საკვანძო სიტყვები: ერაყის ომი ; გამოძიება .
ქალამანი / გვანცა არჩვაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 15 ივნისი. - N128 (2165). - გვ.A10[MFN: 48736 ]
UDC: 069(479.22) + 391(=353.1)
ანოტაცია: ქალამანის დამზადების განსხვავებული წესები და სახელწოდებები საქართველოს კუთხეების მიხედვით
თემატიკა: მუზეუმები საქართველოში ; ხალხური სამოსელი .
საკვანძო სიტყვები: ექსპონატები ; ქართული ფეხსაცმელი .
"ამირანი" უცხოელებს : სტუდენტური ფილმების კინოფესტივალი დასრულდა / თამარ კიკნაველიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 15 ივნისი. - N128 (2165). - გვ.A10[MFN: 48737 ]
ანოტაცია: სტუდენტური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალ "ამირანის" დაჯილდოების ცერემონიალი
პერსონალია: ბაბაევა ზემფირა (კინოფესტივალის ჟიურის წევრი); რუსტამოვი ასიფ (კინორეჟისორი); კიტია ლევან (კინორეჟისორი); ჯაფარიძე ქეთი (ხელოვნებათმცოდნე); ჟღენტი ანი (რეჟისორი); ლიკლიკაძე გიგა (რეჟისორი); ნაჯაფზადა გუნელ (რეჟისორი).
თემატიკა: კინოხელოვნება ; კინოფესტივალები .
საკვანძო სიტყვები: ნომინაციები .
გერმანია ამიერკავკასიაში : თბილისი ვიმ ვენდერსსა და კლაუს მარია ბრანდაუერს ელის / ია ვეკუა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 15 ივნისი. - N128 (2165). - გვ.A10[MFN: 48738 ]
UDC: 008 + 791.43](430)
ანოტაცია: გერმანიის დღეები საქართველოში
პერსონალია: ფლორი პატრიცია (გერმანიის ელჩი საქართველოში); ვიოლი ვერნერ (საქართველოს გოეთეს ინსტიტუტის დირექტორი); რურუა ნიკოლოზ (კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრი); ბრანდაუერი კლაუს მარია (გერმანელი მსახიობი); საბო იშტვან (კინორეჟისორი); ვენდერსი ვიმ (კინორეჟისორი); შლონდორფი ფოლკერ (რეჟისორი).
თემატიკა: კულტურა ; კინოხელოვნება .
საკვანძო სიტყვები: გამოფენა ; თანამედროვე მუსიკა ; თეატრი ; ფილმები ; ბერლინის კედელი .
წურწუმია, რუსუდან
ქართული საგუნდო მუსიკის კლასიკოსი / რუსუდან წურწუმია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 15 ივნისი. - N128 (2165). - გვ.A12[MFN: 48739 ]