ნაცნობი კავკასია : ინტერვიუ / საიდ ხაჩუევი ; ესაუბრა მარიკა ლაფაური // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A1.3[MFN: 48320]
ანოტაცია:  ჩეჩნეთში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესებისა და საქართველოში განვითარებული შიდაპოლიტიკური მდგომარეობის თაობაზე
პერსონალია:  ხაჩუევი საიდ (გერმანიაში ჩეჩნეთის დიასპორის ხელმძღვანელი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  ჩეჩნეთი; რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატია; ომები; დამოუკიდებლობა; დიასპორა.
1. გამისონია, დათო
ხუთმხრივი შეხვედრის შედეგები / დათო გამისონია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A2[MFN: 48321]
UDC:  327.72 + 323(479.22:479.224)
ანოტაცია:  გაერო-ს მისიის ყოფილ ოფისში გამართული შეხვედრა ინციდენტების პრევენციის მექანიზმის შემუშავების მიზნით
პერსონალია:  ვერბეკე იოჰან (გაერო-ს გენერალური მდივნის წარმომადგენელი); ჰაბერი ჰანსიორგ (საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი); ქიშმარია რუსლან (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის რწმუნებული გალისა და ოჩამჩირის რაიონებში); გვინჯია მაქსიმ (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); კუპალბა გარი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე); ბაგაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარე საქმეთა მინისტრი); უტიაშვილი შოთა (საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციულ-ანალიტიკური დეპარტამენტის თავმჯდომარე); იაკობაშვილი თემურ (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); დარჩიაშვილი დავით (საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი.
თემატიკა:  გაერო; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  პროცედურული საკითხები; აფხაზური დელეგაცია; ოკუპირებული ტერიტორია; სადამკვირვებლო მისია.
1. მოადგილეობის მეორე კანდიდატი : თავისუფლება დემონსტრანტებს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A2[MFN: 48322]
UDC:  316.485.22(479.22)
ანოტაცია:  არასაპარლამეტო ოპოციზია საპრტესტო აქციას გეგმავს აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენ ჯოზეფ ბაიდენის თბილისში ვიზიტის დროს
პერსონალია:  ხაინდრავა გოგა (არასაპარლამენტო ოპოზიციის ერთ-ერთი ლიდერი); ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი); ბაიდენი ჯოზეფ (აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტი); ცაგურია დაჩი (აქტივისტი); მესხი მიშა (აქტივისტი).
თემატიკა:  საპრტესტო აქციები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საინფორმაციო მიტინგი; აქცია.
1. გამოხმაურება N2 : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A2[MFN: 48323]
UDC:  32(479.22)(092)
ანოტაცია:  ოპოზიციის ლიდერთათვის მინისტრის მოადგილეების პოსტების შეთავაზებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი); მაღრაძე გუგული (კონფლიქტოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი).
თემატიკა:  ქართველი პოლიტიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიციის ლიდერები.
1. ნაქერალას უღელტეხილზე მომხდარი ტრაგედიის შედეგად დაშავებული 9 ახალგაზრდა საავადმყოფოდან გაწერეს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A2[MFN: 48324]
UDC:  656.1
პერსონალია:  კვიტაშვილი სანდრო (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  ავტოავარიები.
1. ბათუმის პორტში აშშ-ს სამხედრო-საზღვაო ძალების სამხედრო გემი შემოვიდა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A2[MFN: 48325]
UDC:  623.8/9(73)
ანოტაცია:  ქართულ-ამერიკული ერთობლივი სამხედრო-საზღვაო სწავლება
თემატიკა:  სამხედრო-საზღვაო ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  სწავლება.
1. ძაძამია, ალომე
"საქართველოს ბანკმა" მიკროსესხებზე საპრცენტო განაკვეთი შეამცირა / სალომე ძაძამია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A4[MFN: 48326]
პერსონალია:  გილაური ირაკლი ("საქართველოს ბანკის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  ბანკები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მიკროდაკრედიტება; დეპოზიტები; იპოთეკური სესხები.
1. შავაძე, თინა
"ნაბუკო"-ს პროექტმა ფინანსური მხარდაჭერა მიიღო / თინა შავაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A4[MFN: 48327]
UDC:  665.6/7
პერსონალია:  გილაური ნიკა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ხეთაგური ალექსანდრე (საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი; თურქმენეთი; შვედეთი.
თემატიკა:  გაზსადენი.
საკვანძო სიტყვები:  ტრანზიტი; გაზი; ხელშეკრულება; ენერგოუსაფრთხოება.
1. ძაძამია, სალომე
ISET-მა ეკონომიკის მაგისტრების მეორე ნაკადი გამოუშვა / სალომე ძაძამია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A4[MFN: 48328]
UDC:  378(479.22)
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ჟვანია ლაშა (საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მინისტრი); ლივნი ერიკ (ISET-ის აღმასრულებელი დირექტორი); ხუბუა გია (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); ჯაფარიძე ბადრი ("თიბისი ბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ინაიშვილი ჯემალ (სავაჭრო-სამრეწველო პალატის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  მაგისტრის წოდება; სტუდენტები; სტაჟირება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4828 | 4829 | 4830 | 4831 | 4832 | 4833 | 4834 | 4835 | 4836 | 4837 | 4838 |  შემდეგი »  ბოლო »»