სამართლებრივი კონსულტაციები დევნილებისთვის : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 3 ივნისი. - N122 (2160). - გვ.A5[MFN: 49030 ]
პერსონალია: შაშკინი დიმიტრი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრი); აქიშბაია მალხაზ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე); სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); ტაბატაძე რუსუდან (იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი).
თემატიკა: იძულებით გადაადგილებული პირები ; სამართალი .
საკვანძო სიტყვები: დევნილი მოსახლეობა ; სამართლებრივი დახმარება .
დევნილთა დასაქმების პროექტი : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 3 ივნისი. - N122 (2160). - გვ.A5[MFN: 49031 ]
UDC: 325(479.22) + 331
ანოტაცია: იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოსთან თანამშრომლობით დაგეგმილი პროექტის ფარგლებში დევნილთა დასაქმება
პერსონალია: ვაშაძე გიორგი (სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება: კოდა .
თემატიკა: იძულებით გადაადგილებული პირები ; დასაქმება .
საკვანძო სიტყვები: სტაჟირება .
სპეციალური მოწყობილობები პოლიციას მოპარული მანქანების დადგენაში დაეხმარება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A5[MFN: 49032 ]
UDC: 351.74(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთა მომზადების და ტექნიკური დახმარების გამოყოფის პროექტი
თემატიკა: პოლიცია საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: სამართალი ; ძალოვანი სტრუქტურები .
ნინო ბურჯანაძის სარჩელი პრეზიდენტის წინააღმდეგ უკვე სასამართლოშია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 3 ივნისი. - N122 (2160). - გვ.A6[MFN: 49033 ]
UDC: 32(479.22)(092) + 347.9
ანოტაცია: ნინო ბურჯანაძის სარჩელი პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის წინააღმდეგ პატივის, ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის შელახვისათვის
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: ქართველი პოლიტიკოსები ; სასამართლო პროცესები .
საკვანძო სიტყვები: ბრალდებები .
ახალი გარემოებები კობა კობალაძის საქმეში // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A5[MFN: 49034 ]
პერსონალია: კობალაძე კობა (თავდაცვის ყოფილი მაღალჩინოსანი); პაქსაძე ემზარ (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები: პატიმრები .
სამშენებლო კომპანია "საბა+"-ის მშენებარე ობიექტი დაყადაღებულია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A5[MFN: 49035 ]
ანოტაცია: დამკვეთისა და სამშენებლო კომპანიას შორის დადებული ხელშეკრულებით დადგენილი ჯარიმების ამოღების თაობაზე
პერსონალია: გელაშვილი დავით (BDO Legal-ის ადვოკატი).
თემატიკა: სამშენებლო კომპანიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: სამართალი ; ბიზნესი ; საცხოვრებელი ბინები .
ქურდობაში ბრალდებული სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლეს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A6[MFN: 49036 ]
ანოტაცია: განსასჯელისთვის სასჯელის შემსუბუქების შესახებ
პერსონალია: გუგეშაშვილი გვანცა (მცხეთა-მთიანეთის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი); გაბიევი იოსებ (იუსტიციის სამინისტროს იურიდიული დახმარების სამსახურის ქართლის ბიუროს ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები: სამართალი ; კრიმინალური ქრონიკა ; ცეცხლსასროლი იარაღი .
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაცია პანდემიის გამოცხადებას აპირებს / მარიკა იაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A7[MFN: 49037 ]