ფოტოები: ბერუაშვილი მიხეილ
ანოტაცია: ქორქია/საკანდელიძის მემორიალზე - რუსთავის "ენერჯი ინვესტი"-ს ასპარეზობა
პერსონალია: ბერუაშვილი მიხეილ (რუსთავის "ენერჯი ინვესტი"-ს მწვრთნელი); უგრეხელიძე დავით ; გამყრელიძე ლაშა ; დიდია რეზო (კალათბურთელები); უსტიაშვილი დავით ("ენერჯი ინვესტი"-ს ყოფილი მწვრთნელი); ტუღუში კოტე ; ბაბიაშვილი ზვიად ; ტუჯანი ჟულივეტ ; არწივიძე დავით (კალათბურთელები).
ქართველი სამხედროები გერმანიაში გაემგზავრნენ // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 იანვარი. - N5 (2330). - გვ.A3[MFN: 53530 ]
UDC: 355/359(479.22)(092)
პერსონალია: ახალაია ბაჩო (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა: ქართველი ჯარისკაცები .
საკვანძო სიტყვები: 31 ბატალიონი ; ჯარისკაცები .
პროტესტი და კონფორმიზმი ქართულ თეატრში : 14 იანვარი - ყველაზე მარტივი რატომ? / სოფო კილასონია // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 18 იანვარი. - N8 (2333). - გვ.10-11[MFN: 53531 ]
UDC: 792(=353.1) + 34
ანოტაცია: "საქართველოს თეატრალური საზოგადოების მიერ" დებულებების დარღვევით თეატრის მოღვაწეებისათვის პრემიების მინიჭების საკითხზე
პერსონალია: კიკნაველიძე თამარ ; ჩხარტიშვილი ლაშა ; სალუქაშვილი ნარგიზა ; სუხიტაშვილი ია (თეატრის მსახიობი); კლდიაშვილი რეზო (დრამატურგი); გოგია ირაკლი (რეჟისორი); ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი).
თემატიკა: თეატრი ; სამართალი .
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება ; პოლიტიკა .
დასაქმების ბიუჯეტი : 2010 წლის ბიუჯეტის მთავარი პრიორიტეტი ახალი სამუშაო ადგილების შექმნაა // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 იანვარი. - N5 (2330). - გვ.A5[MFN: 53532 ]
თემატიკა: დასაქმების პროგრამა .
საკვანძო სიტყვები: სოციალურად დაუცველი პირები ; საგზაო ინფრასტრუქტურა ; ლიფტის დამონტაჟება .
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო კრიზისის წინაშე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 14 იანვარი. - N5 (2330). - გვ.A6[MFN: 53533 ]
თემატიკა: ადამიანის უფლებათა დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: ევროსასამართლო ; ტერორიზმი ; საქმის რეგისტრაცია ; ოქმის რატიფიცირება .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5349 | 5350 | 5351 | 5352 | 5353 | 5354 | 5355 | 5356 | 5357 | 5358 | 5359 | შემდეგი » ბოლო »»