სახეები და სიტუაციები : ნაწყვეტები მეორე წიგნიდან / ბათიაშვილი გურამ // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 5 - 11 დეკემბერი. - N37 (133). - გვ.9. - "Weekend", N37 (133), 5 - 11 დეკემბერი, 2009[MFN: 52688]
ანოტაცია:  შოთა რუსთაველის ფრესკა, იერუსალიმში
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); რუსთაველი შოთა (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  გოდების კედელი; ქართული კულტურა; თემთა პალატა.
1. ახალი საპყრობილე ქუთაისში // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 ოქტომბერი. - N225 (2263). - გვ.A6[MFN: 52689]
პერსონალია:  შაშკინი დიმიტრი (სასჯელაღსრულების, პრობაციის და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი); ზარანდია ლევან (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  სამართალი; ჯანდაცვა; მშენებლობა.
1. მურაკამი, ჰარუკი
პეიზაჟი უთოთი / ჰარუკი მურაკამი ; თარგმნა ირაკლი ბერიაშვილმა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 5 - 11 დეკემბერი. - N37 (133). - გვ.10-11. - "Weekend", N37 (133), 5 - 11 დეკემბერი, 2009[MFN: 52690]
UDC:  821.521-31(092)
თემატიკა:  იაპონელი მწერლები.
1. ჟვანია, ნინო
პიანისტთა კონკურსის დასასრული აპოლიტიკური შედეგით / ნინო ჟვანია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 ოქტომბერი. - N225 (2263). - გვ.A10[MFN: 52691]
UDC:  06.063:78
პერსონალია:  ჟვნია ნინო (მუსიკათმცოდნე); ჟორდანია ვახტანგ (პიანისტი); ბრახმანი ევგენი (მუსიკოსი); ბერაია ნათია; ღლიღვაშვილი ანა; კლინტონი დინარა; კიკნაძე თინათინ.
იზოლატორების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 18 ოქტომბერი. - N225 (2263). - გვ.A12[MFN: 52692]
ნიკოლოზ ბარათაშვილის ნეშტის გადმოსვენება განჯიდან თბილისში / ეკა მახარაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 5 - 11 დეკემბერი. - N37 (133). - გვ.12. - "Weekend", N37 (133), 5 - 11 დეკემბერი, 2009[MFN: 52693]
ფოტოები:  ბარათაშვილი ნიკოლოზ
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ბარათაშვილი ნიკოლოზ (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  ჟანდარმერია; ქართველი სტუდენტობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5265 | 5266 | 5267 | 5268 | 5269 | 5270 | 5271 | 5272 | 5273 | 5274 | 5275 |  შემდეგი »  ბოლო »»