1. სამართლებრივი კონსულტაციები დევნილებისთვის : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 ივნისი. - N122 (2160). - გვ.A5[MFN: 49030]
ფოტოები:  შაშკინი დიმიტრი
პერსონალია:  შაშკინი დიმიტრი (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრი); აქიშბაია მალხაზ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე); სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); ტაბატაძე რუსუდან (იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორი).
თემატიკა:  იძულებით გადაადგილებული პირები; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  დევნილი მოსახლეობა; სამართლებრივი დახმარება.
1. დევნილთა დასაქმების პროექტი : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 ივნისი. - N122 (2160). - გვ.A5[MFN: 49031]
UDC:  325(479.22) + 331
ანოტაცია:  იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოსთან თანამშრომლობით დაგეგმილი პროექტის ფარგლებში დევნილთა დასაქმება
პერსონალია:  ვაშაძე გიორგი (სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  კოდა.
თემატიკა:  იძულებით გადაადგილებული პირები; დასაქმება.
საკვანძო სიტყვები:  სტაჟირება.
1. სპეციალური მოწყობილობები პოლიციას მოპარული მანქანების დადგენაში დაეხმარება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A5[MFN: 49032]
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომელთა მომზადების და ტექნიკური დახმარების გამოყოფის პროექტი
თემატიკა:  პოლიცია საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სამართალი; ძალოვანი სტრუქტურები.
1. ნინო ბურჯანაძის სარჩელი პრეზიდენტის წინააღმდეგ უკვე სასამართლოშია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 ივნისი. - N122 (2160). - გვ.A6[MFN: 49033]
UDC:  32(479.22)(092) + 347.9
ანოტაცია:  ნინო ბურჯანაძის სარჩელი პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის წინააღმდეგ პატივის, ღირსებისა და საქმიანი რეპუტაციის შელახვისათვის
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს" ლიდერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართველი პოლიტიკოსები; სასამართლო პროცესები.
საკვანძო სიტყვები:  ბრალდებები.
1. ახალი გარემოებები კობა კობალაძის საქმეში // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A5[MFN: 49034]
პერსონალია:  კობალაძე კობა (თავდაცვის ყოფილი მაღალჩინოსანი); პაქსაძე ემზარ (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  პატიმრები.
1. სამშენებლო კომპანია "საბა+"-ის მშენებარე ობიექტი დაყადაღებულია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A5[MFN: 49035]
ანოტაცია:  დამკვეთისა და სამშენებლო კომპანიას შორის დადებული ხელშეკრულებით დადგენილი ჯარიმების ამოღების თაობაზე
პერსონალია:  გელაშვილი დავით (BDO Legal-ის ადვოკატი).
თემატიკა:  სამშენებლო კომპანიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სამართალი; ბიზნესი; საცხოვრებელი ბინები.
1. ქურდობაში ბრალდებული სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლეს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A6[MFN: 49036]
ანოტაცია:  განსასჯელისთვის სასჯელის შემსუბუქების შესახებ
პერსონალია:  გუგეშაშვილი გვანცა (მცხეთა-მთიანეთის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი); გაბიევი იოსებ (იუსტიციის სამინისტროს იურიდიული დახმარების სამსახურის ქართლის ბიუროს ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  სამართალი; კრიმინალური ქრონიკა; ცეცხლსასროლი იარაღი.
1. იაშვილი, მარიკა
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაცია პანდემიის გამოცხადებას აპირებს / მარიკა იაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 ივნისი. - N129 (2167). - გვ.A7[MFN: 49037]