ფერადი რევოლუციები. შუალედური ფინიში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 28 სექტემბერი. - N215 (1075). - გვ.A1.3[MFN: 4855]
ანოტაცია: ამერიკელი ექსპერტების ბჭობა საქართველოში, უკრაინასა და ყირგიზეთში მომხდარი "ფერადი რევოლუციების" წინასწარ შედეგებზე
პერსონალია:ოსლუნდი ანდრეს ("კარნეგის ფონდი საერთაშორისო მშვიდობისათვის" უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი); ლოგანი ჯასტინ (ეკონომიკური კვლევითი ინსტიტუტის მეცნიერ-თანამშრომელი); ფორ ჰაგენი მარკ (პროფესორი); აბაზორვი რაფის (ჰარიმანის ინსტიტუტის მეცნიერ-თანამშრომელი); სვეტიკი მაიკლ (კვლევითი ორგანიზაციის დირექტორი); ვერტში ჯეიმს (ვაშინგტონის უნივერსიტეტის საერთაშორისო კვლევათა განყოფილების უფროსი).
მხოლოდ გაყვანის რეჟიმში : რუსული ბაზების გაყვანა 2008 წლის დასაწყისისთვის უნდა დასრულდეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 აპრილი. - N93 (953). - გვ.A1.3[MFN: 4856]
პერსონალია:იაკოვენკო ალექსანდრე (რუსეთის საგარეო პოლიტიკური უწყების წარმომადგენელი); მირონოვი სერგეი (რუსეთის პარლამენტის ზედა - პალატის ფედერაციის საბჭოს - თავმჯდომარე); თარგამაძე გივი (საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის ხელმძღვანელი).
პრეზიდენტის ხშირი ჟესტიკულაცია და მოზომილი ვერბალური შეფასებები : პუტინი თითქმის 3 საათის განმავლობაში პასუხობდა 60 კითხვას // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 28 სექტემბერი. - N215 (1075). - გვ.A1.5[MFN: 4857]