Тише. Тише. Тише. Нету больше Миши. : ინტერვიუ / ქეთევან იგნატოვა ; ესაუბრა ლევან თუთბერიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.2-3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54177 ]
ანოტაცია: მიშა კალატოზიშვილის გახსენება
პერსონალია: იგნატოვა ქეთევან (ჟურნალისტი); კალატოზიშვილი მიშა (კინორეჟისორი); კალატოზიშვილი ტოტო ; მირზაშვილი თენგიზ ; მიქატაძე ჯუნა ; პატარია გურამ ; შენგელაია ელდარ ; ყანჩელი გია ; კახიძე ვატო ; ევგენიძე დათო ; თენეიშვილი თამუნა ; დანელია კოლია ; უგულავა გია .
საკვანძო სიტყვები: კინოხელოვნება ; კულტურა .
ქუთაისში ტრაგედიას ოპოზიციის საპროტესტო აქცია მოჰყვა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A1.2[MFN: 54178 ]
ანოტაცია: პროტესტი ქუთაისში 19 დეკემბერს მემორიალის აფეთქებისას მომხდარი ტრაგედიის გამო
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე ("საქართველოს გზის" ლიდერი); სუბარი სოზარ ("ალიანსი საქართველოსთვის" ერთ-ერთი ლიდერი); სანიკიძე გუბაზ ("ეროვნული ფორუმის" ლიდერი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი); ბაღათურია ჯონდი ("ქართული დასის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; საქართველოს პარლამენტი ; მშენებლობა ; ისტორია ; ოპოზიცია ; უბედური შემთხვევები .
ოჩიაური, ხათუნა
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / ხათუნა ოჩიაური // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54179 ]
UDC: 791.44.071.2(479.22)
პატარა "გალა" "დიდი" გამოფენით : თბილისში ახალი გალერეა გაიხსნა / სოფო კილასონია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A9[MFN: 54180 ]
ანოტაცია: გალერეა "გალა"-ს გახსნის პრეზენტაციაზე ძველი და ახალი თაობის ქართველი მხატვრების ნამუშევართა გამოფენა
პერსონალია: ბულია დუდიკა ; მელიქიშვილი ხათუნა (გალერეა "გალას" ხელმძღვანელები); გუდიაშვილი ლადო ; კაკაბაძე დავით ; ელენე ახვლედიანი ; ქიქოძე შალვა ; ქობულაძე სერგო ; ოცხელი პეტრე ; გამრეკელი ირაკლი ; ზდანევიჩი კირილე (მხატვრები); ცეცხლაძე მამუკა ; ტიმჩენკო ოლეგ ; ჭოღოშვილი ლევან ; ბუღაძე გია ; ბუღაძე ვახტანგ ; კალანდაძე ედმუნდ ; ჩაგელიშვილი გოგი ; ნიჟარაძე ზურაბ (მხატვრები); დილბარიანი ალბერტ ; ხაჩატურიანი გაიანე ; ფარჯიანი ირაკლი ; აბრამიშვილი მერაბ (მხატვრები).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება ; ფერწერა ; გამოფენები .
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / გია ნიჟარაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54181 ]
ნიჟარაძე, გაგა
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / გაგა ნიჟარაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54182 ]
პერსონალია: კალატოზიშვილი გაგა (კინორეჟისორი).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5414 | 5415 | 5416 | 5417 | 5418 | 5419 | 5420 | 5421 | 5422 | 5423 | 5424 | შემდეგი » ბოლო »»