"შვიდკაცას" ახალი სახე : გალერეა "ვერნისაჟი" სოსო ქუმსიაშვილის გამოფენას მასპინძლობს / ეკა ჩიკვაიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 4 ივნისი. - N123 (2161). - გვ.A10[MFN: 48966 ]
UDC: 75(479.22)(092)(084)
ანოტაცია: სოსო ქუმსიაშვილის პერსონალური გამოფენა
პერსონალია: ქუმსიაშვილი სოსო (მხატვარი); ბერელიძე ზაირა (გალერეის ხელმძღვანელი); ხუციშვილი ჯემალ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: პეიზაჟები ; ნატურმოტები ; ფრანგული ფერწერა .
ბერიაშვილი, ირაკლი
შენ ინდიელთა ბელადობა დაგშვენდებოდა / ირაკლი ბერიაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 4 ივნისი. - N123 (2161). - გვ.A12[MFN: 48967 ]
ანოტაცია: ჩანახატი პოლიტიკურ კრიზისზე
საკვანძო სიტყვები: ბელადი ; ქართული დემოკრატია ; მოხეტიალე ხალხი ; დიალოგი ; ოპოზიციის ლიდერები ; გალია .
საკვა, რიჩარდ
ახალი რეგიონული პოლიტიკისთვის: გლობალურისა და ლოკალურის საზღვრებს მიღმა კავკასიაში / რიჩარდ საკვა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 4 ივნისი. - N123 (2161). - გვ.A12[MFN: 48968 ]
ანოტაცია: რეგიონული კონფლიქტების წარმოშობის მიზეზები
გეოგ.დასახელება: ბალკანეთი ; აფხაზეთი ; სამხრეთ ოსეთი ; ყარაბაღი .
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტი ; ბალკანეთის ომები ; სეპარატისტული ერები ; გეოპოლიტიკა ; პოლიტიკური პლურალიზმი ; რეგიონული პრობლემები .
კიწმარიშვილი, ეროსი
ეროსი კიწმარიშვილი: სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ეროვნული კონცეფციის შექმნა ჩვენი ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი უნდა გახდეს : ინტერვიუ / ეროსი კიწმარიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 4 ივნისი. - N123 (2161). - გვ.A13[MFN: 48969 ]
ანოტაცია: სამოქალაქო საზოგადოების ახალი როლი საქართველოში
თემატიკა: საზოგადოება .
საკვანძო სიტყვები: საზოგადოებრიობა ; დემოკრატია ; პროტესტი ; პოლიტიკური პარტია .
თვითმმართველი ქალაქი რუსთავი
შ.პ.ს. "რუსთავის N2 სტომატოლოგიური პოლიკლინიკის" შენობა-ნაგებობა, მასზე დამაგრებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის შესახებ : აუქციონი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 9 ივნისი. - N127 (2165). - გვ.C5[MFN: 48970 ]
თემატიკა: სუქციონები .
სატრანსფერო-სანეკრებო ამბები / მიხეილ აბაიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 4 ივნისი. - N123 (2161). - გვ.A14[MFN: 48971 ]
პერსონალია: ასათიანი მალხაზ (ფეხბურთელი); ხიზანიშვილი ზურაბ (ფეხბურთელი); შაშიაშვილი გიორგი (ფეხბურთელი); კუპერი ექტორ რაულ (საქართველოს ნაკრების მთავარი მწვრთნელი).
საკვანძო სიტყვები: ამხანაგური მატჩი ; სანაკრებო შეკრება ; საკლუბო კარიერა .
საქართველო. იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო
საკანცელარიო საქონლის და საკანცელარიო საქონლის სახარჯი მასალების შესყიდვის შესახებ : აუქციონი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 9 ივნისი. - N127 (2165). - გვ.C6[MFN: 48972 ]
საქართველო. შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი
2009 წლის სარეკონსტრუქციო-სარემონტო სამუშაოების შესყიდვის მიზნით : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 9 ივნისი. - N127 (2165). - გვ.C8[MFN: 48973 ]
თვითმმართველი ქალაქის ბათუმის მერია
ზღვისპირა პარკის გაგრძელებაზე შადრევნების მოწყობის სამუშაოების სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 9 ივნისი. - N127 (2165). - გვ.C8[MFN: 48974 ]
2009 წლის 2 ივნისს გმოცხადებულ იქნა ამწე საშუალებების და წნევაზე მომუშავე ჭურჭლების დიაგნოსტიკისა და სამუშაო რესურსების დადგენის მომსახურების შესყიდვის შესახებ : ტენდერის დამატება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 9 ივნისი. - N127 (2165). - გვ.C9[MFN: 48975 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4893 | 4894 | 4895 | 4896 | 4897 | 4898 | 4899 | 4900 | 4901 | 4902 | 4903 | შემდეგი » ბოლო »»