ფოტოები:  ხარატიშვილი გურამ
ანოტაცია:  ქართველი მათემატიკოსის გურამ ხარატიშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ხარატიშვილი გურამ (საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი).
საით წაიყვანს უკრაინას დაქსაქსული ელექტორატი : საპრეზიდენტო არჩევნები მოახლოვდა / ივა შილაკაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A3[MFN: 53070]
ფოტოები:  იანუკოვიჩი ვიქტორ; ტიმოშენკო იულია
პერსონალია:  იუშენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი); იანუკოვიჩი ვიქტორ ("რეგიონების პარტიის" ხელმძღვანელი); ტიმოშენკო იულია (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი); ლიტვინი ვლადიმირ (უკრაინის პარლამენტის სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკოსები; ექსპერტები; ამომრჩევლები.
სხვადასხვა ხუნდების შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A6[MFN: 53071]
1. ქალები შესაძლო სამეულს პოლონეთთან გაარკვევენ // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A7[MFN: 53072]
ანოტაცია:  ქართველ მოჭადრაკე ქალთა შედეგები ნინგბოში მიმდინარე მსოფლიო ჩემპიონატზე
პერსონალია:  ძაგნიძე ნანა; ლომინეიშვილი მაია; ჩიბურდანიძე მაია; ხუხაშვილი სოფო (მოჭადრაკეები).
ამერიკის ხელისუფლება უსაფრთხოების ზომებს ამკაცრებს / მარიკა იაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A3[MFN: 53073]
UDC:  32(73)
ანოტაცია:  ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხების განხილვა
პერსონალია:  ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი); სალეჰი ალი აბდალა (იემენის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  "ალ კაიდა".
საკვანძო სიტყვები:  ტერორისტული დაჯგუფებები; ანალიტიკოსები; შობის დღე.
1. ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
2009 წლის 31 აგვისტოს, გაზეთ "24 საათში" N188 გამოცხადებულ მაღალი გამავლობის ჯიპისა და პიკაპის ტიპის ავტომობილის და სამაშველო სპეცტექნიკის შესყიდვის შესახებ სატენდერო განცხადებაში შესატანი ცვლილებები // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A7[MFN: 53074]
1. კობა ფხაკაძე ოქროსთვის ბრძოლას აგრძელებს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A7[MFN: 53075]
ანოტაცია:  მილანში მიმდინარე მსოფლიო ჩემპიონატზე საქართველოს მოკრივეთა ნაკრების წევრის კობა ფხაკაძის ორთაბრძოლის შედეგები
პერსონალია:  ფხაკაძე კობა (მოკრივე).
1. შეყრილაძე, ირაკლი
თიხა ფიქალები სტრატეგიული ენერგორესურსი ხდება / ირაკლი შეყრილაძე, მერაბ თევზაძე, უჩა ზვიადაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A4[MFN: 53076]
ანოტაცია:  ფიქალის აირის მოპოვების პერსპექტივა საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგიური სტანდარტები; ტრანზიტი; გაზიფიკაცია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5303 | 5304 | 5305 | 5306 | 5307 | 5308 | 5309 | 5310 | 5311 | 5312 | 5313 |  შემდეგი »  ბოლო »»