თბილისი = ორი სიტყვით // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 467]
ანოტაცია:  შსს-სა და თავდაცვის სამინისტროში რეორგანიზაცია და საკადრო ცვლილებები
პერსონალია:  თათუხაშვილი გოგი (სახმელეთო ძალების სარდალი); კაპანაძე ვახტანგ (შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსი).
ორგანიზაცია:  შსს; თავდაცვის სამინისტრო; ნატო.
საკვანძო სიტყვები:  რეორგანიზაცია; საკადრო ცვლილებები; სტანდარტები.
1. გ."24 საათი"
ზურაბ აზმაიფარაშვილი თავდებით გაათავისუფლეს = მოკლედ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 468]
ანოტაცია:  ესპანეთში, 26-ე საჭადრაკო ოლიმპიადის დახურვის ცერემონიალზე ზ. აზმაიფარაშვილსა და ესპანელ პოლიციელებს შორის მომხდარი ინციდენტის გამო
პერსონალია:  აზმაიფარაშვილი ზურაბ (საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის თანაპრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია; ფიდე; ესპანეთის სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  ჭადრაკი; დანაშაული; სასამართლო.
ინსპექტორი ქრთამის აღების ფაქტზე დააკავეს = მოკლედ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 469]
ანოტაცია:  ქრთამის აღების ფაქტზე ლ. ქადაგიშვილის დაკავება
პერსონალია:  ქადაგიშვილი ლეილა (თბილისის ვაკე-საბურთალოს რ-ნის საპასპორტო განყოფილების ინსპექტორი); თოფურიძე სოსო (შსს-ს გენერალური ინსპექციის უფროსის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  შსს-ს გენერალური ინსპექცია; თბილისის ვაკე-საბურთალოს რ-ნის საპასპორტო განყოფილება.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; ქრთამი; პასპორტი.
ირაკლი ანდრიაძეს სამთვიანი პატიმრობა შეუფარდეს = მოკლედ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 470]
პერსონალია:  ანდრიაძე ირაკლი (სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახურის ყოფილი უფროსი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის სასამართლო; გენერალური პროკურატურა; შსს; სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება; ბიუჯეტი; ზარალი; არამიზნობრივი ხარჯვა.
კანონი უზენაესია : წერილები მთავრობას // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A8[MFN: 471]
ანოტაცია:  "სამართლიანი არჩევნების" აღმასრულებელი დირექტორის ზ. ჭიაბერაშვილის შეხვედრა პროექტის "კანონიერების კულტურის" მონაწილე სკოლის მოსწავლეებთან
ორგანიზაცია:  თბილისის მერია; გ. "24 საათი"; ფონდი "ღია საზოგადოება-საქართველო"; "სამართლიანი არჩევნები"; განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
თემატიკა:  კანონიერების კულტურა.
საკვანძო სიტყვები:  კანონი; ქრთამი; საჩუქარი; საზოგადოებრივი აზრი; მოსწავლე; ზნეობა.