ფოტოები:  ბერუაშვილი მიხეილ
ანოტაცია:  ქორქია/საკანდელიძის მემორიალზე - რუსთავის "ენერჯი ინვესტი"-ს ასპარეზობა
პერსონალია:  ბერუაშვილი მიხეილ (რუსთავის "ენერჯი ინვესტი"-ს მწვრთნელი); უგრეხელიძე დავით; გამყრელიძე ლაშა; დიდია რეზო (კალათბურთელები); უსტიაშვილი დავით ("ენერჯი ინვესტი"-ს ყოფილი მწვრთნელი); ტუღუში კოტე; ბაბიაშვილი ზვიად; ტუჯანი ჟულივეტ; არწივიძე დავით (კალათბურთელები).
1. ქართველი სამხედროები გერმანიაში გაემგზავრნენ // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 იანვარი. - N5 (2330). - გვ.A3[MFN: 53530]
UDC:  355/359(479.22)(092)
პერსონალია:  ახალაია ბაჩო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  31 ბატალიონი; ჯარისკაცები.
პროტესტი და კონფორმიზმი ქართულ თეატრში : 14 იანვარი - ყველაზე მარტივი რატომ? / სოფო კილასონია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 18 იანვარი. - N8 (2333). - გვ.10-11[MFN: 53531]
UDC:  792(=353.1) + 34
ანოტაცია:  "საქართველოს თეატრალური საზოგადოების მიერ" დებულებების დარღვევით თეატრის მოღვაწეებისათვის პრემიების მინიჭების საკითხზე
პერსონალია:  კიკნაველიძე თამარ; ჩხარტიშვილი ლაშა; სალუქაშვილი ნარგიზა; სუხიტაშვილი ია (თეატრის მსახიობი); კლდიაშვილი რეზო (დრამატურგი); გოგია ირაკლი (რეჟისორი); ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი).
თემატიკა:  თეატრი; სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება; პოლიტიკა.
1. დასაქმების ბიუჯეტი : 2010 წლის ბიუჯეტის მთავარი პრიორიტეტი ახალი სამუშაო ადგილების შექმნაა // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 იანვარი. - N5 (2330). - გვ.A5[MFN: 53532]
თემატიკა:  დასაქმების პროგრამა.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალურად დაუცველი პირები; საგზაო ინფრასტრუქტურა; ლიფტის დამონტაჟება.
1. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო კრიზისის წინაშე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 14 იანვარი. - N5 (2330). - გვ.A6[MFN: 53533]
UDC:  342.7
თემატიკა:  ადამიანის უფლებათა დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  ევროსასამართლო; ტერორიზმი; საქმის რეგისტრაცია; ოქმის რატიფიცირება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5349 | 5350 | 5351 | 5352 | 5353 | 5354 | 5355 | 5356 | 5357 | 5358 | 5359 |  შემდეგი »  ბოლო »»