საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 21 მაისი. - N111 (2149). - გვ.C2[MFN: 46416 ]
ანოტაცია: იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო აცხადებს ტენდერს სამ ლოტად სამშენებლო-სარემონტო სამუშაოების შესასყიდად
ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა და კულტურის კვლევების ფაკულტეტი
კონკურსი დეკანის თანამდებობის დასაკავებლად // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 21 მაისი. - N111 (2149). - გვ.C2[MFN: 46417 ]
ლი, დევიდ
ჩვენი სკოლები "მაგთი ფიქსის" ტელეფონებით აქტიურად ასარგებლებენ და კმაყოფილებიც დარჩებიან // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 6 თებერვალი. - N25 (2063). - გვ.A4[MFN: 46418 ]
ანოტაცია: "მაგთიკომის" აქცია განათლების სისტემის ხელშესაწყობად
პერსონალია: გურგუნიძე ზურაბ ("მაგთიკომის" გენერალური დირექტორის მოადგილე); ლაგვილავა დავით (51-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); კაშია გიორგი (53-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); ნატროშვილი ნათელა (72-ე საჯარო სკოლის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ქველმოქმედება ; ღონისძიება ; მოსწავლეები ; მასწავლებლები ; უსადენო ტელეფონები .
მხარისთვის შეტყობინების მიზნით სხდომის დღის პუბლიკაციის შესახებ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 21 მაისი. - N111 (2149). - გვ.C2[MFN: 46419 ]
ანოტაცია: ს/ს ბანკი "რესპუბლიკას" საარბიტრაჟო პრეტენზია ბადრი ფიფიასა და მარინა გალოგრეს მიმართ საკრედიტო დავალიანების ანაზღაურების შესახებ
პერსონალია: ფიფია ბადრი ; გალოგრე მარინა .
მხარისთვის შეტყობინების მიზნით სხდომის დღის პუბლიკაციის შესახებ : 19 მაისი, 2009 წ. // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 21 მაისი. - N111 (2149). - გვ.C2[MFN: 46420 ]
პერსონალია: ფიფია სოსო ; ბერაია ალექსანდრე .
2009 წლის 20 მაისს გამოცხადებული ტენდერის შესწორება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 21 მაისი. - N111 (2149). - გვ.C2[MFN: 46421 ]
ანოტაცია: ხაშურის სალოკომოტივო სამმართველოში არსებული საშხაპისა და გარდერობის კაპიტალური შეკეთება
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4638 | 4639 | 4640 | 4641 | 4642 | 4643 | 4644 | 4645 | 4646 | 4647 | 4648 | შემდეგი » ბოლო »»