ახალი გამგებლის ძველი პრობლემები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N94 (954). - გვ.A3[MFN: 4973]
ანოტაცია:  ვალერი ჩიტაიშვილის შესახებ
პერსონალია:  ჩიტაიშვილი ვალერი (ოზურგეთის გამგებელი).
გეოგ.დასახელება:  ოზურგეთი.
თემატიკა:  გამგებლები.
საკვანძო სიტყვები:  გზების შეკეთება.
1. განცხადება ღია კონკურსის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N216 (1076). - გვ.A7[MFN: 4974]
ანოტაცია:  საქართველოს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის პროექტების განმახორციელებელი ცენტრი, პირველადი ჯანდაცვის განვითარებისა და სტრუქტურულ გარდაქმნათა ხელშეწყობის პროექტების ფარგლებში, იწვევს სამშენებლო სამუშაოების ზედამხედველობის მენეჯერებს შემდეგი ობიექტების სამშენებლო/სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე
1. დაცული ტერიტორიების განვითარების პროექტი კომპონენტი 2: დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტი და ბიომრავალფეროვნების კონსერვაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 29 სექტემბერი. - N216 (1076). - გვ.A7[MFN: 4975]
ანოტაცია:  ლაგოდეხის ნაკრძალისა და აღკვეთილის, თუშეთის ნაკრძალისა და ეროვნული პარკის მენეჯმენტის გეგმის დასრულება
გორში ჟურნალისტების ცემა ჩვეულებად იქცა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 სექტემბერი. - N200(1060). - გვ.A1.2[MFN: 4976]
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); წიწიკაშვილი საბა (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები. კრიმინალი.
"GSP+" - სიახლე, რომელიც ევროკავშირისკენ გვიბიძგებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 სექტემბერი. - N200(1060). - გვ.A1.2[MFN: 4977]
ანოტაცია:  შეღავათიანი გენერალიზებული პროგრამის შესახებ, რომელიც ქართველ ექსპორტიორებს ევროკავშირში დაახლოებით 7 200 დასახელების პროდუქტის ნულოვანი საბაჟო განაკვეთით შეტანის შესაძლებლობას მისცემს
პერსონალია:  ჰოლცე ტორბენ (საქართველოში ევროსაბჭოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი); ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ისაკაძე გიორგი (ბიზნესმენთა ფედერაციის აღმასრულებელი დირექტორი).
თემატიკა:  საგარეო ვაჭრობა. ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპორტი; იმპორტი; საბაჟო გადასახადი; მეწარმე; ევროკავშირის ბაზარი.