სამი საფეხურით უკან : ეკონომიკური თავისუფლების რეიტინგში საქართველო ჩამოაქვეითეს / მანანა ვარდიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51972]
ანოტაცია:  საქართველოს რეიტინგი ეკონომიკური თავისუფლების მიხედვით
პერსონალია:  გუორთონი ჯეიმს; ლოუსონი რობერტ (პროფესორები); ჯანდიერი გია ("ახალი ეკონომიკური სკოლა - საქართველოს" ვიცე-პრეზიდენტი); იონი ვოლფანგ (ფრიდრიხ ნაუმანის ფონდის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსები; ბაზარი; ვალუტა; სტატისტიკა.
1. ინვესტორებთან ურთიერთობაზე ამიერიდან "საერთაშორისო ინვესტორთა ასოციაცია" იზრუნებს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51973]
პერსონალია:  შავაძე თამაზ ("საერთაშორისო ინვესტორთა ასოციაციის" გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონები საქართველოში; ეკონომიკა; ბაზარი.
1. ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში სტრუქტურული რეორგანიზაცია იწყება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51974]
პერსონალია:  გობეჯიშვილი გრიგოლ (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე); ჟვანია ლაშა (ეკონომიკის ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო სამსახური; რეორგანიზაცია.
1. აუქციონიდან ბიუჯეტში შესულმა თანხამ 54 ათას 941 ლარი შეადგინა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51975]
UDC:  336.1(479.22)
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით გამართული აუქციონის შედეგები
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა; შემოსავლები; ფინანსები; საქართველოს რეგიონები; ინვესტიცია; ბიზნესი; აუქციონი.
1. ვაზიანი-გომბორი-თელავის საავტომობილო გზის რეკონსტრუქცია ოქტომბრიდან იწყება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51976]
UDC:  625.718(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა; დასაქმება; გზები; ტენდერი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5193 | 5194 | 5195 | 5196 | 5197 | 5198 | 5199 | 5200 | 5201 | 5202 | 5203 |  შემდეგი »  ბოლო »»