ფოტოები: გედევანიშვილი ელენე
ანოტაცია: ქართველ ოლიმპიელთა ასპარეზობის განრიგი
პერსონალია: გედევანიშვილი ელენე (მოციგურავე); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯაფარიძე ოთარ; ქუმარიტაშვილი ნოდარ; გურეშიძე ლევან; აბრამაშვილი იასონ.
თემატიკა: სპორტის ზამთრის სახეობები.
საკვანძო სიტყვები: ევროპის ჩემპიონატი; ოლიმპიური თამაშები.
შპს "რკინაბეტონის შპალის ქარხანა"
ბეტონის ნაწარმისათვის სამშენებლო ქვიშისა და ღორღის შესყიდვაზე 2010 წლის 27 იანვარს "გაზეთ 24 საათში" გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.B7[MFN: 54280]
რა მუსიკას დაუკვეთენ ნოღაიდელს? : "სამართლიანი საქართველოსათვის" პოლიტიკურ პარტნიორად ოკუპანტს ირჩევს / ვერიკო თევზაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 10 თებერავალი. - N27 (2352). - გვ.A2[MFN: 54281]
ანოტაცია: "მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსათვის" ლიდერის ზურაბ ნოღაიდელის ვიზიტი რუსეთში და მისი შეხვედრა რუსეთის პრემიერ-მინისტრ ვლადიმირ პუტინთან
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); გრიზლოვი ბორის (რუსეთის მმართველი პარტიის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი); პავლიაშვილი სოსო (მომღერალი); კუბლაშვილი პავლე (პარლამენტარი).
თემატიკა: ქართველი პოლიტიკოსები.
საკვანძო სიტყვები: ქართული ოპოზიცია; ექსპერტები; რუსეთთან ურთიერთობები.
საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო
შიდა წყალსატევებში თევზჭერის ლიცენზიის გაცემაზე : აუქციონი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.B8[MFN: 54282]
"სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვებაზე ლიცენზიის გაცემის მიზნით" აუქციონის ჩატარების შესახებ 2009 წლის 30 დეკემბერს გაზეთ "24 საათში" გამოქვეყნებულ განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.B9[MFN: 54283]
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო
უმაღლესი ხარისხის საავტომობილო საწვავის შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.B10[MFN: 54284]
სსიპ იურიდიული დახმარების სამსახური
საავტომობილო საწვავის შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 29 იანვარი. - N17 (2342). - გვ.B11[MFN: 54285]
შპს "საგზაო ტექნიკა"