ფრანგულ-ქართული დიალოგი ანუ ძმები ზდანევიჩების გამოფენა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 6 ოქტომბერი. - N217 (2255). - გვ.A10[MFN: 53857 ]
UDC: 7(084)
ანოტაცია: 20-ე საუკუნის ხელოვანის ნამუშევრების გამოფენა თბილისის ხელოვნების მუზეუმში
პერსონალია: ზდანევიჩი ილია (მხატვარი); ზდანევიჩი კირილე (მხატვარი); ქუთათელაძე ყარამან (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ილუსტრაციები ; ფოტოები ; ნახატები .
თვითმმართველი ქალაქი რუსთავის მერია
ქ. რუსთავის ტერიტორიაზე არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი კომერციული საქმიანობისთვის : აუქციონი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 28 ნოემბერი. - N36 (132). - გვ.B1. - Weekend. 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი, N260. 2009 წელი[MFN: 53858 ]
გაერთიანებული მეთოდისტური კომიტეტის ჰუმანიტარული მისიის საქართველოს წარმომადგენლობა (ამქორ-საქართველო)
სამშენებლო მასალების შესყიდვა/ტრანსპორტირებაზე : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 28 ნოემბერი. - N36 (132). - გვ.C2. - Weekend. 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი, N260. 2009 წელი[MFN: 53859 ]
ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების პრივატიზებაზე : აუქციონი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 28 ნოემბერი. - N36 (132). - გვ.C2. - Weekend. 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი, N260. 2009 წელი[MFN: 53860 ]
აკრედიტებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება შპს "თბილისის უნივერსიტეტი"
აკადემიური თანამდებობების დაკავებაზე : კონკურსი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 28 ნოემბერი. - N36 (132). - გვ.C3. - Weekend. 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი, N260. 2009 წელი[MFN: 53861 ]
DRC-ის საარბიტრაჟო სასამართლო "დავების განმხილველი ცენტრი"
ს/ს ბანკი "რესპუბლიკა"-ს საარბიტრაჟო პრეტენზია ი.მ. ელდარ მამედოვის, ვალათ სადიკოვისა და ნათიგ მამედოვის მიმართ, საკრედიტო დავალიანების - 6 428.24 ლარის ანაზღაურების შესახებ : არბიტრაჟი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 28 ნოემბერი. - N36 (132). - გვ.C3. - Weekend. 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი, N260. 2009 წელი[MFN: 53862 ]
შალვა ამირანაშვილის 110 წლის იუბილე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 6 ოქტომბერი. - N217 (2255). - გვ.A10[MFN: 53863 ]
UDC: 001(092)
პერსონალია: ამირანაშვილი შალვა (მეცნიერი).
თემატიკა: ქართველი მეცნიერი .
საკვანძო სიტყვები: სამეცნიერო ნაშრომები ; ხელოვნება ; ფერწერა ; მინიატურები .
ქ. თბილისის მერია
2009 წლის 17 ნოემბრის გაზეთ - "24 საათში" გამოქვეყნებულ ქ. თბილისის სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის სტაციონალური დახმარების პროგრამის ფარგლებში სამედიცინო მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვის მიზნით ტენდერის ჩატარების შესახებ განცხადებაში ცვლილება // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 28 ნოემბერი. - N36 (132). - გვ.C3. - Weekend. 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი, N260. 2009 წელი[MFN: 53864 ]