რუს სამხედროებს საქართველოში ლტოლვილის სტატუსი სურთ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A2[MFN: 54187 ]
ანოტაცია: ცხინვალში განლაგებული რუსეთის სამხედრო ნაწილიდან გამოქცეული სამხედროები
პერსონალია: ხრიპუნი ვიტალი ; ხრიკევი დიმიტრი ; გლუხოვი ალექსანდრე ; არტენიევი ნიკოლაი (ჯარისკაცები); კოკაია ირაკლი (ლტოლვილთა და რეპატრიაციის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: ჯარი .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; საზღვრები ; ოკუპირებული ტერიტორიები ; შეიარაღებული ძალები .
ნიკოლეიშვილი, გრიგოლ
კიბერდანაშაული / გრიგოლ ნიკოლეიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.5. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54188 ]
ანოტაცია: ჰაკერების მიერ ინტერნეტში ინფორმაციის მოპარვის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები: სამართალი ; ინფორმატიკა ; ინტერნეტი ; ფინანსები .
აფხაზეთში H1N1 ვირუსმა იმატა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.2[MFN: 54189 ]
UDC: 61(479.224)
პერსონალია: ხორავა დალილა (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანდაცვის მინისტრი).
თემატიკა: ჯანმრთელობის დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიული მთლიანობა ; საზღვრები ; საავადმყოფოები ; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი .
მედვედევის მილოცვა // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A2[MFN: 54190 ]
UDC: 61(479.22)(092)
ანოტაცია: ლეო ბოკერიას დაბადების 70 წლის იუბილესთან დაკავშირებით
პერსონალია: მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); ბოკერია ლეო (ბაკულევის სახელობის მოსკოვის გულ-სისხლძარღვთა ქირურგიის ცენტრის დირექტორი).
თემატიკა: ქართველი ექიმები .
საკვანძო სიტყვები: ჯანდაცვა ; მეცნიერება ; მედიცინა ; ქირურგია .
მსხილაძე, ნათია
მხოლოდ საყოველთაო კონსენსუსით / ნათია მსხილაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 22 დეკემბერი. - N279 (2317). - გვ.A3[MFN: 54191 ]
ანოტაცია: ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ სახელმწიფო სტრატეგიის პროექტი
პერსონალია: ტყეშელაშვილი ეკა (უშიშროების საბჭოს მდივანი); ლალიაშვილი ნიკა (ფრაქცია "ქრისტიან-დემოკრატების" წარმომადგენელი); იაკობაშვილი თემურ (რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი); ქარდავა ბაჩუკი ("ეროვნულ დემოკრატიული პარტიის" წევრი); დოლიძე ვიქტორ ("ალიანსი საქართველოსთვის" წარმომადგენელი).
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიული მთლიანობა ; ქართულ-რუსული კონფლიქტი ; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი ; ქართულ-ოსური კონფლიქტი ; დიპლომატია .
მიხეილ სააკაშვილი: ქართველებსა და რუსებს ერთმანეთის მიმართ ზიზღი არ გაჩენიათ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 17-23 ოქტომბერი. - N30 (126). - გვ.6. - Weekend. 17-23 ოქტომბერი, N30 (126). 2009 წელი[MFN: 54192 ]
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ მოვლენებზე
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიული მთლიანობა ; სამართალი ; ფინანსები ; დევნილები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 5415 | 5416 | 5417 | 5418 | 5419 | 5420 | 5421 | 5422 | 5423 | 5424 | 5425 | შემდეგი » ბოლო »»