პრემიუმ-კლასის ბინები 30 პროცენტით გაიაფდა : "საქართველოს ბანკმა" დეველოპერების დაკრედიტება დაიწყო / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 20 თებერვალი. - N37 (2075). - გვ.B1.3[MFN: 49222]
პერსონალია: გილაური ირაკლი ("საქართველოს ბანკის" გენერალური დირექტორი); ხატიაშვილი ჯუმბერ ("ბაგები სითი ჯგუფის" ხელმძღვანელი); ძნელაძე გოჩა (სამშენებლო კომპანმა "კალასის" დამფუძნებელი); მოსაშვილი რამაზ (სამშენებლო კომპანია "იბერიას" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: ბანკები საქართველოში; სამშენებლო კომპანიები.
საკვანძო სიტყვები: ბინების ფასი; სესხები; უძრავი ქონება; პროექტები.
ლიცენზია საბადოზე და არა ბიზნესის მართვაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 20 თებერვალი. - N37 (2075). - გვ.B1.3[MFN: 49223]
UDC: 338.22 + 663.6
ანოტაცია: "ბორჯომის" საბადოზე სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის მიღების მიზნით გამოცხადებული ტენდერის ირგვლივ არსებულ გაურკვევლობაზე
პერსონალია: ჩოლოყაშვილი ნიცა ("საქართველოს მინისა და მინერალური წყლების კომპანიის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია: "ბორჯომი".
გეოგ.დასახელება: უკრაინა.
თემატიკა: ბიზნესი; მინერალური წყლები.
საკვანძო სიტყვები: ტენდერი; აუქციონი; ეკონომიკური კრიზისი; წიაღისეულის მოპოვება; "ბორჯომის" ბრენდი.
მახარაშვილი, ეკა
ვასილ ბარნოვი - "ადამიანი ძველი კედლის მხატვრობიდან" / ეკა მახარაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 13 - 20 ივნისი. - N21 (117). - გვ.17. - "Weekend", N21 (117). 13 - 20 ივნისი, 2009[MFN: 49224]
ფოტოები: ბარნოვი ვასილ; ბენაშვილი ნინო; ლეონიძე გოგლა; ნიკოლაძე იაკობ; ზდანევიჩი კირილე; გაფრინდაშვილი ვალერიან; იაშვილი პაოლო; ტაბიძე ტიცინ
ანოტაცია: ვასილ ბარნოვის შემოქმედება
პერსონალია: ბარნოვი ვასილ (მწერალი); ტაბიძე ტიციან (პოეტი); ლეონიძე გოგლა (პოეტი); სახოკია თედო; ჯავახიშვილი მიხეილ (მწერალი); ბენაშვილი ნინო.
საკვანძო სიტყვები: მწერლობა; რომანები; გმირები.
გვერდები: «« პირველი « წინა | 4918 | 4919 | 4920 | 4921 | 4922 | 4923 | 4924 | 4925 | 4926 | 4927 | 4928 | შემდეგი » ბოლო »» |