ახალი საპყრობილის თანამშრომელთა ტრენინგი დასრულდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N214 (1074). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4812]
თემატიკა:  საქართველოს პენიტენციარული სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი სასჯელაღსრულების დაწესებულების გახსნა.
საქართველოს ეროვნული ბანკის შეტყობინება სახაზინო ვალდებულებების აუქციონზე გაყიდვის თაობაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N92 (952). - გვ.A2[MFN: 4813]
აღმოაჩინეს ათი ტომარა "ჰაშიში" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N214 (1074). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4814]
ორგანიზაცია:  სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო პოლიცია.
გეოგ.დასახელება:  ხობი (საჯიჯაო).
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; დაკავება.
"ხავერდოვან რევოლუციაში" შეტანილი წვლილი - ხელშეუხებლობის გარანტია დამნაშავე მაღალჩინოსნებისთვის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N92 (952). - გვ.A7[MFN: 4815]
ანოტაცია:  პენიტენციურ სისტემაში არსებული უმძიმესი პრობლემების შესახებ
პერსონალია:  კოპაძე შოთა (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე); კემულარია კოტე (იუსტიციის მინისტრი); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლების ინსტიუტის" წარმომადგენელი); სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი).
საკვანძო სიტყვები:  საეჭვო გარიგება; ციხეები; სოციალური პირობები; ქურდული სამყარო; დანაშაული; კორუფცია.
1. "ხმაურიანი" დავა : მოსახლეობა ღამის კლუბს წლების განმავლობაში ამაოდ უჩივის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N214 (1074). - გვ.A2[MFN: 4816]
ანოტაცია:  დგებუაძის ქუჩის მცხოვრებთა მოთხოვნა
თემატიკა:  ადამიანის უფლებები; ღამის კლუბები.
საკვანძო სიტყვები:  ღამის გართობა; მოსახლეობის პროტესტი; ხმამაღალი მუსიკა; "16 რაუნდში" დარღვევები.
1. ამერიკელი სენატორი საქართველოს საინვესტიციო გარემოთი დაინტერესდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 სექტემბერი. - N214 (1074). - გვ.A3[MFN: 4817]