ქუჩა და სნაიპერის სამიზნე : ლევან კოღუაშვილის ფილმის წარმატებული პრემიერა თბილისის კინოფესტივალზე / ია ვეკუა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.A1.9[MFN: 52861]
მოსამართლის დამოუკიდებლობა : ახალი ქართული კანონმდებლობა და მართლმსაჯულების დამოუკიდებლობა აშშ-ში / თამარ კაციტაძე, ინგა ალავიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 9 ოქტომბერი. - N220 (2258). - გვ.A1.6[MFN: 52864]
თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარის ანგარიში : ადგილობრივი თვითმმართველობის ევროპული კვირეულის ფარგლებში საქართველოს პარლამენტში თვითმმართველობის დღის გამართვა იგეგმება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 სექტემბერი. - N199 (2237). - გვ.1-2. - ჩანართი: რეგიონის დროით... N17 (86). 15 სექტემბერი, 2009 წელი[MFN: 52865]
ანოტაცია: ვანო ხუხუნაშვილის მიერ საქართველოს პარლამენტში საშემოდგომო სესიაზე რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობის და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის ანგარიში
სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიუროს საოფისე შენობის ტერიტორიაზე შემოღობვის, ავტომანქანების სადგომისა და ტერიტორიის კეთილმოწყობის სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B1[MFN: 52866]
სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის და მასზე განთავსებული მშენებარე ნაგებობის პრივატიზების შესახებ : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B1[MFN: 52867]
2009 წლის ნოემბრის თვეში განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B2[MFN: 52868]