1. ტოჩინოშინს ერთი გამარჯვება სჭირდება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.A7[MFN: 48194]
ანოტაცია:  ქართველი სუმოისიტის ლევან გორგაძის წარმატება ნაგოიაში მიდინარე სუმოს სუპერტურნირზე
პერსონალია:  გორგაძე ლევან (ტოჩინოშინი) (სუმოისტი); კოკაი (სუმოსიტი); ჰაკუჰო იოკოძუნა (სუმოისიტი); კოტოშუ ოძეკი (სუმოისიტი).
გეოგ.დასახელება:  ნაგოია.
თემატიკა:  ორთაბრძოლა; სუმო.
საკვანძო სიტყვები:  ბაშო; მაიგაშირა.
1. ქართველი ჭაბუკები ევროპის ჩემპიონატზე გამგზავრებიან // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.A7[MFN: 48195]
ანოტაცია:  საქართველოს საკალათბურთო 18 წლამდელთა ნაკრები ევროპის ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირზე იასპარეზებს
პერსონალია:  კობეშავიძე მიხეილ (საქართველოს 18 წლამდელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი).
გეოგ.დასახელება:  ბოსნია.
საკვანძო სიტყვები:  ამხანაგური მატჩები.
მოწვევა ფასთა კოტირების წარდგენაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 21 ივლისი. - N162 (2200). - გვ.C2[MFN: 48196]
საკვანძო სიტყვები:  აზიის განვითარების ბანკის სახსრები; კრედიტი.
ქართული კლუბები რუბიკონთან / მიხეილ აბაიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.A8[MFN: 48197]
ანოტაცია:  ქართული საფეხბურთო კლუბები ევროტურნირის მეორე საკვალიფიკაციო ეტაპზე
პერსონალია:  მუმლაძე რამაზ (მწვრთნელი); კლიმიაშვილი ირაკლი (ფეხბურთელი); აბრაშჩიკი რუდივერ ("მეტალურგსის" მთავარი მწვრთნელი); გეგუჩაძე გია ("ზესტაფონის" მწვრთნელი).
გეოგ.დასახელება:  ჰელსინგბორგი.
საკვანძო სიტყვები:  მატჩები; უეფას თასი.
1. DDRC-ს სასამართლო
ს/ს "ბანკი რესპუბლიკა"-ს საარბიტრაჟო პრეტენზია ნოდარ ჩოგაძის, რამინ ჩოგაძის და გურამ ფარსენაძის მიმართ // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.C1[MFN: 48198]
UDC:  347.918
თემატიკა:  არბიტრაჟი.
საკვანძო სიტყვები:  სასამართლო სხდომა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4815 | 4816 | 4817 | 4818 | 4819 | 4820 | 4821 | 4822 | 4823 | 4824 | 4825 |  შემდეგი »  ბოლო »»