ანოტაცია: გაერო-ს მისიის ყოფილ ოფისში გამართული შეხვედრა ინციდენტების პრევენციის მექანიზმის შემუშავების მიზნით
პერსონალია:ვერბეკე იოჰან (გაერო-ს გენერალური მდივნის წარმომადგენელი); ჰაბერი ჰანსიორგ (საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი); ქიშმარია რუსლან (აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის რწმუნებული გალისა და ოჩამჩირის რაიონებში); გვინჯია მაქსიმ (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); კუპალბა გარი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე); ბაგაფში სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის პრეზიდენტი); შამბა სერგეი (აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარე საქმეთა მინისტრი); უტიაშვილი შოთა (საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციულ-ანალიტიკური დეპარტამენტის თავმჯდომარე); იაკობაშვილი თემურ (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი რეინტეგრაციის საკითხებში); დარჩიაშვილი დავით (საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე).
ნაქერალას უღელტეხილზე მომხდარი ტრაგედიის შედეგად დაშავებული 9 ახალგაზრდა საავადმყოფოდან გაწერეს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 ივლისი. - N158 (2196). - გვ.A2[MFN: 48324]
პერსონალია:ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ჟვანია ლაშა (საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მინისტრი); ლივნი ერიკ (ISET-ის აღმასრულებელი დირექტორი); ხუბუა გია (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); ჯაფარიძე ბადრი ("თიბისი ბანკის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ინაიშვილი ჯემალ (სავაჭრო-სამრეწველო პალატის თავმჯდომარე).