პრემიუმ-კლასის ბინები 30 პროცენტით გაიაფდა : "საქართველოს ბანკმა" დეველოპერების დაკრედიტება დაიწყო / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 20 თებერვალი. - N37 (2075). - გვ.B1.3[MFN: 49222]
UDC:  336.71(479.22) + 69
პერსონალია:  გილაური ირაკლი ("საქართველოს ბანკის" გენერალური დირექტორი); ხატიაშვილი ჯუმბერ ("ბაგები სითი ჯგუფის" ხელმძღვანელი); ძნელაძე გოჩა (სამშენებლო კომპანმა "კალასის" დამფუძნებელი); მოსაშვილი რამაზ (სამშენებლო კომპანია "იბერიას" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ბანკები საქართველოში; სამშენებლო კომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  ბინების ფასი; სესხები; უძრავი ქონება; პროექტები.
1. ლიცენზია საბადოზე და არა ბიზნესის მართვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 20 თებერვალი. - N37 (2075). - გვ.B1.3[MFN: 49223]
UDC:  338.22 + 663.6
ანოტაცია:  "ბორჯომის" საბადოზე სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის მიღების მიზნით გამოცხადებული ტენდერის ირგვლივ არსებულ გაურკვევლობაზე
პერსონალია:  ჩოლოყაშვილი ნიცა ("საქართველოს მინისა და მინერალური წყლების კომპანიის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  "ბორჯომი".
თემატიკა:  ბიზნესი; მინერალური წყლები.
საკვანძო სიტყვები:  ტენდერი; აუქციონი; ეკონომიკური კრიზისი; წიაღისეულის მოპოვება; "ბორჯომის" ბრენდი.
ვასილ ბარნოვი - "ადამიანი ძველი კედლის მხატვრობიდან" / ეკა მახარაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 13 - 20 ივნისი. - N21 (117). - გვ.17. - "Weekend", N21 (117). 13 - 20 ივნისი, 2009[MFN: 49224]
ფოტოები:  ბარნოვი ვასილ; ბენაშვილი ნინო; ლეონიძე გოგლა; ნიკოლაძე იაკობ; ზდანევიჩი კირილე; გაფრინდაშვილი ვალერიან; იაშვილი პაოლო; ტაბიძე ტიცინ
ანოტაცია:  ვასილ ბარნოვის შემოქმედება
პერსონალია:  ბარნოვი ვასილ (მწერალი); ტაბიძე ტიციან (პოეტი); ლეონიძე გოგლა (პოეტი); სახოკია თედო; ჯავახიშვილი მიხეილ (მწერალი); ბენაშვილი ნინო.
საკვანძო სიტყვები:  მწერლობა; რომანები; გმირები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4918 | 4919 | 4920 | 4921 | 4922 | 4923 | 4924 | 4925 | 4926 | 4927 | 4928 |  შემდეგი »  ბოლო »»