ტოჩინოშინს ერთი გამარჯვება სჭირდება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.A7[MFN: 48194 ]
ანოტაცია: ქართველი სუმოისიტის ლევან გორგაძის წარმატება ნაგოიაში მიდინარე სუმოს სუპერტურნირზე
პერსონალია: გორგაძე ლევან (ტოჩინოშინი) (სუმოისტი); კოკაი (სუმოსიტი); ჰაკუჰო იოკოძუნა (სუმოისიტი); კოტოშუ ოძეკი (სუმოისიტი).
გეოგ.დასახელება: ნაგოია .
თემატიკა: ორთაბრძოლა ; სუმო .
საკვანძო სიტყვები: ბაშო ; მაიგაშირა .
ქართველი ჭაბუკები ევროპის ჩემპიონატზე გამგზავრებიან // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.A7[MFN: 48195 ]
ანოტაცია: საქართველოს საკალათბურთო 18 წლამდელთა ნაკრები ევროპის ჩემპიონატის საკვალიფიკაციო ტურნირზე იასპარეზებს
პერსონალია: კობეშავიძე მიხეილ (საქართველოს 18 წლამდელთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი).
გეოგ.დასახელება: ბოსნია .
საკვანძო სიტყვები: ამხანაგური მატჩები .
მოწვევა ფასთა კოტირების წარდგენაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 21 ივლისი. - N162 (2200). - გვ.C2[MFN: 48196 ]
საკვანძო სიტყვები: აზიის განვითარების ბანკის სახსრები ; კრედიტი .
ქართული კლუბები რუბიკონთან / მიხეილ აბაიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.A8[MFN: 48197 ]
ანოტაცია: ქართული საფეხბურთო კლუბები ევროტურნირის მეორე საკვალიფიკაციო ეტაპზე
პერსონალია: მუმლაძე რამაზ (მწვრთნელი); კლიმიაშვილი ირაკლი (ფეხბურთელი); აბრაშჩიკი რუდივერ ("მეტალურგსის" მთავარი მწვრთნელი); გეგუჩაძე გია ("ზესტაფონის" მწვრთნელი).
გეოგ.დასახელება: ჰელსინგბორგი .
საკვანძო სიტყვები: მატჩები ; უეფას თასი .
DDRC-ს სასამართლო
ს/ს "ბანკი რესპუბლიკა"-ს საარბიტრაჟო პრეტენზია ნოდარ ჩოგაძის, რამინ ჩოგაძის და გურამ ფარსენაძის მიმართ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 ივლისი. - N163 (2201). - გვ.C1[MFN: 48198 ]
საკვანძო სიტყვები: სასამართლო სხდომა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4815 | 4816 | 4817 | 4818 | 4819 | 4820 | 4821 | 4822 | 4823 | 4824 | 4825 | შემდეგი » ბოლო »»