მაშინ, როცა გვიკრძალავდნენ ლაპარაკს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 სექტემბერი. - N201(1061). - გვ.A7[MFN: 5056 ]
ანოტაცია: იულიუს ბისიერის გამოფენა საქართველოში
პერსონალია: ბისიერი იულიუს (გერმანელი მხატვარი); გურასპაშვილი გოგი (მხატვარი); მამაცაშვილი ლიკა (თბილისის ისტორიის მუზეუმის საგამოფენო დარბაზის დირექტორ); ბოემერი ოტმარ (დიუსელდორფის Kunstzamlung-ის მუზეუმის დირექტორი).
თემატიკა: გერმანელი მხატვრები. მხატვართა გამოფენები .
საკვანძო სიტყვები: კოლექცია .
ხმაური რკინიგზის ირგვლივ : რკინიგზით მგზავრობა ძვირდება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N95 (955). - გვ.A6[MFN: 5057 ]
პერსონალია: ონოფრიშვილი დავით ("საქართველოს რკინიგზის" გენერალური დირექტორი); ლეკიშვილი ნიკო (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე).
"გაზექსპორტთან" გასაფორმებელ ხელშეკრულებას ორმხრივი სამუშაო ჯგუფი მოამზადებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 30 სექტემბერი. - N217 (1077). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5058 ]
ორგანიზაცია: "გაზპრომი" .
თემატიკა: ეკონომიკა ; გაზმომარაგება .
საკვანძო სიტყვები: სომხეთში ბუნებრივი აირის ტრანზიტი ; საგანგებო სამუშაო ჯგუფი ; ჯგუფის ფუნქცია .
ირანული 20 მილიონი ჰიდროელექტროსადგურების რეაბილიტაცის მოხმარდება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N95 (955). - გვ.A6[MFN: 5059 ]
თემატიკა: ბიზნესმენები .
საკვანძო სიტყვები: კრედიტი ; ბიზნეს-ფორუმი ; ურთიერთშეთანხმება .
მოსკოვის მიმართულებით ბილეთების გაძვირება მოსალოდნელი არ არის // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 30 სექტემბერი. - N217 (1077). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5060 ]
თემატიკა: საჰაერო მიმოსვლა ; ავიაკომპანიები საქართველოში .
საქართველოს ყაზახეთის პრეზიდენტი ნურსულთან ნაზარბაევი ეწვევა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 30 სექტემბერი. - N217 (1077). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5061 ]
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; ყაზახეთი .
თემატიკა: საქართველო-ყაზახეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: 1 ოქტომბერი .
საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი : მოწვევა საკონკურსო ვაჭრობაზე (ტენდერზე) // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 სექტემბერი. - N201(1061). - გვ.A7[MFN: 5062 ]
ანოტაცია: ქ. გორის წყალმომარაგების სისტემის გაუმჯობესების სამუშაოების წარმოებაზე
"ხელისუფლება ბი-პი-ს მილიონდოლარიან დახმარებაზე უარს ამბობს" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 30 სექტემბერი. - N217 (1077). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5063 ]
გეოგ.დასახელება: ბორჯომი (დგვარი ).
საკვანძო სიტყვები: ბაქო-ჯეიჰანის მილსადენის მშენებლობა ; დაზარალებული მოსახლეობა .
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს მედიკამენტების, სტომატოლოგიური ლაბორატორიული მასალების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 8 სექტემბერი. - N201(1061). - გვ.A7[MFN: 5064 ]