რუსული გაზი, ევროკავშირი და რევოლუციური გარდაქმნები პოსტსაბჭოთა სივრცეში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 სექტემბერი. - N200(1060). - გვ.A1.3[MFN: 4972]
განცხადება ღია კონკურსის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N216 (1076). - გვ.A7[MFN: 4974]
ანოტაცია: საქართველოს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის პროექტების განმახორციელებელი ცენტრი, პირველადი ჯანდაცვის განვითარებისა და სტრუქტურულ გარდაქმნათა ხელშეწყობის პროექტების ფარგლებში, იწვევს სამშენებლო სამუშაოების ზედამხედველობის მენეჯერებს შემდეგი ობიექტების სამშენებლო/სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე
დაცული ტერიტორიების განვითარების პროექტი კომპონენტი 2: დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტი და ბიომრავალფეროვნების კონსერვაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N216 (1076). - გვ.A7[MFN: 4975]
ანოტაცია: ლაგოდეხის ნაკრძალისა და აღკვეთილის, თუშეთის ნაკრძალისა და ეროვნული პარკის მენეჯმენტის გეგმის დასრულება
"GSP+" - სიახლე, რომელიც ევროკავშირისკენ გვიბიძგებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 სექტემბერი. - N200(1060). - გვ.A1.2[MFN: 4977]
ანოტაცია: შეღავათიანი გენერალიზებული პროგრამის შესახებ, რომელიც ქართველ ექსპორტიორებს ევროკავშირში დაახლოებით 7 200 დასახელების პროდუქტის ნულოვანი საბაჟო განაკვეთით შეტანის შესაძლებლობას მისცემს
პერსონალია:ჰოლცე ტორბენ (საქართველოში ევროსაბჭოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი); ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ისაკაძე გიორგი (ბიზნესმენთა ფედერაციის აღმასრულებელი დირექტორი).