დიდი მიხეილ მესხი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 აპრილი. - N91 (951). - გვ.B5[MFN: 4783]
ანოტაცია:  მიხეილ მესხის შესახებ
პერსონალია:  მესხი მიხეილ (ყოფილი ფეხბურთელი).
თემატიკა:  ქართველი ფეხბურთელები. ფეხბურთი.
1. შანიძე, რეზო
აინშტაინის წელი - მსოფლიო ფიზიკის წელს აღნიშნავს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 აპრილი. - N91 (951). - გვ.B6[MFN: 4784]
პერსონალია:  აინშტაინი ალბერტ (მეცნიერი, ფიზიკოსი).
ცხინვალის რეგიონში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ვიზიტიგადაიდო // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 აპრილი. - N91 (951). - გვ.A3[MFN: 4785]
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ხაინდრავა გიორგი (კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკებები; ცხინვალი.
ცესკო-ს ახალ შემადგენლობას პარლამენტი მალე დაამტკიცებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 აპრილი. - N91 (951). - გვ.A3[MFN: 4786]
საკვანძო სიტყვები:  კანდიდატების შერჩევა.
1. საქართველოს სოციალური ინვესტიციის ფონდი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 ივლისი. - N172 (1032). - გვ.A4[MFN: 4787]
ანოტაცია:  ფონდი იწვევს საქართველოში რეგისტრირებულ ყველა დაინტერესებულ კერძო სამშენებლო ორგანიზაციას თბილისის N187 საშუალო სკოლის გაძლიერება-გამაგრებითი და სარემონტო სამუშაოების კონკურსში მონაწილეობისათვის
სუუამის წევრებს მისი გაძლიერება სურთ : კიშიონოვის სამიტმა მოსკოვი და მინსკი გააღიზიანა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N92 (952). - გვ.A1.3[MFN: 4788]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  სუუამის სამიტი.
საკვანძო სიტყვები:  დეკლარაცია; ეკონომიკური პროექტების განხორციელება; სამხედრო ბაზები; კონფლიქტების დარეგულირება.
1. საქართველოს სოციალური ინვესტიციების ფონდი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 ივლისი. - N172 (1032). - გვ.A4[MFN: 4789]
ანოტაცია:  ფირმა იწვევს საქართველოში რეგისტრირებულ ყველა დაინტერესებულ კერძო სამშენებლო ორგანიზაციას თბილისის N9 საშუალო სკოლის სამშენებლო-სარემონტო სამუშაოების კონკურსში მონაწილეობისათვის
1. საქართველოს სოციალური ინვესტიციების ფონდი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 ივლისი. - N172 (1032). - გვ.A4[MFN: 4790]
ანოტაცია:  ფონდი იწვევს საქართველოში რეგისტრირებულ ყველა დაინტერესებულ კერძო სამშენებლო ორგანიზაციას თბილისის N87 საშუალო სკოლის გაძლიერება-გამაგრებითი სამუშაოების კონკურსში მონაწილეობისათვის
ორი ადამიანის მკვლელობისთვის კოჯრის სამხედრო ნაწილის უფროსი სერჟანტი და მისი თანამზრახველი დააკავეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 ივლისი. - N172 (1032). - გვ.A4. - ინფორმაცია[MFN: 4791]
პერსონალია:  ზაკუტოვი ალეკო (ბრალდებული); ჩხვიმიანი ნიაზ (დამნაშავე).
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; დამნაშავის დაკავება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 475 | 476 | 477 | 478 | 479 | 480 | 481 | 482 | 483 | 484 | 485 |  შემდეგი »  ბოლო »»