UDC: 791.44.071.1(479.22)
ანოტაცია: წიგნი სახელწოდებით "თენგიზ აბულაძე, ანარეკლები"-ს პრეზენტაცია
პერსონალია: აბულაძე თენგიზ (კინორეჟისორი); ჩხეიძე რეზო (კინორეჟისორი); სტურუა რობერტ ; ორჯონიკიძე სერგო ; გაბუნია ნოდარ ; კავსაძე კახი ; ჯანელიძე ნანა ; ნატროშვილი ნინო ; აბულაძე ნინო ; მიქელაძე ზურაბ .
საკვანძო სიტყვები: კულტურა ; კინოფილმები ; კინოხელოვნება .
საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტი
ხუხუნაიშვილი ვანო : [გარდაცვალების შესახებ] // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A2[MFN: 54228 ]
UDC: 32(092)
ფოტოები: ხუხუნაიშვილი ვანო
პერსონალია: ხუხუნაიშვილი ვანო (პოლიტიკოსი).
საქართველოს საინჟინრო აკადემია
ლევან ხარატიშვილი : [გარდაცვალების შესახებ] // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A2[MFN: 54229 ]
UDC: 001(092)
პერსონალია: ხარატიშვილი ლევან (აკადემიკოსი).
საარჩევნო სიების გადასამოწმებლად 1.2 მლნ ლარი გამოიყოფა / ნათია მსხილაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A2[MFN: 54230 ]
ანოტაცია: თვითთმართველობის არჩევნებში მონაწილეთა სიების გადამოწმების საკითხზე
პერსონალია: ხარატიშვილი ზურაბ (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე); უსუფაშვილი დავით ("რესპუბლიკური პარტიის" თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; ფინანსები ; პოლიტიკური პარტიები ; ოპოზიცია .
დიპლომატია რუსეთ-საქართველოს ომის დროს : "ლე მონდში" ასმუსის წიგნის ვრცელი ფრაგმენტები გამოქვეყნდა // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A3[MFN: 54231 ]
UDC: 94(479.22)"2008"
ანოტაცია: რონალდ რასმუსის წიგნი სახელწოდებით "მცირე ომი, რომელმაც შეძრა მსოფლიო"
პერსონალია: ასმუსი რონალდ (ამერიკელი ექსპერტი, აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის ყოფილი თანაშემწე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ის ყოფილი პრეზიდენტი); მედვედევი დიმიტრი (რუსეთის პრეზიდენტი); სარკოზი ნიკოლა (საფრანგეთის პრეზიდენტი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრემიერმინისტრი).
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ომი, 2008 .
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; ტერიტორიული მთლიანობა ; საერთაშორისო ურთიერთობები .
"ალუმნიას" პროგრამა ქართულ განათლების სისტემაში // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A3[MFN: 54232 ]
ანოტაცია: საქართველოს საჯარო სკოლებში ახალი პროგრამის განხორციელების თაობაზე
პერსონალია: შაშკინი დიმიტრი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: სკოლები საქართველოში ; რეფორმები .
2010 წელს საქართველოს ეკონომიკა 2 პროცენტით გაიზრდება // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A4[MFN: 54233 ]
ანოტაცია: ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის წარმომადგენელთა პროგნოზი
პერსონალია: ფერგოფი ერიკ (ევრობანკის მთავარი ეკონომისტი); ტაჩი ანიტა (ევრობანკის უფროსი ეკონომისტი).
საკვანძო სიტყვები: ინვესტიციები ; ბიზნესი ; ბანკები ; ფინანსები .
"ნაბუქოს" მშენებლობის ირგვლივ ისევ შეკითხვები ისმის // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A4[MFN: 54234 ]
UDC: 621.643
პერსონალია: ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
თემატიკა: გაზსადენის მშენებლობა .
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკა ; პოლიტიკა ; მარკეტინგი ; საერთაშორისო ურთიერთობები .
შპს "საქართველოს რკინიგზა"
სადგურ თბილისი-სატვირთოს ტერიტორიაზე, ვაგონ ცისტერნაში განთავსებული კონცენტრირებული გოგირდმჟავას რეალიზაციის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 10 თებერავალი. - N27 (2352). - გვ.B1[MFN: 54235 ]
ძაძამია, სალომე
მიხეილ სააკაშვილი ახალ სადაზღვევო პაკეტს გაეცნო / სალომე ძაძამია // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.A4[MFN: 54236 ]