საკვანძო სიტყვები:  პრივატიზაცია; ინვესტიცია.
1. ხმა მიეცით დიზის! // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N251. - გვ.B3[MFN: 526]
ანოტაცია:  ლონდონის სოჰოს თეატრში დადგმული სპექტაკლის "ხმა მიეცით დიზის" შესახებ, სადაც წარმოდგენილია ამერიკელი მსახიობის ჯეიკ ბროდერის მიერ მუსიკოს ჯონ ბირკს "დიზი" გილესპის პოლიტიკური წარსული
პერსონალია:  ბროდერი ჯეიკ (მსახიობი); გილესპი ჯონ ბირკს "დიზი" (მუსიკოსი).
ორგანიზაცია:  სოჰოს თეატრი; გაზეთი "გარდიანი".
გეოგ.დასახელება:  აშშ; ლონდონი.
თემატიკა:  ხელოვნება.
საკვანძო სიტყვები:  მუსიკა; ჯაზი; პოლიტიკური მოღვაწეობა.
რევოლუციამ საქნავთობშიც მიაღწია = ბენდუქიძეს "ნავთობით მოწამლული" ხალხი მოჰყავს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 ოქტომბერი. - N249. - გვ.A4[MFN: 527]
ანოტაცია:  "საქნავთობში" ხელმძღვანელობის შეცვლის შესახებ
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის განვითარების მინისტრი); ხოფერია ხათუნა ("საქნავთობის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ნაკაიძე ვანო ("საქნავთობის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); კიკვაძე გიორგი (სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ენუქიძე ნინო (სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ჭირაქაძე გრიგოლ (სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ვარშალომიძე გურამ ("საქნავთობის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "საქნავთობი".
საკვანძო სიტყვები:  კადრები; ცვლილებები.
1. აუქციონის კომიტეტი
საქართველოს ეროვნული ბანკის შეტყობინება სახაზინო ვალდებულებების აუქციონზე გაყიდვის თაობაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-10-20[MFN: 528]
ანოტაცია:  2004 წლის 20 ოქტომბრის #35 აუქციონთან დაკავშირებით
თემატიკა:  სახაზინო ვალდებულებები; აუქციონი.
საკვანძო სიტყვები:  ბანკი; აუქციონი; გაყიდვა; სახაზინო ვალდებულება.
1. ჯაჭვაძე, მარიამი
წიფის გვირაბი სასწრაფო რეაბილიტაციას საჭიროებს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 ოქტომბერი. - N249. - გვ.A4. - დროის პერიოდი: 1886-1890; 1969[MFN: 529]
ანოტაცია:  წიფის გვირაბის სავალალო მდგომარეობისა და კაპიტალური შეკეთების შესახებ
პერსონალია:  ონოფრიშვილი დავით (შპს "საქართველოს რკინიგიზის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  აღდგენითი სამუშაო; გვირაბი; რკინიგზა.