ცვლილებები მთავრობაში // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A2[MFN: 54184]
ანოტაცია:  ახალი საკადრო ცვლილებები ხელისუფლებაში
პერსონალია:  კალმახელიძე ხათუნა (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი); გილაური ნიკა (პრემიერ-მინისტრი); გაგოშიძე იულონ (პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან არსებული არქეოლოგიური კვლევის ცენტრის ხელმძღვაელი); დავითაია პაპუნა (დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  აღმასრულებელი ხელისუფლება; საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველები; პატიმრები.
1. ახსიაშვილი, მარი
წმინდა სინოდი არავის განკვეთას არ გეგმავს / მარი ახსიაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A2[MFN: 54185]
UDC:  271.22
ანოტაცია:  "არტ კაფეში" პრესკონფერენციაზე ვასილ კობახიძის გამოხმაურება საქართველოს საპატრიარქოს მიმართ საზოგადოებაში წლების მანძილზე დაგროვილი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური საკითხების შემცველ ღია წერილზე
პერსონალია:  კობახიძე ბასილ (პატრიარქის ყოფილი პრეს-მდივანი); თევზაძე ზაზა (დეკანოზი); კურტანიძე კახაბერ (დეკანოზი); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წევრი).
თემატიკა:  მართლმადიდებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  რელიგია; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; ადამიანის უფლებები; კორუფცია.
1. ამირანაშვილი, ჭაბუკა
საქსოფონი შეუცვლელია : ინტერვიუ / ჭაბუკა ამირანაშვილი ; ესაუბრა ნანა ლომიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.4. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54186]
UDC:  78(479)(092)