ავსტრიაში საქართველოს მოქალაქეები დააკავეს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A3[MFN: 51967 ]
UDC: 351
პერსონალია: კიკვიძე ანა (ავსტრიაში საქართველოს კონსული).
თემატიკა: საზღვრები .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ურთიერთობები ; საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველები .
ჯანოს მოსკოვური აღიარება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 9 დეკემბერი. - N269 (2307). - გვ.A13[MFN: 51968 ]
პერსონალია: ანანიძე ჯანო (ფეხბურთელი).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი ; რუსული კლუბი ; ქართველი ვუნდერკინდი .
ბრიტანული ელექტრომობილი ევროპის დაპყრობას აპირებს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 9 დეკემბერი. - N269 (2307). - გვ.7. - ჩანართი "ავტოპანორამა", N002 (2307). 9 დეკემბერი, 2009[MFN: 51969 ]
პერსონალია: კუზინსი სტივ ("აქსონის" მმართველი დირექტორი).
ორგანიზაცია: "აქსონი" .
საკვანძო სიტყვები: ტექნოლოგიები ; კომპანიები ; ჰიბრიდული ელექტრომობილები .
საფონდო ბირჟაზე "სახალხო ბანკის" აქციების ფასი გაიზარდა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A3[MFN: 51970 ]
UDC: 336.74(479.22)
პერსონალია: გურგენიძე ლადო (საქართველოს საფონდო ბირჟის ერთ-ერთი დამფუძნებელი); პატრიჩიუსი დინუ (რუმინელი ბიზნესმენი).
თემატიკა: ფასიანი ქაღალდები .
საკვანძო სიტყვები: ფინანსები ; საბანკო საქმე ; საგარეო ურთიერთობები ; საფონდო ბირჟები .
ნავთობისა და გაზის ეროვნულ სააგენტოსა და კომპანია "მარექსინს" შორის მოლაპარაკებები მიმდინარეობს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A3[MFN: 51971 ]
საკვანძო სიტყვები: საწვავი ; ბუნებრივი აირი ; ბუნებრივი რესურსები ; ბიზნესი ; ეკონომიკა .
სამი საფეხურით უკან : ეკონომიკური თავისუფლების რეიტინგში საქართველო ჩამოაქვეითეს / მანანა ვარდიაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51972 ]
ანოტაცია: საქართველოს რეიტინგი ეკონომიკური თავისუფლების მიხედვით
პერსონალია: გუორთონი ჯეიმს ; ლოუსონი რობერტ (პროფესორები); ჯანდიერი გია ("ახალი ეკონომიკური სკოლა - საქართველოს" ვიცე-პრეზიდენტი); იონი ვოლფანგ (ფრიდრიხ ნაუმანის ფონდის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: ფინანსები ; ბაზარი ; ვალუტა ; სტატისტიკა .
ინვესტორებთან ურთიერთობაზე ამიერიდან "საერთაშორისო ინვესტორთა ასოციაცია" იზრუნებს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51973 ]
პერსონალია: შავაძე თამაზ ("საერთაშორისო ინვესტორთა ასოციაციის" გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები: რეგიონები საქართველოში ; ეკონომიკა ; ბაზარი .
ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში სტრუქტურული რეორგანიზაცია იწყება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51974 ]
პერსონალია: გობეჯიშვილი გრიგოლ (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე); ჟვანია ლაშა (ეკონომიკის ყოფილი მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო სამსახური ; რეორგანიზაცია .
აუქციონიდან ბიუჯეტში შესულმა თანხამ 54 ათას 941 ლარი შეადგინა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51975 ]
ანოტაცია: საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების ლიცენზიის გაცემის მიზნით გამართული აუქციონის შედეგები
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა ; შემოსავლები ; ფინანსები ; საქართველოს რეგიონები ; ინვესტიცია ; ბიზნესი ; აუქციონი .
ვაზიანი-გომბორი-თელავის საავტომობილო გზის რეკონსტრუქცია ოქტომბრიდან იწყება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 24 სექტემბერი. - N207 (2245). - გვ.A4[MFN: 51976 ]
UDC: 625.718(479.22)
თემატიკა: გზების რეაბილიტაცია .
საკვანძო სიტყვები: მშენებლობა ; დასაქმება ; გზები ; ტენდერი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5193 | 5194 | 5195 | 5196 | 5197 | 5198 | 5199 | 5200 | 5201 | 5202 | 5203 | შემდეგი » ბოლო »»