მაშინ, როცა გვიკრძალავდნენ ლაპარაკს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 სექტემბერი. - N201(1061). - გვ.A7[MFN: 5056]
ანოტაცია:  იულიუს ბისიერის გამოფენა საქართველოში
პერსონალია:  ბისიერი იულიუს (გერმანელი მხატვარი); გურასპაშვილი გოგი (მხატვარი); მამაცაშვილი ლიკა (თბილისის ისტორიის მუზეუმის საგამოფენო დარბაზის დირექტორ); ბოემერი ოტმარ (დიუსელდორფის Kunstzamlung-ის მუზეუმის დირექტორი).
თემატიკა:  გერმანელი მხატვრები. მხატვართა გამოფენები.
საკვანძო სიტყვები:  კოლექცია.
ხმაური რკინიგზის ირგვლივ : რკინიგზით მგზავრობა ძვირდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N95 (955). - გვ.A6[MFN: 5057]
პერსონალია:  ონოფრიშვილი დავით ("საქართველოს რკინიგზის" გენერალური დირექტორი); ლეკიშვილი ნიკო (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე).
"გაზექსპორტთან" გასაფორმებელ ხელშეკრულებას ორმხრივი სამუშაო ჯგუფი მოამზადებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 სექტემბერი. - N217 (1077). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5058]
თემატიკა:  ეკონომიკა; გაზმომარაგება.
საკვანძო სიტყვები:  სომხეთში ბუნებრივი აირის ტრანზიტი; საგანგებო სამუშაო ჯგუფი; ჯგუფის ფუნქცია.
ირანული 20 მილიონი ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაცის მოხმარდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N95 (955). - გვ.A6[MFN: 5059]
საკვანძო სიტყვები:  კრედიტი; ბიზნეს-ფორუმი; ურთიერთშეთანხმება.
თემატიკა:  საჰაერო მიმოსვლა; ავიაკომპანიები საქართველოში.
საქართველოს ყაზახეთის პრეზიდენტი ნურსულთან ნაზარბაევი ეწვევა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 სექტემბერი. - N217 (1077). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5061]
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ყაზახეთი.
თემატიკა:  საქართველო-ყაზახეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  1 ოქტომბერი.
1. საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი : მოწვევა საკონკურსო ვაჭრობაზე (ტენდერზე) // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 სექტემბერი. - N201(1061). - გვ.A7[MFN: 5062]
ანოტაცია:  ქ. გორის წყალმომარაგების სისტემის გაუმჯობესების სამუშაოების წარმოებაზე
"ხელისუფლება ბი-პი-ს მილიონდოლარიან დახმარებაზე უარს ამბობს" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 სექტემბერი. - N217 (1077). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5063]
გეოგ.დასახელება:  ბორჯომი (დგვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ბაქო-ჯეიჰანის მილსადენის მშენებლობა; დაზარალებული მოსახლეობა.
1. საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს მედიკამენტების, სტომატოლოგიური ლაბორატორიული მასალების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 სექტემბერი. - N201(1061). - გვ.A7[MFN: 5064]