFN: 4483]
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობამ საქართველოს სოციალური ინვესტიციების ფონდის II პროექტისათვის განვითარების საერთაშორისო ასოციაციისაგან მიიღო კრედიტი და აპირებს ამ თანხის ნაწილით დააფინანსოს ქ. ხობის ავტოსადგურის მიმდებარე ტერიტორიის კეთილმოწყობის სამუშაოები. სათემო კავშირი "ხოპი" იწვევს საქართველოში რეგისტრირებულ დაინტერესებულ კერძო სამშენებლო ორგანიზაციებს კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად
თერთმეტი კილოგრამი "ანაშა" ამოიღეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 სექტემბერი. - N209 (1069). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 4484]
პერსონალია:  მაისურაძე ზურაბ (დამნაშავე); ანჯაფარიძე თეიმურაზ (კახეთის სამხარეო პოლიციის უფროსი).
ორგანიზაცია:  კახეთის სამხარეო პოლიცია.
თემატიკა:  სამართალი; ნარკომანიასთან ბრძოლა.
საკვანძო სიტყვები:  ნარკოტიკული ნივთიერებები; დამნაშავის დაკავება.