მისი აღმატებულება მემაწვნე : გენერალი გიორგი კვინიტაძე და ქართული არმიის შექმნა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 1 ივლისი. - N146 (2184). - გვ.3. - ჩანართი "ნატო საქართველოში", N16. 1 ივლისი, 2009[MFN: 48055]
ანოტაცია:  ქართველ პროფესიონალ სამხედრო მოღვაწეებზე
პერსონალია:  ჟორდანია ნოე (დამოუკიდებელი საქართველოს მეთაური); კვინიტაძე გიორგი (გენერალი); ჩოლოყაშვილი ქაქუცა (ეროვნული გმირი).
საკვანძო სიტყვები:  შეირაღებული ძალები; ქართველი ოფიცრები; სამხედრო სექციები.
1. საბანკო სექტორში ზარალი იზრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A5[MFN: 48056]
პერსონალია:  შურღაია ნიკოლოზ ("ვითიბი" ბანკის გენერალური დირექტორი); ბუცხრიკიძე ვახტანგ ("თიბისი" ბანკის გენერალური დირექტორი); ჯგერენაია ემზარ (ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემური სესხები; კომერციული ბანკები.
1. საკანონმდებლო ინიციატივა პატიმრების შრომასთან დაკავშირებით // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A7[MFN: 48057]
ფოტოები:  შაშკინი დიმიტრი; კუბლაშვილი პავლე
პერსონალია:  შაშკინი დიმიტრი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიულ დახმარების საკითხთა მინისტრი); კუბლაშვილი პავლე (საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  შრომითი ანაზღაურება; რესოციალიზაცია; რეინტეგრაცია; საშემოსავლო გადასახადი.
1. ტარასაშვილი, მარიამ
უნდა მსახურებდეს თუ არა ქალი ქართულ ჯარში? : ჩვენი აზრით / მარიამ ტარასაშვილი, სალომე გელუტაშვილი, თათა გაბლაია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 1 ივლისი. - N146 (2184). - გვ.4. - ჩანართი "ნატო საქართველოში", N16. 1 ივლისი, 2009[MFN: 48058]
ფოტოები:  ულჩენკო ოლეგ; გაფრინდაშვილი ნინო; ნარმანია ნათია; კეხურია გივი; ახალაია ალექსანდრე
პერსონალია:  ახალაია ალექსანდრე (მსახიობი); ცქიტიშვილი დიმიტრი (ეკონომისტი); სამყურაშვილი თაკო (ჟურნალისტი); ებანოიძე დარეჯან (ექთანი).
საკვანძო სიტყვები:  ფიზიკური მონაცემები; ნატო-ს ქვეყნები.
1. ცვლილება შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ კანონში // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A7[MFN: 48059]
UDC:  34(479.22) + 316.485.22
პერსონალია:  კუბლაშვილი პავლე (საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქართული სამართალი; საპროტესტო აქციები.
საკვანძო სიტყვები:  გზების გადაკეტვა; ადმინისტრაციული შენობები.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფლებში ჭაბურღილების მოწყობის და ქ. ლაგოდეხში წყალსადენისა და კანალიზაციის ქსელის რეაბილიტაციის შესახებ : მოწვევა ეროვნულ საკონკურსო ვაჭრობაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A6[MFN: 48060]
უსმინეთ, უსმინეთ, უსმინეთ ჩქარა! : ინტერვიუ 28 : ბასა ჯანიკაშვილის სვეტი / ბასა ჯანიკაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A10[MFN: 48061]
ფოტოები:  ჯანიკაშვილი ბასა
ქეთი მელუას ქველმოქმედება : ფონდ "იავნანას" საქველმოქმედო კონცერტები თბილისსა და ბათუმში / ია ვეკუა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 30 ივნისი. - N145 (2184). - გვ.A9[MFN: 48062]