თბილისი = ორი სიტყვით // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 467 ]
ანოტაცია: შსს-სა და თავდაცვის სამინისტროში რეორგანიზაცია და საკადრო ცვლილებები
პერსონალია: თათუხაშვილი გოგი (სახმელეთო ძალების სარდალი); კაპანაძე ვახტანგ (შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსი).
ორგანიზაცია: შსს ; თავდაცვის სამინისტრო ; ნატო .
საკვანძო სიტყვები: რეორგანიზაცია ; საკადრო ცვლილებები ; სტანდარტები .
გ."24 საათი"
ზურაბ აზმაიფარაშვილი თავდებით გაათავისუფლეს = მოკლედ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 468 ]
ანოტაცია: ესპანეთში, 26-ე საჭადრაკო ოლიმპიადის დახურვის ცერემონიალზე ზ. აზმაიფარაშვილსა და ესპანელ პოლიციელებს შორის მომხდარი ინციდენტის გამო
პერსონალია: აზმაიფარაშვილი ზურაბ (საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის თანაპრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: საქართველოს ჭადრაკის ფედერაცია ; ფიდე ; ესპანეთის სასამართლო .
საკვანძო სიტყვები: ჭადრაკი ; დანაშაული ; სასამართლო .
ინსპექტორი ქრთამის აღების ფაქტზე დააკავეს = მოკლედ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 469 ]
ანოტაცია: ქრთამის აღების ფაქტზე ლ. ქადაგიშვილის დაკავება
პერსონალია: ქადაგიშვილი ლეილა (თბილისის ვაკე-საბურთალოს რ-ნის საპასპორტო განყოფილების ინსპექტორი); თოფურიძე სოსო (შსს-ს გენერალური ინსპექციის უფროსის მოადგილე).
ორგანიზაცია: შსს-ს გენერალური ინსპექცია ; თბილისის ვაკე-საბურთალოს რ-ნის საპასპორტო განყოფილება .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; ქრთამი ; პასპორტი .
ირაკლი ანდრიაძეს სამთვიანი პატიმრობა შეუფარდეს = მოკლედ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 470 ]
პერსონალია: ანდრიაძე ირაკლი (სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახურის ყოფილი უფროსი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის სასამართლო ; გენერალური პროკურატურა ; შსს ; სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახური .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება ; ბიუჯეტი ; ზარალი ; არამიზნობრივი ხარჯვა .
კანონი უზენაესია : წერილები მთავრობას // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A8[MFN: 471 ]
ანოტაცია: "სამართლიანი არჩევნების" აღმასრულებელი დირექტორის ზ. ჭიაბერაშვილის შეხვედრა პროექტის "კანონიერების კულტურის" მონაწილე სკოლის მოსწავლეებთან
ორგანიზაცია: თბილისის მერია ; გ. "24 საათი" ; ფონდი "ღია საზოგადოება-საქართველო" ; "სამართლიანი არჩევნები" ; განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო .
თემატიკა: კანონიერების კულტურა .
საკვანძო სიტყვები: კანონი ; ქრთამი ; საჩუქარი ; საზოგადოებრივი აზრი ; მოსწავლე ; ზნეობა .
ჩვენ ერთმანეთს ვუხდებით, ჩვენ ერთმანეთს ვეხებით = რა შუაშია ვარდის ფურცლები // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.B7[MFN: 472 ]
ორგანიზაცია: ბიზნესცენტრი ; "ამსა" .
საკვანძო სიტყვები: პრეზენტაცია ; კლიპი ; შოუბიზნესი .
თიკო & ნინო & ვარსკვლავები = თბილისში მოდების ახალი სახლი გაიხსნა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.B7[MFN: 473 ]
ანოტაცია: მოდების სახლი "თიკო & ნინოს" პრეზენტაცია
პერსონალია: ბაგრატიონი ლიზა (მომღერალი); წურწუმია ლელა (მომღერალი); კახიანი მარინა (მსახიობი); ბარათაშვილი მაია (მომღერალი); ხიჯაკაძე ნინო (დიზაინერი); ნებიერიძე თიკო (დიზაინერი); მერაბიშვილი ვანო (უშიშროების მინისტრი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი).
ორგანიზაცია: მოდების სახლი "თიკო & ნინო" .
საკვანძო სიტყვები: მოდა ; პრეზენტაცია ; დიზაინი .