მისი აღმატებულება მემაწვნე : გენერალი გიორგი კვინიტაძე და ქართული არმიის შექმნა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 1 ივლისი. - N146 (2184). - გვ.3. - ჩანართი "ნატო საქართველოში", N16. 1 ივლისი, 2009[MFN: 48055 ]
ანოტაცია: ქართველ პროფესიონალ სამხედრო მოღვაწეებზე
პერსონალია: ჟორდანია ნოე (დამოუკიდებელი საქართველოს მეთაური); კვინიტაძე გიორგი (გენერალი); ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (ეროვნული გმირი).
საკვანძო სიტყვები: შეირაღებული ძალები ; ქართველი ოფიცრები ; სამხედრო სექციები .
საბანკო სექტორში ზარალი იზრდება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A5[MFN: 48056 ]
პერსონალია: შურღაია ნიკოლოზ ("ვითიბი" ბანკის გენერალური დირექტორი); ბუცხრიკიძე ვახტანგ ("თიბისი" ბანკის გენერალური დირექტორი); ჯგერენაია ემზარ (ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები: პრობლემური სესხები ; კომერციული ბანკები .
საკანონმდებლო ინიციატივა პატიმრების შრომასთან დაკავშირებით // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A7[MFN: 48057 ]
ფოტოები: შაშკინი დიმიტრი; კუბლაშვილი პავლე
პერსონალია: შაშკინი დიმიტრი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიულ დახმარების საკითხთა მინისტრი); კუბლაშვილი პავლე (საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: შრომითი ანაზღაურება ; რესოციალიზაცია ; რეინტეგრაცია ; საშემოსავლო გადასახადი .
ტარასაშვილი, მარიამ
უნდა მსახურებდეს თუ არა ქალი ქართულ ჯარში? : ჩვენი აზრით / მარიამ ტარასაშვილი, სალომე გელუტაშვილი, თათა გაბლაია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 1 ივლისი. - N146 (2184). - გვ.4. - ჩანართი "ნატო საქართველოში", N16. 1 ივლისი, 2009[MFN: 48058 ]
ფოტოები: ულჩენკო ოლეგ; გაფრინდაშვილი ნინო; ნარმანია ნათია; კეხურია გივი; ახალაია ალექსანდრე
პერსონალია: ახალაია ალექსანდრე (მსახიობი); ცქიტიშვილი დიმიტრი (ეკონომისტი); სამყურაშვილი თაკო (ჟურნალისტი); ებანოიძე დარეჯან (ექთანი).
საკვანძო სიტყვები: ფიზიკური მონაცემები ; ნატო-ს ქვეყნები .
ცვლილება შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონში // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A7[MFN: 48059 ]
UDC: 34(479.22) + 316.485.22
პერსონალია: კუბლაშვილი პავლე (საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: ქართული სამართალი ; საპროტესტო აქციები .
საკვანძო სიტყვები: გზების გადაკეტვა ; ადმინისტრაციული შენობები .
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფლებში ჭაბურღილების მოწყობის და ქ. ლაგოდეხში წყალსადენისა და კანალიზაციის ქსელის რეაბილიტაციის შესახებ : მოწვევა ეროვნულ საკონკურსო ვაჭრობაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A6[MFN: 48060 ]
ჯანიკაშვილი, ბასა
უსმინეთ, უსმინეთ, უსმინეთ ჩქარა! : ინტერვიუ 28 : ბასა ჯანიკაშვილის სვეტი / ბასა ჯანიკაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A10[MFN: 48061 ]
ფოტოები: ჯანიკაშვილი ბასა
თემატიკა: ქართული პროზა .
ქეთი მელუას ქველმოქმედება : ფონდ "იავნანას" საქველმოქმედო კონცერტები თბილისსა და ბათუმში / ია ვეკუა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A9[MFN: 48062 ]