ჩრდილოეთ კავკასია - შაჰიდთა აქტიურობის ზონა / ხათუნა გაბიევი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 26 აგვისტო. - N187 (2225). - გვ.A1.2[MFN: 49378 ]
ანოტაცია: ჩრდილოეთ კავკასიაში გახშირებული ტერაქტების შესახებ
პერსონალია: შახიდოვი მაგომედ (შაჰიდი); ზაკაევი აჰმედ (იჩქერიის მთავრობის ყოფილი წევრი); უმაროვი დოკუ (ჩეჩენი სეპარატისტების ლიდერი); კადიროვი რაზმან (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი); ესტემიროვა ნატალია (ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; ჩეჩნეთი ; ინგუშეთი ; დაღესტანი .
თემატიკა: ტერორიზმი ; პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ტერაქტები ; ბოევიკები ; პრომოსკოვური ხელისუფლება .
წითელი აგვისტოს შეკითხვები / თამარ კიკნაველიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A10[MFN: 49379 ]
ანოტაცია: საქართველოსა და რუსეთის ომის თემა მხატვარ გია ბუღაძის ფერწერულ ნამუშევრებში
პერსონალია: ბუღაძე გია (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ექსპოზიცია ; მისტიფიკაცია ; ეკლესიები ; პორტრეტები .
მხატვრობა - კაპიტალდაბანდება?! : ქართული არტბაზრის ტენდენციები / ბელა ჩეკურიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A11[MFN: 49380 ]
ანოტაცია: ფულის დაბანდება ხელოვნების ნიმუშებში
პერსონალია: კრეინი ჩარლზ (ამერიკის ელჩი რუსეთში); ფიროსმანიშვილი ნიკო (მხატვარი); წიქორიძე ბაია (ხელოვნებათმცოდნე); გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი).
ორგანიზაცია: "ბაია გალერეა" .
საკვანძო სიტყვები: კერძო კოლექციები ; მხატვართა რეიტინგი ; შავი ბაზარი ; ბიზნესი ; აუქციონები .
ეკონომიკური კრიზისის ახალი ტალღის მოლოდინში : შემოდგომაზე მშპ-ს ვარდნა 4 პროცენტს მიაღწევს / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 26 აგვისტო. - N187 (2225). - გვ.A1.2[MFN: 49381 ]
ანოტაცია: საქართველოს მთავრობის პროგნოზი ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია: გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); ბაინდურაშვილი კახა (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი); ქადაგიძე გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი); პეტრიაშვილი პაპუნა (საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); ნარმანია დავით (ეკონომიკური ექსპერტი).
თემატიკა: საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობა .
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკური აქტივობა ; პოლიტიკური დაძაბულობა ; ინვესტიციები ; ფულადი გადმორიცხვები ; სავალუტო ფონდი .
ქ. სენაკი. მუნიციპალიტეტის გამგეობა
სენაკის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე არსებული სანიაღვრე სისტემების რეაბილიტაციის, ღელეების ამოწმენდისა და გამაგრების სამუშაოების შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.C12[MFN: 49382 ]
პარლამენტის სპიკერმა სპორტს მოუსმინა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A13[MFN: 49383 ]
UDC: 796(479.22) + 328(479.22)(092)
ანოტაცია: პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით ბაქრაძის, შეხვედრა ქართველ სპორტსმენებთან
პერსონალია: ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ყურაშვილი უშანგი (ქართული ჭიდაობის პრეზიდენტი); ალექსანდრია ნანა (ქართველი მოჭადრაკე).
თემატიკა: სპორტი ; საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე .
საკვანძო სიტყვები: მშვილდოსნობა ; ინვენტარიზაციის პრობლემები ; საჩუქრები ; საბრძოლო ხელოვნება .
"თავისუფლებმა" ევროპის შვიდეული გამოაცხადეს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A13[MFN: 49384 ]
ანოტაცია: საქართველოს ნაკრები ევროპის ჩემიონატზე - თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა შორის
პერსონალია: ჭელიძე ბექა (მოჭიდავე); გუჩაშვილი ბესიკ (მოჭიდავე); ქურდიანი მალხაზ (მოჭიდავე); საღირაშვილი გელა (მოჭიდავე).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი ; პრიზები ; ასპარეზობები .
ტიმ ლეინმა "ბორჯღალოსნები" დარაზმა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A15[MFN: 49385 ]
პერსონალია: ლეინი ტიმ (საქართველოს მორაგბეთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); გორგოძე მამუკა (მორაგბე); აბუსერიძე ირაკლი (მორაგბე); ფეიქრიშვილი ანტონ (მორაგბე); ბარკალაია ოთარ (მორაგბე).
გეოგ.დასახელება: რუსეთი ; პორტუგალია .
საკვანძო სიტყვები: მატჩები ; მსოფლიო თასი ; სატურნირო ცხრილი .