1. გაიცანით "მის საქართველო 2005" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 4 ოქტომბერი. - N219 (1079). - გვ.A1.B1[MFN: 5156]
ფოტოები:  ხელაშვილი სალომე; აფანასიევა ნინა
ანოტაცია:  კონკურსის შესახებ
პერსონალია:  ხელაშვილი სალომე (მის საქართველო).
თემატიკა:  კონკურსი "მის საქართველო 2005".
საკვანძო სიტყვები:  სილამაზის კონკურსი; გამარჯვებულები.
საქართველოს ეროვნული ბანკის შეტყობინება სახაზინო ვალდებულებების აუქციონზე გაყიდვის თაობაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 29 აპრილი. - N97 (957). - გვ.A2[MFN: 5157]
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 4 ოქტომბერი. - N219 (1079). - გვ.B2[MFN: 5158]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ღია ტენდერს მოსახლეობის სტაციონალური დახმარების 2005 წლის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში რეფერალური დახმარების კომპონენტის მიხედვით სამედიცინო დახმარების უზრუნველყოფის მიზნით
სალომე ზურაბიშვილი დღეს ბრიუსელში ხავიერ სოლანას შეხვდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 29 აპრილი. - N97 (957). - გვ.A2[MFN: 5159]
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); სოლანა ხავიერ (ევროკავშირის საბჭოს გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  მემორანდუმის ხელმოწერა.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 4 ოქტომბერი. - N219 (1079). - გვ.B2[MFN: 5160]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ღია ტენდერს მოსახლეობის სტაციონალური დახმარების 2005 წლის სახელმწიფო პროგრამის ინფექციურ დაავადებათა მკურნალობის კომპონენტის ეპიდაფეთქებების დროს ავადმყოფთა სამედიცინო მომსახურების უზრუნველყოფის ქვეკომპონენტის მიხედვით მედიკამენტების შესყიდვაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 4 ოქტომბერი. - N219 (1079). - გვ.B2[MFN: 5161]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ღია ტენდერს 2005 წლის მოსახლეობის სპეციფიკური მედიკამენტებით უზრუნველყოფის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ანტირაბიული სამკურნალო საშუალებების შესყიდვაზე
ახმეტაში მეგობარმა ქალმა, მეგობარი მამაკაცი მოკლა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 29 აპრილი. - N97 (957). - გვ.A7[MFN: 5162]
პერსონალია:  ცაძიკიძე მადონა (ეჭვმიტანილი).
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; მკვლელობა.