ანოტაცია:  რეჟისორ თენგიზ აბულაძის ცხოვრებისა და საერთაშორისო აღიარების შესახებ
პერსონალია:  ცისკარიშვილი სოსო (პოლიტოლოგი); აბულაძე თენგიზ (რეჟისორი); გორბაჩოვი მიხეილ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); ესაძე რეზო (რეჟისორი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); მგელაძე გუგული (რეჟისორი); იუტკევიჩი სერგეი (რეჟისორი); ფელინი ფრედერიკო (იტალიელი რეჟისორი); ვაიდასი ანჯეი.
საკვანძო სიტყვები:  კანის ფესტივალი; კინმატოგრაფია; ფილმის გმირები; კინოს ისტორია.
1. პაიჭაძე, მანანა
საქართველოს მეგობარი და ქომაგი : პროფესორი ვერნერ კელერი 80 წლის გახდა / მანანა პაიჭაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 27 იანვარი. - N15 (2340). - გვ.A10[MFN: 54659]
პერსონალია:  კელერი ვერნერ (პროფესორი); ლაშქარაძე დავით; კაკაბაძე დავით; ყარალაშვილი დავით; ამაშუკელი ნელი; ხუციშვილი ნათელა.
საკვანძო სიტყვები:  მეცნიერება; საერთაშორისო ურთიერთობები.
1. სსიპ - სახელმწიფო უნივერსიტეტი
2010 წლის 19 იანვარს გაზეთ "24 საათში" კომპიუტერული ტექნიკის შესყიდვაზე გამოქვეყნებულ სატენდერო განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 27 იანვარი. - N15 (2340). - გვ.A11[MFN: 54660]
1. ზაქრაძე, თეიმურაზ
ქართული ეროვნული იდეა / თეიმურაზ ზაქრაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 23-29 იანვარი. - N2 (138). - გვ.1-2-3. - Weekend. 23-29 იანვარი, N2 (138). 2010 წელი[MFN: 54661]
UDC:  316 + 159.923](479.22)
ანოტაცია:  ქართული საზოგადოების ცნობიერებაზე
თემატიკა:  სოციოლოგია; პიროვნული ფსიქოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; ისტორია; ლიტერატურა; საზოგადოებრივი აზრი; დემოკრატია; ადამიანის უფლებები; ფილოსოფია.
1. თბილისი. მერია
სხვადასხვა სადღესასწაულო ღონისძიებათა უზრუნველსაყოფად გახმოვანების საკონცერტო აპარატურით მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 6 - 12 თებერვალი. - N4 (140). - გვ.B1. - "Weekend", N4 (140), 6-12 თებერვალი, 2010[MFN: 54662]
"მოგვაქვს ორი ათასი წლის კულტურა" / ოთარ ჯანელიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 27 იანვარი. - N15 (2340). - გვ.A12[MFN: 54663]
ანოტაცია:  დემოკრატიის განვითარება საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  სამართალი; კულტურა; საერთაშორისო ურთიერთობები.
ბრავი მარჩელო! ბრავი პაატა! : შამპუნები ფაქიზი გემოვნების მელომანების წინააღმდეგ / სოფო კილასონია // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 23-29 იანვარი. - N2 (138). - გვ.5. - Weekend. 23-29 იანვარი, N2 (138). 2010 წელი[MFN: 54664]
ფოტოები:  ბურჭულაძე პაატა; ალვარესი მარჩელო; კრაიდერი მიშელ; მაესტრი ამბროჯიო
ანოტაცია:  ჰაიტის მიწისძვრით დაზარალებულთა დასახმარებლად პაატა ბურჭულაძის საქველმოქმედო პროექტი "იავნანა"
პერსონალია:  ბურჭულაძე პაატა; ალვარესი მარჩელო; კრაიდერი მიშელ; მაესტრი ამბროჯიო (ოპერის მომღერლები); აზმაიფარაშვილი ზაზა (დირიჟორი); საყვარელიძე დავით (დირიჟორი).
საკვანძო სიტყვები:  სტიქიური უბედურებები; კულტურა; კლასიკური მუსიკა.
1. სსიპ სოფელ სალიბაურის N2 სკოლა
სკოლის პანსიონისათვის კვების პროდუქტების შესყიდვაზე : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 27 იანვარი. - N15 (2340). - გვ.B1[MFN: 54665]
1. თვითმმართველი ქალაქი რუსთავის მერია
2010 წლის 5-6 იანვარს გაზეთ "24 საათში" აუქციონის შესახებ გამოქვეყნებულ განცხადებაში შეტანილ ცვლილებებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 27 იანვარი. - N15 (2340). - გვ.B1[MFN: 54666]
1. საქართველო. სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურდიული დახმარების საკითხთა სამინისტრო
სამედიცინო მომსახურების შესყიდვის შესახებ : ტენდერი // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 6 - 12 თებერვალი. - N4 (140). - გვ.B3. - "Weekend", N4 (140), 6-12 თებერვალი, 2010[MFN: 54667]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5462 | 5463 | 5464 | 5465 | 5466 | 5467 | 5468 | 5469 | 5470 | 5471 | 5472 |  შემდეგი »  ბოლო »»