[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / ხათუნა ოჩიაური // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54179 ]
პატარა "გალა" "დიდი" გამოფენით : თბილისში ახალი გალერეა გაიხსნა / სოფო კილასონია // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A9[MFN: 54180 ]
ანოტაცია: გალერეა "გალა"-ს გახსნის პრეზენტაციაზე ძველი და ახალი თაობის ქართველი მხატვრების ნამუშევართა გამოფენა
პერსონალია: ბულია დუდიკა ; მელიქიშვილი ხათუნა (გალერეა "გალას" ხელმძღვანელები); გუდიაშვილი ლადო ; კაკაბაძე დავით ; ელენე ახვლედიანი ; ქიქოძე შალვა ; ქობულაძე სერგო ; ოცხელი პეტრე ; გამრეკელი ირაკლი ; ზდანევიჩი კირილე (მხატვრები); ცეცხლაძე მამუკა ; ტიმჩენკო ოლეგ ; ჭოღოშვილი ლევან ; ბუღაძე გია ; ბუღაძე ვახტანგ ; კალანდაძე ედმუნდ ; ჩაგელიშვილი გოგი ; ნიჟარაძე ზურაბ (მხატვრები); დილბარიანი ალბერტ ; ხაჩატურიანი გაიანე ; ფარჯიანი ირაკლი ; აბრამიშვილი მერაბ (მხატვრები).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება ; ფერწერა ; გამოფენები .
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / გია ნიჟარაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54181 ]
[მიშა კალატოზიშვილის გახსენება] / გაგა ნიჟარაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.3. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54182 ]
პერსონალია: კალატოზიშვილი გაგა (კინორეჟისორი).
რუს სამხედროებს საქართველოში ლტოლვილის სტატუსი სურთ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A2[MFN: 54187 ]
ანოტაცია: ცხინვალში განლაგებული რუსეთის სამხედრო ნაწილიდან გამოქცეული სამხედროები
პერსონალია: ხრიპუნი ვიტალი ; ხრიკევი დიმიტრი ; გლუხოვი ალექსანდრე ; არტენიევი ნიკოლაი (ჯარისკაცები); კოკაია ირაკლი (ლტოლვილთა და რეპატრიაციის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: ჯარი .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; საზღვრები ; ოკუპირებული ტერიტორიები ; შეიარაღებული ძალები .
ნიკოლეიშვილი, გრიგოლ
კიბერდანაშაული / გრიგოლ ნიკოლეიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.5. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54188 ]
ანოტაცია: ჰაკერების მიერ ინტერნეტში ინფორმაციის მოპარვის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები: სამართალი ; ინფორმატიკა ; ინტერნეტი ; ფინანსები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5414 | 5415 | 5416 | 5417 | 5418 | 5419 | 5420 | 5421 | 5422 | 5423 | 5424 | შემდეგი » ბოლო »»