[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / ხათუნა ოჩიაური // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54179]
UDC:  791.44.071.2(479.22)
ფოტოები:  კალატოზიშვილი მიშა
პერსონალია:  კალატოზიშვილი მიშა (კინორეჟისორი).
პატარა "გალა" "დიდი" გამოფენით : თბილისში ახალი გალერეა გაიხსნა / სოფო კილასონია // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A9[MFN: 54180]
ანოტაცია:  გალერეა "გალა"-ს გახსნის პრეზენტაციაზე ძველი და ახალი თაობის ქართველი მხატვრების ნამუშევართა გამოფენა
პერსონალია:  ბულია დუდიკა; მელიქიშვილი ხათუნა (გალერეა "გალას" ხელმძღვანელები); გუდიაშვილი ლადო; კაკაბაძე დავით; ელენე ახვლედიანი; ქიქოძე შალვა; ქობულაძე სერგო; ოცხელი პეტრე; გამრეკელი ირაკლი; ზდანევიჩი კირილე (მხატვრები); ცეცხლაძე მამუკა; ტიმჩენკო ოლეგ; ჭოღოშვილი ლევან; ბუღაძე გია; ბუღაძე ვახტანგ; კალანდაძე ედმუნდ; ჩაგელიშვილი გოგი; ნიჟარაძე ზურაბ (მხატვრები); დილბარიანი ალბერტ; ხაჩატურიანი გაიანე; ფარჯიანი ირაკლი; აბრამიშვილი მერაბ (მხატვრები).
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნება; ფერწერა; გამოფენები.
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / გია ნიჟარაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54181]
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / გაგა ნიჟარაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54182]
პერსონალია:  კალატოზიშვილი გაგა (კინორეჟისორი).
1. მარგველაშვილი, გოგი
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / გოგი მარგველაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54183]