საკრებულო ბიუჯეტს ისევ ცვლის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N92 (952). - გვ.A4[MFN: 4854]
პერსონალია:  ბილიხოძე თემურ (ფრაქცია "ახლების" წარმომადგენელი); იოსელიანი დავით (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  ცვლილებები.
1. ფერადი რევოლუციები. შუალედური ფინიში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 28 სექტემბერი. - N215 (1075). - გვ.A1.3[MFN: 4855]
ანოტაცია:  ამერიკელი ექსპერტების ბჭობა საქართველოში, უკრაინასა და ყირგიზეთში მომხდარი "ფერადი რევოლუციების" წინასწარ შედეგებზე
პერსონალია:  ოსლუნდი ანდრეს ("კარნეგის ფონდი საერთაშორისო მშვიდობისათვის" უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი); ლოგანი ჯასტინ (ეკონომიკური კვლევითი ინსტიტუტის მეცნიერ-თანამშრომელი); ფორ ჰაგენი მარკ (პროფესორი); აბაზორვი რაფის (ჰარიმანის ინსტიტუტის მეცნიერ-თანამშრომელი); სვეტიკი მაიკლ (კვლევითი ორგანიზაციის დირექტორი); ვერტში ჯეიმს (ვაშინგტონის უნივერსიტეტის საერთაშორისო კვლევათა განყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  ვარდების რევოლუცია; ნარინჯისფერი რევოლუცია; რევოლუცია ყირგიზეთში.
მხოლოდ გაყვანის რეჟიმში : რუსული ბაზების გაყვანა 2008 წლის დასაწყისისთვის უნდა დასრულდეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აპრილი. - N93 (953). - გვ.A1.3[MFN: 4856]
პერსონალია:  იაკოვენკო ალექსანდრე (რუსეთის საგარეო პოლიტიკური უწყების წარმომადგენელი); მირონოვი სერგეი (რუსეთის პარლამენტის ზედა - პალატის ფედერაციის საბჭოს - თავმჯდომარე); თარგამაძე გივი (საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმება; დოკუმენტი; დადგენილება; ურთიერთობები.
1. გაბიევი, ხათუნა
პრეზიდენტის ხშირი ჟესტიკულაცია და მოზომილი ვერბალური შეფასებები : პუტინი თითქმის 3 საათის განმავლობაში პასუხობდა 60 კითხვას // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 28 სექტემბერი. - N215 (1075). - გვ.A1.5[MFN: 4857]
ანოტაცია:  რუსეთის პრეზიდენტის გამოსვლა ტელევიზიით
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  რუსეთის პრეზიდენტი; უცხოელი პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  სატელევიზიო ეთერი; რუსეთის ეკონომიკური პრობლემები; ქვეყნის სოციალური მდგომარეობა; ჩეჩნეთის პრობლემა.
"სახალხო ფორუმი" საგარეო პოლიტიკაში "გადავარდა" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აპრილი. - N93 (953). - გვ.A1.3[MFN: 4858]
ანოტაცია:  რუსეთის სამხედრო ბაზების გაყვანასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ასათიანი აკაკი ("ტრადიციონალისტების" ლიდერი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. რუსეთის სამხედრო ბაზები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ბაზები; რუსეთი.
სუომი - ათასობით ტბის ქვეყანა : რა არის პატარა ქვეყნის ძალა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 28 სექტემბერი. - N215 (1075). - გვ.A1.5[MFN: 4859]