საკვანძო სიტყვები: პრივატიზაცია ; ინვესტიცია .
ხმა მიეცით დიზის! // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 22 ოქტომბერი. - N251. - გვ.B3[MFN: 526 ]
ანოტაცია: ლონდონის სოჰოს თეატრში დადგმული სპექტაკლის "ხმა მიეცით დიზის" შესახებ, სადაც წარმოდგენილია ამერიკელი მსახიობის ჯეიკ ბროდერის მიერ მუსიკოს ჯონ ბირკს "დიზი" გილესპის პოლიტიკური წარსული
პერსონალია: ბროდერი ჯეიკ (მსახიობი); გილესპი ჯონ ბირკს "დიზი" (მუსიკოსი).
ორგანიზაცია: სოჰოს თეატრი ; გაზეთი "გარდიანი" .
გეოგ.დასახელება: აშშ ; ლონდონი .
საკვანძო სიტყვები: მუსიკა ; ჯაზი ; პოლიტიკური მოღვაწეობა .
რევოლუციამ საქნავთობშიც მიაღწია = ბენდუქიძეს "ნავთობით მოწამლული" ხალხი მოჰყავს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ოქტომბერი. - N249. - გვ.A4[MFN: 527 ]
ანოტაცია: "საქნავთობში" ხელმძღვანელობის შეცვლის შესახებ
პერსონალია: ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის განვითარების მინისტრი); ხოფერია ხათუნა ("საქნავთობის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ნაკაიძე ვანო ("საქნავთობის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); კიკვაძე გიორგი (სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ენუქიძე ნინო (სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ჭირაქაძე გრიგოლ (სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ვარშალომიძე გურამ ("საქნავთობის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია: "საქნავთობი" .
საკვანძო სიტყვები: კადრები ; ცვლილებები .
აუქციონის კომიტეტი
საქართველოს ეროვნული ბანკის შეტყობინება სახაზინო ვალდებულებების აუქციონზე გაყიდვის თაობაზე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-10-20[MFN: 528 ]
ანოტაცია: 2004 წლის 20 ოქტომბრის #35 აუქციონთან დაკავშირებით
თემატიკა: სახაზინო ვალდებულებები ; აუქციონი .
საკვანძო სიტყვები: ბანკი ; აუქციონი ; გაყიდვა ; სახაზინო ვალდებულება .
წიფის გვირაბი სასწრაფო რეაბილიტაციას საჭიროებს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ოქტომბერი. - N249. - გვ.A4. - დროის პერიოდი: 1886-1890; 1969[MFN: 529 ]
ანოტაცია: წიფის გვირაბის სავალალო მდგომარეობისა და კაპიტალური შეკეთების შესახებ
პერსონალია: ონოფრიშვილი დავით (შპს "საქართველოს რკინიგიზის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა: საქართველოს რკინიგზა .
საკვანძო სიტყვები: აღდგენითი სამუშაო ; გვირაბი ; რკინიგზა .
ორი სიტყვით // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-10-15[MFN: 530 ]
ანოტაცია: ოს სეპარატისტებსა და "ტექსტილის" დასახლების შეიარაღებულ ფორმირებებს შორის მომხდარ დაპირისპირებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ქარელი მიხეილი (შიდა ქართლის გუბერნატორი).
გეოგ.დასახელება: ცხინვალი (თამარაშენი ).
თემატიკა: ცხინვალის რეგიონი .
საკვანძო სიტყვები: ოსი სეპარატისტები ; შეიარაღებული ფორმირებები ; ცხინვალის რეგიონი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | შემდეგი » ბოლო »»