თბილისი = ორი სიტყვით // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 467 ]
ანოტაცია: შსს-სა და თავდაცვის სამინისტროში რეორგანიზაცია და საკადრო ცვლილებები
პერსონალია: თათუხაშვილი გოგი (სახმელეთო ძალების სარდალი); კაპანაძე ვახტანგ (შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსი).
ორგანიზაცია: შსს ; თავდაცვის სამინისტრო ; ნატო .
თემატიკა: სამხედრო საქმე .
საკვანძო სიტყვები: რეორგანიზაცია ; საკადრო ცვლილებები ; სტანდარტები .
გ."24 საათი"
ზურაბ აზმაიფარაშვილი თავდებით გაათავისუფლეს = მოკლედ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 468 ]
ანოტაცია: ესპანეთში, 26-ე საჭადრაკო ოლიმპიადის დახურვის ცერემონიალზე ზ. აზმაიფარაშვილსა და ესპანელ პოლიციელებს შორის მომხდარი ინციდენტის გამო
პერსონალია: აზმაიფარაშვილი ზურაბ (საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის თანაპრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია ; ფიდე ; ესპანეთის სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: ჭადრაკი ; დანაშაული ; სასამართლო .
გ. "24 საათი"
ინსპექტორი ქრთამის აღების ფაქტზე დააკავეს = მოკლედ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 469 ]
ანოტაცია: ქრთამის აღების ფაქტზე ლ. ქადაგიშვილის დაკავება
პერსონალია: ქადაგიშვილი ლეილა (თბილისის ვაკე-საბურთალოს რ-ნის საპასპორტო განყოფილების ინსპექტორი); თოფურიძე სოსო (შსს-ს გენერალური ინსპექციის უფროსის მოადგილე).
ორგანიზაცია: შსს-ს გენერალური ინსპექცია ; თბილისის ვაკე-საბურთალოს რ-ნის საპასპორტო განყოფილება .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; ქრთამი ; პასპორტი .
ირაკლი ანდრიაძეს სამთვიანი პატიმრობა შეუფარდეს = მოკლედ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 470 ]
პერსონალია: ანდრიაძე ირაკლი (სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახურის ყოფილი უფროსი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის სასამართლო ; გენერალური პროკურატურა ; შსს ; სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახური .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება ; ბიუჯეტი ; ზარალი ; არამიზნობრივი ხარჯვა .