ფოტოები: ხარატიშვილი გურამ
ანოტაცია: ქართველი მათემატიკოსის გურამ ხარატიშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია: ხარატიშვილი გურამ (საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის ვიცე-პრეზიდენტი).
შილაკაძე, ივა
საით წაიყვანს უკრაინას დაქსაქსული ელექტორატი : საპრეზიდენტო არჩევნები მოახლოვდა / ივა შილაკაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A3[MFN: 53070 ]
ფოტოები: იანუკოვიჩი ვიქტორ; ტიმოშენკო იულია
პერსონალია: იუშენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი); იანუკოვიჩი ვიქტორ ("რეგიონების პარტიის" ხელმძღვანელი); ტიმოშენკო იულია (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი); ლიტვინი ვლადიმირ (უკრაინის პარლამენტის სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკოსები ; ექსპერტები ; ამომრჩევლები .
სხვადასხვა ხუნდების შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A6[MFN: 53071 ]
ქალები შესაძლო სამეულს პოლონეთთან გაარკვევენ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A7[MFN: 53072 ]
ანოტაცია: ქართველ მოჭადრაკე ქალთა შედეგები ნინგბოში მიმდინარე მსოფლიო ჩემპიონატზე
პერსონალია: ძაგნიძე ნანა ; ლომინეიშვილი მაია ; ჩიბურდანიძე მაია ; ხუხაშვილი სოფო (მოჭადრაკეები).
ამერიკის ხელისუფლება უსაფრთხოების ზომებს ამკაცრებს / მარიკა იაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A3[MFN: 53073 ]
UDC: 32(73)
ანოტაცია: ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხების განხილვა
პერსონალია: ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი); სალეჰი ალი აბდალა (იემენის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: "ალ კაიდა" .
საკვანძო სიტყვები: ტერორისტული დაჯგუფებები ; ანალიტიკოსები ; შობის დღე .
ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
2009 წლის 31 აგვისტოს, გაზეთ "24 საათში" N188 გამოცხადებულ მაღალი გამავლობის ჯიპისა და პიკაპის ტიპის ავტომობილის და სამაშველო სპეცტექნიკის შესყიდვის შესახებ სატენდერო განცხადებაში შესატანი ცვლილებები // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A7[MFN: 53074 ]
კობა ფხაკაძე ოქროსთვის ბრძოლას აგრძელებს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 11 სექტემბერი. - N197 (2235). - გვ.A7[MFN: 53075 ]
ანოტაცია: მილანში მიმდინარე მსოფლიო ჩემპიონატზე საქართველოს მოკრივეთა ნაკრების წევრის კობა ფხაკაძის ორთაბრძოლის შედეგები
პერსონალია: ფხაკაძე კობა (მოკრივე).
შეყრილაძე, ირაკლი
თიხა ფიქალები სტრატეგიული ენერგორესურსი ხდება / ირაკლი შეყრილაძე, მერაბ თევზაძე, უჩა ზვიადაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A4[MFN: 53076 ]
ანოტაცია: ფიქალის აირის მოპოვების პერსპექტივა საქართველოში
საკვანძო სიტყვები: ეკოლოგიური სტანდარტები ; ტრანზიტი ; გაზიფიკაცია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5303 | 5304 | 5305 | 5306 | 5307 | 5308 | 5309 | 5310 | 5311 | 5312 | 5313 | შემდეგი » ბოლო »»