ქუჩა და სნაიპერის სამიზნე : ლევან კოღუაშვილის ფილმის წარმატებული პრემიერა თბილისის კინოფესტივალზე / ია ვეკუა // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.A1.9[MFN: 52861]
ფოტოები:  კოტეტიშვილი გუგა
პერსონალია:  კოტეტიშვილი გუგა; კოღუაშვილი ლევან (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  ნარკომანია; მაყურებელი; მსახიობები.
გეორგია გრუზიას ნაცვლად / დათო გამისონია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.A1.2[MFN: 52862]
ანოტაცია:  სუამ-ვიშეგრადის ჯგუფის სხდომები
პერსონალია:  ვაშაძე გრიგოლ (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  ათენი.
საკვანძო სიტყვები:  დიპლომატები; საგარეო პოლიტიკა.
ორი მოზარდის ტყვეობის დასასრული / ნათია მსხილაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.A2[MFN: 52863]
ანოტაცია:  ცხინვალის სეპარატისული რეჟიმის მიერ დაკავებულ არასრულწლოვნების გათავისუფლების შესახებ
პერსონალია:  ცაბაძე ალეკო; რომელაშვილი გიორგი; ბუჩუკური ვიქტორ; ხმიადაშვილი ლევან; ჰამარბერგი თომას.
საკვანძო სიტყვები:  სეპარატისტები; ოკუპირებული ტერიტორიები; მოსამართლე.
მოსამართლის დამოუკიდებლობა : ახალი ქართული კანონმდებლობა და მართლმსაჯულების დამოუკიდებლობა აშშ-ში / თამარ კაციტაძე, ინგა ალავიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 9 ოქტომბერი. - N220 (2258). - გვ.A1.6[MFN: 52864]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით "საერთო სასამართლოების მოსამართლეებთან კომუნიკაციის წესის შესახებ" კანონში შესატან ცვლილებებზე
პერსონალია:  მეიშვილი ზაზა (უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  სასამართალწარმოება; სანქციები.
1. თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარის ანგარიში : ადგილობრივი თვითმმართველობის ევროპული კვირეულის ფარგლებში საქართველოს პარლამენტში თვითმმართველობის დღის გამართვა იგეგმება // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 15 სექტემბერი. - N199 (2237). - გვ.1-2. - ჩანართი: რეგიონის დროით... N17 (86). 15 სექტემბერი, 2009 წელი[MFN: 52865]
ანოტაცია:  ვანო ხუხუნაშვილის მიერ საქართველოს პარლამენტში საშემოდგომო სესიაზე რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობის და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის ანგარიში
პერსონალია:  პეტრიაშვილი პაპუნა (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე); ხუხუნაშვილი ვანო (თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე); მელიქიშვილი ზურაბ (საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკა; სოფლის მეურნეობა; ფინანსები.
1. საქართველო. იუსტიციის სამინისტრო. სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიურო
სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიუროს საოფისე შენობის ტერიტორიაზე შემოღობვის, ავტომანქანების სადგომისა და ტერიტორიის კეთილმოწყობის სამშენებლო სამუშაოების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B1[MFN: 52866]
1. ასპინძა. მუნიციპალიტეტის გამგეობა
სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის და მასზე განთავსებული მშენებარე ნაგებობის პრივატიზების შესახებ : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B1[MFN: 52867]
1. საქართველო. საავტომობილო გზების დეპარტამენტი
2009 წლის ნოემბრის თვეში განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B2[MFN: 52868]
1. შპს "ჰაიდელბერგცემენტ კაუკასუსი"
კასპის ცემენტის ქარხნისთვის მბრუნავი შესაფუთი დანადგარის-ელექტრო დანადგარის-ელექტრო კარადის აწყობა, მონტაჟი, პროგრამირება და ექსპლუატაციაში გაშვების შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B2[MFN: 52869]
1. საქართველო. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
საჯარო სკოლების სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოების მრავალწლიან სახელმწიფო შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N264 (2302). - გვ.B2[MFN: 52870]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5282 | 5283 | 5284 | 5285 | 5286 | 5287 | 5288 | 5289 | 5290 | 5291 | 5292 |  შემდეგი »  ბოლო »»