ჩრდილოეთ კავკასია - შაჰიდთა აქტიურობის ზონა / ხათუნა გაბიევი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 26 აგვისტო. - N187 (2225). - გვ.A1.2[MFN: 49378]
ანოტაცია:  ჩრდილოეთ კავკასიაში გახშირებული ტერაქტების შესახებ
პერსონალია:  შახიდოვი მაგომედ (შაჰიდი); ზაკაევი აჰმედ (იჩქერიის მთავრობის ყოფილი წევრი); უმაროვი დოკუ (ჩეჩენი სეპარატისტების ლიდერი); კადიროვი რაზმან (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრემიერ-მინისტრი); ესტემიროვა ნატალია (ჟურნალისტი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; ჩეჩნეთი; ინგუშეთი; დაღესტანი.
თემატიკა:  ტერორიზმი; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ტერაქტები; ბოევიკები; პრომოსკოვური ხელისუფლება.
წითელი აგვისტოს შეკითხვები / თამარ კიკნაველიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A10[MFN: 49379]
ანოტაცია:  საქართველოსა და რუსეთის ომის თემა მხატვარ გია ბუღაძის ფერწერულ ნამუშევრებში
პერსონალია:  ბუღაძე გია (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ექსპოზიცია; მისტიფიკაცია; ეკლესიები; პორტრეტები.
მხატვრობა - კაპიტალდაბანდება?! : ქართული არტბაზრის ტენდენციები / ბელა ჩეკურიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A11[MFN: 49380]
ანოტაცია:  ფულის დაბანდება ხელოვნების ნიმუშებში
პერსონალია:  კრეინი ჩარლზ (ამერიკის ელჩი რუსეთში); ფიროსმანიშვილი ნიკო (მხატვარი); წიქორიძე ბაია (ხელოვნებათმცოდნე); გუდიაშვილი ლადო (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  კერძო კოლექციები; მხატვართა რეიტინგი; შავი ბაზარი; ბიზნესი; აუქციონები.
ეკონომიკური კრიზისის ახალი ტალღის მოლოდინში : შემოდგომაზე მშპ-ს ვარდნა 4 პროცენტს მიაღწევს / ნინო ნატროშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 26 აგვისტო. - N187 (2225). - გვ.A1.2[MFN: 49381]
ანოტაცია:  საქართველოს მთავრობის პროგნოზი ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); ბაინდურაშვილი კახა (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი); ქადაგიძე გიორგი (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი); პეტრიაშვილი პაპუნა (საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); ნარმანია დავით (ეკონომიკური ექსპერტი).
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური აქტივობა; პოლიტიკური დაძაბულობა; ინვესტიციები; ფულადი გადმორიცხვები; სავალუტო ფონდი.
1. ქ. სენაკი. მუნიციპალიტეტის გამგეობა
სენაკის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე არსებული სანიაღვრე სისტემების რეაბილიტაციის, ღელეების ამოწმენდისა და გამაგრების სამუშაოების შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.C12[MFN: 49382]
1. პარლამენტის სპიკერმა სპორტს მოუსმინა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A13[MFN: 49383]
UDC:  796(479.22) + 328(479.22)(092)
ანოტაცია:  პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით ბაქრაძის, შეხვედრა ქართველ სპორტსმენებთან
პერსონალია:  ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ყურაშვილი უშანგი (ქართული ჭიდაობის პრეზიდენტი); ალექსანდრია ნანა (ქართველი მოჭადრაკე).
თემატიკა:  სპორტი; საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
საკვანძო სიტყვები:  მშვილდოსნობა; ინვენტარიზაციის პრობლემები; საჩუქრები; საბრძოლო ხელოვნება.
1. "თავისუფლებმა" ევროპის შვიდეული გამოაცხადეს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A13[MFN: 49384]
ანოტაცია:  საქართველოს ნაკრები ევროპის ჩემიონატზე - თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა შორის
პერსონალია:  ჭელიძე ბექა (მოჭიდავე); გუჩაშვილი ბესიკ (მოჭიდავე); ქურდიანი მალხაზ (მოჭიდავე); საღირაშვილი გელა (მოჭიდავე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი; პრიზები; ასპარეზობები.
1. ტიმ ლეინმა "ბორჯღალოსნები" დარაზმა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 მარტი. - N59 (2097). - გვ.A15[MFN: 49385]
პერსონალია:  ლეინი ტიმ (საქართველოს მორაგბეთა ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); გორგოძე მამუკა (მორაგბე); აბუსერიძე ირაკლი (მორაგბე); ფეიქრიშვილი ანტონ (მორაგბე); ბარკალაია ოთარ (მორაგბე).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; პორტუგალია.
საკვანძო სიტყვები:  მატჩები; მსოფლიო თასი; სატურნირო ცხრილი.